IO periferie u-remote prakticky

  • čtvrtek, 03 říjen 2019 05:53

Systém vzdálených vstupů/výstupů u-remote firmy Weidmüller nabízí díky zajímavým vlastnostem spoustu využití. Tak si některé z nich ukážeme ve spolupráci s PLC Simatic S7 a sběrnicí PROFINET.


Jedna z našich zkušebních sestav pro ukázku. Na první pohled zaujme úzkými moduly šířky 11,5mm. Výška pak zabere 120mm a hloubka 76mm. Samotný PROFINET coupler si řekne o 52mm šířky. A jak je vidět všechny moduly mají připojení z čelní strany systémem bez použití nástroje. Krytí sestavy IP20, bude zmínka dále.

uremote1 01


Každý modul se skládá z nosiče, vlastního modulu a svorkovnice. Vše vzájemně odnímatelné. Nosič je pro všechny moduly stejný, kromě safe a napájecích modulů.

uremote1 02


Proto se elektrické části modulu díky demontáži směrem nahoru dají pohodlně vyměnit i v hotové sestavě a dokonce za chodu, jak je vidět na videoukázce.

uremote1 03


Nelze nic poplést, každý modul, pokud je to nutné, má svorky označeny barevně takže napájení a aktivní vstup/výstup. Pro běžné moduly není potřeba ani manuál, pokud není člověk zrovna barvoslepý.

uremote1 04


Pokud vše uděláme jak se má, takto nám to bez potíží pojede.

uremote1 07


Několika stránkový seznam všech dostupných modulů včetně couplerů, v pdf ke stažení přímo tady. Stoji za to trochu přečíst, nabídka je velmi široká a vyhoví pro velké množství různých aplikací.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

uremote1 20b


Než něco začneme zkoušet, tak jako obvykle instalujeme GSDML soubory, abychom do HW konfigurace TIA Portal dostali všechny tyto produkty. Faktická poznámka, stahujte konfigurační soubory přímo z webu výrobce zde, na českých stránkách nemusí být vždy úplně aktuální. Je potřeba vybrat ty správné k různým verzím hardware.

uremote1 21


Profinet couplery existují totiž ve dvou verzích a každá má svoje konfigurační soubory včetně IO modulů, poslední verze je 2.33. Tohle je obvyklý systém u většiny výrobců, každá nová řada výrobků má své konfigurace, aby se to nepletlo.

uremote1 22


My jsme instalovali obě řady, ty jsou po instalaci přehledně v HW katalogu TIA Portal odděleny ve složkách, aby to nešlo poplést. Pod každým couplerem jsou v dalších složkách jednotlivé moduly.

uremote1 23


IP adresy podle skutečné aplikace, u-remote x.115. Jako PROFINET master poslouží spolehlivě CPU 1212C.

uremote1 24


Koukněte na krátkou videoukázku montáže a konfigurace u-remote v TIA Portal.

https://www.youtube.com/watch?v=s6G4owosv-o&feature=youtube


Nejprve nezapomeneme přiřadit v TIA Portal našemu coupleru PROFINET jméno.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

uremote1 25b


Tohle je zajímavá věc, každý modul, který jsme měli a kde lze něco nastavovat, analogy, Pt100, konfigurovatelné vstupy/výstupy, má v továrním nastavení vše vypnuto. Je na vás, abyste na začátku nastavili co a jak, moduly jsou velmi univerzální. Pt100 měří snad všechno možné i nemožné v oblasti odporového vyhodnocení. :)
Klikněte na obrázek pro zvětšení

uremote1 26b


Připojení Pt100 tedy samozřejmě 2, 3 a také 4 vodičově, jak napovídají čtyři svorky.

uremote1 15


Podobné je to u analogových signálů, velmi široké možnosti nastavení.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

uremote1 27b


U modulu vstupů a výstupů zvolíme pro každý zvlášť, jestli bude vstup nebo výstup.
Všechna hardwarová nastavení lze provést také přes webový server, ovšem jsou aktivní pouze do té doby, než sestavu připojíte k PLC. Poté si coupler převezme parametry z PLC, tak jak byly nastaveny v příslušném projektu v TIA portalu.
Webovému serveru se budeme věnovat v dalším článku, neboť jedná se opravdu o výkonný nástroj pro nastavení diagnostiku a také forsování samotného hardware.

