• Blaja
  • Archiv
  • REX 100 nový adaptér pro zabezpečenou vzdálenou správu PLC

REX 100 nový adaptér pro zabezpečenou vzdálenou správu PLC

  • neděle, 19 říjen 2014 04:00

Logo automaty REX 100 nový adaptér pro zabezpečenou vzdálenou správu PLC.


Bezpečnou vzdálenou správu nejen PLC Simatic po internetu s ochranou firewallem a VPN nabízí nový adaptér REX 100 společnosti Helmholz. My si jej otestujeme s S7-1200 a softwarem TIA Portal.

REX100 Helmholz

Výrobce aplikací typu teleservis musí být schopen nabídnout výrobci strojů řešení, které nabízí více možných způsobů připojení. Nový REX 100 umí dálkovou správu jak přes klasickou ethernetovou linku, tak s využitím SIM karty a 3G sítě, tedy bezdrátově.


Proti staršímu bratru REX 300 je REX 100 umístěn do sympatické krabičky s montáží na DIN lištu. Označení WAN napoví, že se jedná o internetovou variantu s pevným připojením do internetu, switch s porty LAN slouží pak k připojení těch zařízení, na které budeme potřebovat dálkovou správu.

REX100 Helmholz


Pro každé nastavení je potřebné si poznačit přesné typové označení, což zde je 700-875-WAN01. Dále na boční straně najdete ještě MAC adresy portů WAN a LAN.

REX100 Helmholz


Varianta pro bezdrátovou správu přes 3G síť, tedy se šuplíkem na SIM kartu - velké provedení. Všechny RJ45 porty jsou zde LAN, tedy pro připojení koncových zařízení.

Hodil by se adaptér pro menší SIMku.

REX100 HelmholzPřesně takto si všechno zapojíme do naší sítě. Dvě PLC S7-1200. Důležité je rozdělení IP adres, aby Vám nekolidovaly s dalším zařízením. Vše jede přes server myREX24.net jako u REX 300.

Porty WAN a LAN nesmí být ve stejné síti, ale to je již standardní řešení. 

REX100 Helmholz


Ke všemu výše uvedenému je nezbytný ještě shDIALUP software v poslední verzi 3.1. Ke stažení zdarma na webu Helmholz po registraci a následném přihlášení.

Detailnější princip tohoto VPN spojení jsme si objasnili ve článku o routeru REX 300. 

REX100 Helmholz


shDIALUP stáhnout a instalovat klasickým postupem.

REX100 Helmholz


Tady pozor, instalátor shDIALUP vloží do systému síťový TAP adaptér pro VPN spojení, je nezbytné jej instalovat, jinak dálková správa nebude funkční.

REX100 Helmholz


Po instalaci vyzkoušíme jestli shDIALUP jede. Zatím se přihlašovat nemusíme. Pokud nemáte účet na serveru myREX24.net není problém, po registraci se Vám vytvoří jeden účet na pořád. Budeme totiž v našem účtu na myREX24.net konfigurovat připojení na náš REX 100, a to pak nahrát do našeho fyzického REXu.

REX100 Helmholz


Proti předešlým verzím je zde jedna velká změna. Není již možné nahrát konfigurační soubor do REX 100 přímo z PC přes webové rozhraní, ale je nutné tohle provést přes internet a shDIALUP. Webové rozhraní na REX 100 slouží jen pro nastavení WAN portu pro připojení do internetu a vyžaduje přihlašovací údaje podle manuálu.

REX100 Helmholz


Poté máte k dispozici pouze jednu důležitou stránku webového serveru REX 100 s nastavením WAN. Většina uživatelů tohle asi používat nebude, ale je to jedna z možností, jak do nového nebo použitého REXe dostat naši konfiguraci.

REX100 Helmholz


Pro kompletní nastavení se přihlásíme přes shDIALUP do našeho účtu na myREX24.net a vytvoříme nové připojení se zařízením REX 100 tedy s 700-875-WAN01.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

REX100 Helmholz


Opět pro správné nastavení nám zatím stačí přiřadit IP adresy straně LAN adaptéru REX 100.

