REX 250 nový router pro vzdálenou správu nejen PLC

  • čtvrtek, 25 červenec 2019 09:27

Helmholz uvedl na trh nový modem pro dálkovou správu PLC s označením REX 250 a jedná se o zařízení kterému nechybí nic, slovy automobilového nadšence je to router v plné palbě a ještě něco navíc. To navíc budeme probírat v dalším článku, nyní si vyzkoušíme to základní, dálkovou správu PLC Simatic.


Router, v některých případech se můžeme setkat i s pojmy jako modem nebo zařízení, je ve standardním Helmholz provedení na DIN lištu s rozměry 100 x 73 x 35 mm. Tento router s označením REX 250 LTE umí připojení k PLC přes ethernet, MPI/Profibus, sériovou linku (řada routeru REX 200 nemá serial a DP). Směrem do internetu disponuje samozřejmě WAN portem a ..

rex250 1 01


.. dvěma sloty pro SIM karty s podporou rychlých LTE sítí. Dva sloty proto, aby v případě výpadku sítě jednoho mobilního operátora byla k dispozici síť další a podobně. Ta pomůcka pro otevírání slotů pro SIM kartu jak ji znáte z mobilních telefonů je součástí balení routeru REX 250, takže nemusíte hledat žádné nástroje pro otevření slotů. USB slot slouží pro nahrání konfigurace do routeru, pokud nechcete použít ethernet připojení. Klikněte na obrázek pro zvětšení

rex250 1 02b


Čtyři výstupní porty LAN jsou zapojeny jako switch, takže pro menší aplikace již další přepínač není potřeba. Zbývá připomenout, že router ve spolupráci s portálem myREX24 dokáže kromě klasické dálkové správy, mapovat tagy do PLC, zobrazovat a editovat proměnné i celé obrazovky s dashboardy, posílat emaily, SMS zprávy při konfigurování hlášení a alarmů a další „drobnosti“.

rex250 1 03


Jestliže totálně zapomenete přístupové údaje do routeru, nebo potřebujete provést tovární reset, najdete ze spodní strany defaultní nastavení přístupových údajů.

rex250 1 04


Router stačí zapnout a chvíli počkat. Bez připojení do internetu budou funkční jen dvě zelené LED.

rex250 1 05


Tak a to je stav kdy je vše OK. Teď si vyzkoušíme jak na to. Na jaře nám v Německu u Helmholz ukazovali, jak se celé nastavení udělá v několika krocích, my jsme to zredukovali asi na jeden velký. :)

rex250 1 06


Bez instalace patřičného software shDIALUP to nepůjde. Pokud potřebujete detaily o instalaci, najdete je ve starším článku ohledně routeru REX 100 tady, případně ve videonávodu níže. Instalaci nějakého software má každý podobný router jiných výrobců, VPN spojení je potřebné.

rex250 1 10


Zmíněný videonávod zde:

https://www.youtube.com/watch?v=8a1Xnu9lJ4g&feature=youtube


Je nutné instalovat síťový adaptér - kartu, přes kterou vytvoříme VPN spojení mezi naším PC a vzdáleným PLC. Uvidíme dále.

rex250 1 11


Tady je to hlavní, internetový portál myREX24. Ihned z kraje pozor, tohle je nový s označením V2, v roletovém menu se nabízí ještě i stará verze, neboť mnoho starších routerů stalá je aktivně připojených a probíhá přes ně dálková správa vzdálených zařízení. Pokud nemáte účet na serveru, vytvoříte si jej velmi jednoduše a zdarma.
Dále technická podpora Helmholz u nás má pro každého zájemce připravený dokument s detailním popisem a obrázky pro nastavení routeru REX v portálu myREX24 V2 tak, abyste nemuseli nad ničím dlouze přemýšlet.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

rex250 1 12b


Tady v serveru my REX24 verze 2 došlo k největším změnám proti minulé starší verzi. My už tady máme vloženy tři routery, na nějaké pokusy, ale klidně stačí jen jeden. Jak jej správně přiřadit do sítě na to je hezký a jednoduchý návod ve Quick Start průvodci Helmholz. Černá tečka znamená, že je REX 250 odpojen od internetu, ale zelená ukazuje ten náš, který jsme připojili do internetu a on se velmi rychle našel s tímto konfigurovaným. Podle menu vlevo je vidět, že možnosti nastavení, konfigurace a využití budou obrovské.

