Router REX250 alarmy a definované zprávy pro uživatele

  • neděle, 29 září 2019 09:19

Na závěr naší trilogie si ukážeme, jak nás REX250 upozorní, že se na zařízení něco děje, o čem by měl uživatel vědět, tedy konfiguraci zpráv, alarmů a příjemců těchto upozornění.


Sestava z minula, na které si vyzkoušíme jak fungují emailové zprávy a alarmy, tady stav kdy se něco v zařízení odehraje, některá hodnota v PLC překročí povolenou mez, nebo se dokonce stane něco na samotném REX 250.

rex250 3 01


První moment se možná bude zdát nastavení komplikované, ale je to jen zdání, jakmile něco nastavíte, ihned zjistíte, jak to funguje a co to potřebuje.
Na prvním místě jsou uživatelé portálu myREX24 V2, kde každý má definovanou emailovou adresu na kterou odejde z REX 250 patřičný e-mail. Každý uživatel může mít zatím definovanou jen jednu adresu, tedy deset uživatelů = deset různých adres. My jsme vytvořili uživatele PříjemceAlarnu se jménem Jožin z bažin v Čechách.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

rex250 3 10b


Vlastnosti našeho Jožina jako příjemce alarmu s jeho - naší emailovou adresou.
Ovšem zde je nezbytné jedno velké upozornění. Protože Helmholz používá bezpečnostní opatření při vytváření uživatelů, které spočívá v zaslání dvou e-mailů, jeden se jménem druhý s heslem pro přihlášení na portál myREX24 V2, vždy při vytváření uživatele zadejte první e-mail nějaký svůj, abyste mohli účet aktivovat přihlášením podle došlých údajů. Pak již jednoduše v administraci uživatelů změníte e-mail na požadovaný. Tím sice obcházíme bezpečnost, ale zase si tím zjednodušíme nějaká nastavení.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

rex250 3 11b


Vytvoříme také alarmový profil nebo profily, což je užitečná věc.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

rex250 3 12b


V profilu nastavíme, které dny mají e-maily odcházet a při jakých typech poruch nebo hlášení. Tedy jeden profil třeba pro údržbu od pondělí do pátku, druhý pro víkendové služby a tak podobně. Nebo si vystačíme s jedním jako my bez omezení.

rex250 3 13


Detailně budeme třeba chtít vytvořit nějaké hlášení nebo alarm na sepnutý výstup na REX 250.

rex250 3 04


Samotné alarmy jsou rozděleny do skupin alarmů a následně na jednotlivé události. Zde je nezbytné druhé upozornění, některá nastavení jsou dostupná z rozšířeného zobrazení na portálu, jiná zase naopak. Přepíná se to dole na těch malých odkazech.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

rex250 3 20b


Do každé skupiny alarmů definujeme příjemce z vytvořených uživatelů, jako členy alarmové skupiny. Stále je zde náš Jožin z bažin.

rex250 3 21


V jednoduchém zobrazení zase definujeme jednotlivé události. Můžeme je kopírovat, přidávat nové, nebo smazat.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

rex250 3 22b


Zmiňovaná událost - porucha při stavu digitálního výstupu na REX 250. Vše můžeme vybírat a editovat podle potřeby, poruchový tag je dostupný z definovaných tagů sledujících vlastnosti adaptéru REX 250, nebo z vytvořených tagů přímo do PLC.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

rex250 3 23b


Druhá událost jako varování, pokud je výsledkem součtu proměnných v PLC hodnota větší než 100, nastane varovná událost.
Tuto hodnotu změníme jak z panelu na portále myREX24 V2, tak třeba z HMI.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

rex250 3 24b


Samozřejmě by šlo udělat poruchu nebo hlášení na změnu teploty, na překročení hodnoty, prostě na všechny tagy co jsou definované v REX 250, včetně systémových. Chce si to vyzkoušet.

rex250 3 02


Přes ovládací panel jsme sepnuli digitální výstup na REX 250 a proměnou „INT_B“ změnili tak, aby výsledek byl větší než 100. V horní liště ihned vyskočilo upozornění na naše aktivní alarmy. Ten třetí je jen náš pokus na kopírování alarmů.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

rex250 3 25b


Neprodleně nám dorazí takové e-maily s naší definovanou zprávou plus dalšími detaily.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

rex250 3 27b


V historii alarmů vidíme, co se odehrálo a hlavně vidíme i aktivní alarmy které ještě trvají, které ještě neskončily.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

rex250 3 26b


Možnosti ohledně těchto upozornění jsou mnohem větší než jsme si ukázali, například v případě že v REX 250 máte aktivní SIM kartu dají se nastavit navíc SMS zprávy a podobně.

rex250 3 03


Naše videoukázka alarmů a zpráv myREX24 V2:

https://www.youtube.com/watch?v=ONfRjqPujl0&feature=youtube


Nové adaptéry řady 200 jsou k dispozici ve dvou variantách. REX 250 má integrované rozhraní pro připojení starších PLC, čili MPI/PROFIBUS a též rozhraní pro RS 232. REX 200 těmito rozhraními nedisponuje, což se pozitivně projevuje na rozměrech a hlavně na ceně. Ve srovnání s přechozími řadami ať už REX 100 nebo REX 300 byl udělán nesporný krok kupředu. Pomineme li kompaktní rozměry a vybavenost switchem, tak nespornou zajímavostí jsou právě hardwarové digitální vstupy a výstupy REX 200/250. Ty lze nastavit pro zasílání alarmových zpráv emailem či SMS, nebo je naopak použit pro různé změny stavů REXu či signalizace, nebo aktivovat nějaký další ovládací prvek.

rex250 3 05


Video Helmholz - tutorial konfigurace adaptéru REX:

https://www.youtube.com/watch?v=jmPLs8MBGpo&feature=youtube


Závěr:

V každém případě je dobré si tohle vyzkoušet naživo, prodejce Helmholz u nás, kontakt níže, vám REX 250 bez problémů půjčí, takže si vše ověříte na vaší skutečné aplikaci.
Mimochodem pro posílání e-mailů portál využívá vlastního poštovního klienta, tak si nemusíte dělat starosti s nějakou konfigurací firemních e-mailů.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Kontakt prodejce Helmholz je tady.
Další informace routery REX 200/250 najdete zde.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209