REX100 Helmholz


No a v neposlední řadě WAN nastavení, tedy připojení do internetu. Vybereme buď statickou IP, nebo dynamickou, přes DNS server. Záleží, čemu dáme přednost a co nám umožní správce sítě.

REX100 Helmholz


Tuto nastavenou konfiguraci musíme nějak dostat do našeho REX 100. Protože u nového, nebo neznámého REXu nám přímé připojení zatím nemusí fungovat, jediná šance je stáhnout konfiguraci jako soubor na PC a ten pak dostat do REX 100. Je jen jedna možnost a to použít USB flash disk. 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

REX100 Helmholz


Nahrání konfigurace přes flash paměť vYžaduje určitý postup z manuálu a ještě něco navíc. Stažený konfigurační soubor nesmíme přejmenovat a má příponu mbnx. Nahrajeme jej na USB flash (FAT32) do kořene a vložíme do zapnutého REX 100. Jestliže REX 100 najde na flash patřičný konfigurační soubor, začne na něm blikat oranžová USR LED. Poté postupujeme podle návodu v manuálu.

Rychlá kontrola že se data do REX 100 dostaly, je přejmenování konfiguračního souboru na X*.* To provede sám REX 100 po úspěšném nahrání konfigurace.

REX100 Helmholz


Potom už začne REX 100 takto poblikávat, což je kladný výsledek našeho snažení a zbývá sestavit VPN spojení.

REX100 Helmholz


Znovu je nutné se přihlásit přes shDIALUP na server a je vidět že náš REX 100 v kanceláři (Test1 - Kancl) je již zelený, tedy je připojen k serveru myREX24.net.

REX100 Helmholz


Nyní už můžeme přes CTM (Configuration Transfer Manager) přehrávat další konfiguraci do REX 100 přímo z prostředí shDIALUP, stačí potvrdit tlačítkem a celé nastavení se přehraje do připojeného vzdáleného REXe

REX100 Helmholz


Úspěšné nahrání konfigurace do REX 100 přes tohle prostředí je oznámeno patřičným textem. Pokud máme už konfiguraci v REX 100 správnou, nemusíme tuto funkci využít. Sestavíme proto VPN spojení klikem na ikonu vedle zelené LED.

REX100 Helmholz


Už se nám to "konektuje", vytváří se VPN propojení PC -  REX 100.

REX100 Helmholz


Hotovo, žlutá LED signalizuje úspěch. Je vidět, že jsme se dostali až do LAN portu našeho REX 100, kterému jsme v konfiguraci přiřadili adresu 192.168.1.149.

REX100 Helmholz


V TIA portal a S7-1200 je to již jednoduché. Po správné instalaci shDIALUP nám v možnostech online připojení přibyla varianta TAP-Windows Adapter V9, přes který budeme dálkovou správu realizovat.

REX100 Helmholz


Stačí v online přístupu TIA Portal nastavit výše uvedený adaptér, použít tlačítko GO online a během několika sekund vše funguje jak má. Podle IP adresy 100, se jedná o CPU 1212C verze 2.2

REX100 Helmholz


Což naše starší PLC se starším TIA Portal V11.

REX100 Helmholz


Nejnovější PLC s firmwarem 4.0 a TIA Portal V13 také funguje online i z VMware virtuálu, jak je vidět ve výběru interface.

VMware používá doinstalovaný vmxnet3 adaptér pro spojení s PLC, se základním interface spojení nefunguje.

REX100 HelmholzZávěr: 

Helmholz neopustil úspěšný princip z předešlých REXů, server myREX24.net, takže až na pár drobností v nastavení a manuálu vše funguje jak má. Nový REX 100 je menší, nabídne navíc několik LAN portů, takže není nutný žádný externí switch, i když my jsme to ještě přes náš kancelářský prohnali. Instalace a provoz shDIALUP fungoval jak s WinXP tak s Windows 7. Verze WAN a GSM s podporou 3G sítí je dostatečná pro většinu správy, jestliže přesto potřebujete ještě analogovou linku, sáhněte po vyšší řadě REX 300.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Technická podpora Helmholz v ČR: http://www.helmholz.cz/kontakt        

Download manuál REX 100 : http://www.helmholz.cz/rex-100

      

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209