rex250 1 13


Nyní si klidně nastavíme všechno takzvaně offline, tedy jen na serveru myREX24. Hlavně konfiguraci sítě WAN a LAN, přičemž WAN je standardně nastavena na přidělování adresy DHCP serverem, aby modem ihned po připojení do sítě dostal IP adresu a fungoval na internetu. Konfigurovat můžeme všechny porty, sériový i Profibus, ale pro začátek si uděláme spojení na S7-1200, tedy LAN cestu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

rex250 1 14b


V LAN nastavení přidáme novou komponentu (přes známé „plus“ tlačítko), což je naše PLC S7_1200. 40 označuje jen pro nás interně verzi FW. Stačí jen jeho IP adresa a maska.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

rex250 1 15b


Komponenta S7_1200_40 je aktivní. Ostatní věci jako Tag server a Tagy nás nyní nezajímají, nejsou stejně aktivní, budou později sloužit k vizualizaci proměnných a dálkovém zobrazení jejich hodnot bez jakéhokoliv software. Ale to předbíháme, bude to až dalším článku.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

rex250 1 16b


Nastaveno a pozor. Vykřičník u statusu routeru ukazuje, že na myREX24 máme jinou konfiguraci než v samotném routeru. Stačí na něj kliknout a ..
Klikněte na obrázek pro zvětšení

rex250 1 17b


.. provede se takzvaná synchronizace. Což není nic jiného než nasypání dat z myREX24 do samotného routeru REX 250.

rex250 1 18


LED na routeru ukazují jeho stav, tohle je OK dvě zelené a oranžová bliká. V Quick Startu najdete přehlednou tabulku stavu routeru a LED. Mimochodem restart routeru je nutný vždy, pokud dojde ke změně hodnoty/nastavení v REXu a nějakou chvilku trvá, tak je třeba se neděsit a zůstat v klidu.

rex250 1 07


Po synchronizaci je router online a vše je OK, což ukazuje i oranžová LED. Teď máme VPN spojení z našeho PC až na vzdálený REX 250. A jdeme na TIA Portal a vzdálený přístup z projektu na CPU. Je samozřejmé, že shDIALUP musíme mít instalovaný na PC s TIA Portal a projektem.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

rex250 1 19b


Kontrola síťových karet na PC pro začínající uživatele. TAP-Windows adaptér V9 se instaloval společně s shDIALUP. Přes tuto síťovou kartu naše vzdálené připojení pojede.

rex250 1 20


Tak a „Accessible devices“ v TIA Portal. Tady důležitá poznámka. Některé routery pro vzdálenou správu PLC zde nic nenajdou, ale přesto budou fungovat v běžném online režimu, jen tuto vyhledávací funkci prostě neumí. Chybí jim totiž podpora jednoho důležitého protokolu. REX 250 ale tohle umí, protokol podporuje a je vidět, že pokud nastavíme vyhledávací interface na naši zmiňovanou síťovou kartu, TIA Portal bez potíží najde všechny vzdálené účastníky. S každým můžeme pracovat jako bychom byli připojeni přímo u nich v síti. 
Klikněte na obrázek pro zvětšení

rex250 1 21b


Kompletní online připojení je pak již hračka. 
Klikněte na obrázek pro zvětšení

rex250 1 22b


Mimochodem tohle je jediné místo, kde jednoduše zjistíte, jakou verzi TIA Portal je vzdálené PLC programováno. Umí to samotný TIA Portal od verze 15.?

rex250 1 23


Běžný online režim, včetně nahrávání dat do PLC, HMI a dalších vzdálených účastníků na síti.
Nezkoušeli jsme takto vzdáleně měnič G120 a Startdrive jako minule, měnič již pracuje u zákazníka, ale není důvod, proč by to nefungovalo.

rex250 1 24


Asi takto. Vzdálená správa funguje podle konfigurace, ale ty podstatné nové funkce, které v myREX24 portálu přibyly, si ukážeme příště. Bude zajímavé vidět proměnné v CPU bez jakéhokoliv TIA Portalu a i bez PC, stačí jen mobil s připojením do internetu a hlavně správný hypertextový odkaz. Ale to až příště.

rex250 1 08


Naše videoukázka nastavení a funkce vzdálené správy PLC S7-1200 s REX 250:

https://www.youtube.com/watch?v=qcL468bXkkQ&feature=youtube


Závěr:

Funkce, které nabízí uživatelům samotný internetový portál myREX24 jsou velmi široké, již to není jen o sestavení VPN spojení ke vzdáleným PLC. Proto si ty nejzajímavější představíme v dalším článku.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Kontakt prodejce Helmholz je tady.
Další informace routery REX 200/250 najdete zde.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209