uremote1 28


Mimochodem v celé řadě u-remote najdete v hardwarovém katalogu TIA Portal také žluté bezpečnostní moduly, není je třeba instalovat zvlášť. Na webu je také nástroj na výpočet CRC pro safety u-remote. Samotné žluté moduly ale musí spolupracoval s bezpečnostním PLC, které umí protokol ProfiSafe v případě použití v PROFINET periferii. To už je ale jiná kapitola.

uremote1 29


Vyzkoušeli jsme si ze začátku také extrémnější situaci, demontáž a montáž celé periferie za chodu. Fungovalo to bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do PLC.

uremote1 05


Koukněte na krátkou videoukázku demontáž a montáž za běhu periferie.

https://www.youtube.com/watch?v=DKsOQsao414&feature=youtube


Nějakým detailním měřením se nemá cenu zabývat, to udělali jistě mnohokrát vývojáři u Weidmüller. Spíše je důležité ukázat třeba formát proměnných a jejich rozsah. Proto do analogového vstupu  připojíme 10,00 V z kalibrátoru a další analogy nastavíme z HMI. Signálka je připojena na univerzální modul vstupu nebo výstupu.

uremote1 10


Nějaké věcí jsme si dali na HMI aby bylo lépe vidět nastavení. Vlevo výstup do vstupu a vpravo analogový vstup 10 VDC. Nakonfigurován na „S7 data format“, proto 27648 odpovídá 10,00 VDC.

uremote1 11


Z modulu RTD, tak jak je obvyklé, leze přímo teplota, samotné vyhodnocení odporu snímače Pt100 je součástí modulu.

uremote1 16


Vstupní svorky se i s vodiči v případě potřeby jednoduše vyklopí.

uremote1 14


Celá sestava v porovnání s některými dalšími výrobci má podobné rozměry, ale malou šířku. Do rozvaděče a do skřínky na stroji bez problémů vejde. Je obdivuhodné, že se výrobci podařilo do 11,5 mm modulu dostat i modul čtyř reléových výstupů, kde každý výstup má vyveden kompletní přepínací kontakt.

uremote1 17


Koukněte na krátkou videoukázku chodu a výměny modulu u-remote za chodu.

https://www.youtube.com/watch?v=9itv7LoPOpI&feature=youtube


Na závěr jsme si nechali zajímavý doplněk. Do sestavy u-remote se vloží jeden modul R20-1COM-SAI-PRO (2007430000) ten má vyvedenou interní sběrnici s rychlostí 48 Mbps, na kterou se připojí IP67 moduly s M8 nebo M12 konektory. Vlastně prodlouží IP20 sestavu na IP67. Funguje to ihned do vzdálenosti cca 40m a pro 15 IP67 modulů, což je vhodné jak na jednoúčelové stroječky tak i na větší celky, kde  v rozvaděči je hlavní sestava u-remote a u stroje se data od snímačů posbírají těmito IP67 moduly.
Weidmüller ale také dodává tyto IP67 moduly jako nezávislé, tedy s plným komunikačním rozhraním PROFIBUS, PROFINET atd.

uremote1 08


Závěr:

Weidmüller u-remote nevychází špatně ani cenou a pokud vás napadá proč, tak jednoduše třeba proto že můžeme. Běžně používáme sestavu PLC jen S7-1500 a místo IO modulů S7-1500 osadíme do skříně raději ET200SP. Je to univerzálnější a také cenově výhodnější. Vše se hlavně programuje v TIA Portal, a jaké periferie budou na stroji je již na každém výrobci, co preferuje, nebo co si osadí.
Systém u-remote má mimo jiné zajímavou a jednoduchou diagnostiku a také integrovaný webový server, který je ovšem na vysoké úrovni, je možné přes něj provést veškerá nastavení jak jednotlivých modulů, tak celé sestavy. To si ale ukážeme v dalším článku.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Vzdálené vstupy/výstupy systém u-remote I/O detaily zde.
Konfigurační, GSDML a další soubory pro u-remote tady.
Kontakty Weidmüller, s.r.o. Česká republika zde.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209