Záznam dat na paměťovou kartu v modulu LOGO!

  • čtvrtek, 08 červen 2017 07:04

Siemens modul LOGO! zvládá celkem pohodlně záznam dat z PLC programu na paměťovou kartu, dokonce karta není podmínkou pro tuto funkci. Jak to funguje si přečtěte v článku a podívejte se i na videoukázku.

Je naprosto rozdílný záznam dat v LOGO! a nebo v S7-1200. V LOGO! je to vyloženě jednoduché, v S7-1200 dost komplikované. Není na nás, abychom to soudili, jen si ukážeme a vyzkoušíme jak na to.


Slot pro paměťovou kartu velikosti mikro se ukrývá s šuplíku modulu. Tento nejde jednoduše celý vyjmout, jen povytáhnout, tak opatrně. Silní jedinci by jej jistě dokázali vytrhnout i se "střevy".

logologgin 01


Kartu zasuneme z boku a šuplík zacvakneme do modulu. Pro využití této funkce není microSD karta nezbytně nutná, menší objem dat se zaznamená do vnitřní paměti LOGO! v případě instalace paměťového média, pak jede záznam do souborů na kartu. Proto si klidně vše můžete vyzkoušet i bez paměťové karty.

logologgin 02


Tohle nám zkušebně běhá v našem LOGO!. Jeden generátor pulsů ovládá záznam, druhý je pak připojen do čítače, abychom viděli, jak se něco na záznamu mění.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logologgin 10b


Pro samotný záznam dat slouží funkce Data Log. Ta má jen jeden ovládací vstup a na pozitivní hranu signálu zaznamená jednorázově data. Pro další záznam čeká na další pozitivní hranu. Proto ten generátor pulsů. Každý jeden záznam znamená jeden řádek dat. Další záznam se přídá na další řádek a tak dále.

logologgin 11


Nastavení co chceme zaznamenávat je ve vlastnostech funkce L1 Data Log. K dispozici je téměř vše co máme v PLC programu a také standardní digitální vstupy, výstupy, merkry, prostě vše. My máme jednou B005 dobu cyklu, tedy počet cyklů za sekundu, dále B009 hodnota čítače. Nakonec přidáme stav prvního bajtu merkrů M. Všechno uvidíme ve výsledném souboru.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logologgin 12b


Záznam zapneme přes klávesy nahoru/dolů na LOGO!, tak jak je to vidět na online screenu. Ve skutečné aplikaci použijeme vlastní podmínky pro záznam, například překročení teploty a podobně.

logologgin 14


Vše uvidíme na obrazovce LOGO! Záznam dat je nyní vypnut (první řádek LOG=OFF). Čítač nabývá hodnoty od 1 do 40, tuto proměnnou také uvidíme na záznamu. A počet cyklů za sekundu je jasný.

logologgin 20


Přednastavenou maximální hodnotu čítače je možné upravit editací přímo na obrazovce LOGO!. Tohle je vidět detailně na videoukázce. Jestliže si nevzpomeneme, jak se do editačního režimu LOGO! dostat, nápověda v závorce.

logologgin 21


Záznam zapnut, informuje text na prvním řádku. Po každém nahrání programu do LOGO! s naší funkcí se vytvoří na paměťové kartě nový soubor se záznamem. Ten starý zůstane zachován, uvidíme dále.

logologgin 22


Jakmile záznam vypneme, potřebujeme se k datům nějak dostat. Existuje několik způsobů, nejprve si ukážeme ten ideálnější. Připojíme LOGO! do sítě k PC.

logologgin 25


V menu software stačí najít a použít funkci "Upload Data Log".

logologgin 30


Nebo přímo do tohoto menu a provést Upload. Jakmile upload skončí, ukáže se hlášení, že byl úspěšný a odkud, tedy jestli jsme importovali z microSD karty, nebo přímo z paměti LOGO! Opět si to můžete prohlédnout detailně na videoukázce. Jestliže  kartu v LOGO! nemáme napíše software ..from device.

logologgin 31


Tento postup je vhodný v tom že soubor se záznamem ve formátu csv je pojmenován IP adresou a časovou značkou. Takže přesně víme kdy tato událost nastala. S jedním detailem, nesmíme  si zapomenout nastavit správný datum a čas v LOGO!.

logologgin 32


Abychom csv soubor správně využili, importujeme jej do excelu a zvolíme správně oddělovač dat, jinak budeme mít vše v jedné buňce. A taky v LOGO! správný datum a čas.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logologgin 33b


Takto pak záznam vypadá, je vidět že jsme informaci data a času LOGO! ve sloupci A upravili jen na měsíc, rok a důležitý čas. Záznam proběhl každou sekundu, tak jak máme nastaveno v LOGO!. Sloupec B počet cyklů za sekundu, sloupec C hodnota čítače. Další sloupce stav prvního bajtu. Každý řádek znamená jeden záznam dat na pozitivní hranu.

logologgin 34


Další možnost když nemáme LOGO! na síti nebo PC s Logosoft Comfort je standardně vytrhnout paměťovou kartu a vytvořené csv soubory z ní překopírovat tam kde potřebujeme a otevřít jak potřebujeme. Tady je jasně vidět každý soubor, který se vytvořil po nahrání programu do PLC.

logologgin 35


Možnosti záznamu dat jsou veliké, záleží jen na Vás. My jsme ještě nevzpomněli třeba možnost vytáhnout soubory z LOGO! přes vestavěný webový server v LOGO!, ale to je jen jiná cesta, data jsou stejná. Přístup se musí ovšem nejprve uvolnit v patřičném menu. Pak máme možnost spravovat soubor s daty na dálku přes běžný internetový prohlížeč.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logologgin 36b


Videoukázka nastavení a průběhu záznamu na microSD kartu v LOGO!.

https://www.youtube.com/watch?v=GjpwpSpDFRg&feature=youtube


Závěr:

Jednoduché jak facka. Ani se tomu nechce věřit, jednodušší to snad ani nejde vymyslet. A hlavně funguje to perfektně. Pokud si přečtete náš starší článek (odkaz níže) o záznamu dat na paměťovou kartu v PLC S7-1200, uvidíte ten obrovský rozdíl. Vzhledem k ceně LOGO! si z modulu můžeme klidně udělat nějaký "datalogger", nebo jej použít jak potřebujeme kdekoliv k zaznamenání jen občasných dějů.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Logický modul LOGO! 8, více zde.
Jak na záznam dat v S7-1200, článek tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209