Router REX 100 pro vzdálenou správu PLC od Helmholz

  • pondělí, 21 únor 2022 08:22

Tento router REX 100 pro vzdálenou správu PLC jsme si poprvé představili a vyzkoušeli před sedmi lety v článku tady, kdy se poprvé objevil na trhu. Mezitím ušel dlouhou cestu a vše se posunulo dále, tak si jen krátce představíme tuto novou verzi.


Zabalený v krabici, ale již jako obvykle bez nějakých flyerů nebo dokumentace. Vše je k dispozici na internetu výrobce a stránkách produktu 700-875-LTE51 tady.

rex100 01


Tato verze REX 100 je vybavena WAN připojením do internetu, LAN switchem 3 porty a také šuplíkem na SIM kartu pro mobilní LTE připojení, když není k dispozici pevné. Dokáže vzdálené připojení na PLC Siemens S7-1200/1500 a také starší řadu 300/400, HMI Siemens a také další automatizační jednotky jiných výrobců.

rex100 02


Routery REX existují ve třech výkonových řadách a mnoha provedeních. Každý si vybere podle potřeby a také podle ceny. Nemá smysl brát router s LTE modemem, když tento druh připojení nebudeme potřebovat, rozdíl v ceně je asi 200,- EUR.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

rex100 10b


Ještě si připomeneme, jak vše funguje. Celá věda se ukrývá také v serveru myREX24, který je nyní již v druhé generaci. Ten naváže v případě potřeby nebo povelu VPN spojení s REX routerem a umožní uživateli vzdálenou správu PLC, HMI a dalších připojených zařízení. Jako bonus můžete použít mobilní připojení WEB2GO a umožnit tímto diagnostiku či správu PLC z mobilu.

rex100 11


Všechny změny proti starší verzi REX jsou uvnitř firmware a hlavně na serveru myREX24. Dva volně konfigurovatelné vstupy / výstupy můžou v případě poruchy zařízení například vydat povel pro sestavení spojení a také poslat informaci na definované adresy nebo telefony. USB port pro jednoduché nastavení REX 100 a tříportový switch pro eventuální rozbočení etnernetové linky. Z boku šuplík na SIM.
Pokud zákazník používá starou verzi portálu myREX24, je možné získat přístup do nové a celou konfiguraci si tam exportovat. Po přenosu je pak možné užívat všech výhod nové verze portálu myREX24.

rex100 05


Anténa s označením 700-751-ANT33 není součástí REX 100, každý zákazník si koupí takovou jaká vyhovuje aplikaci, tedy klidně nějakou od třetího výrobce s velkým ziskem. Tato originál od Helmholz je opatřena magnetickým uchycením.

rex100 03


A drží tedy perfektně, ty kleště jsou opravdu těžké a magnet je unese. Tedy nemusíte mít obavu, že se někde něco zatřese a anténa nebude dobře držet.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

rex100 04b


Je vhodné zkontrolovat verzi firmware, který se neustále vyvíjí a opravuje. Poslední verze z prosince a zalistujete li v minulosti firmware, je vidět, že výrobce se těmto produktům opravdu věnuje.

rex100 12


Jak jsme si uvedli, nejvíce změn je na serveru myREX24 V2, uživatel tam má k dispozici kromě klasického nastavení a správy routeru a PLC také možnost tvorby vlastních dashboardů, tedy obrazovek s proměnnými z připojeného PLC, které se zobrazí každému definovanému uživateli, dále logy a možnost záznamu definovaných proměnných pro případ třeba nepravidelných poruch na zařízení. Také hlášení jak formou SMS tak přes email podle seznamu adres pro každou událost.

rex100 07


Další z rozdílů mezi starší a novou verzí portálu myREX24 je možnost nastavení tzv. fail-over režimu. Dojde li k výpadku internetu na straně routeru, router se přepne na druhý zdroj internetu přes kabel (WAN). Funguje to i obráceně..

rex100 13


Malý videotutorial nastavení některých funkcí na portálu myREX24. :)

https://www.youtube.com/watch?v=jmPLs8MBGpo&feature=youtube.


Závěr:
Princip všech REXů je stejný plus přidané hodnoty podle dalších komunikačních možností a jednotlivých modelů REX. To je fajn vzhledem k cenám jednotlivých typů, nemusíte platit nic navíc, co nepotřebujete.
Nakonec účet na serveru myREX24 je pro jedno online spojení v jednom okamžiku zdarma. Definováno můžete mít více REXů a spojení, ale využívat celé spojení online je možné vždy jen na jedno PLC.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

REX 100 materiály najdete zde.
Celé portfolio REX routerů je pak tady.
Helmholz Česká Republika.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209