• Blaja
  • PLC automaty
  • WALL IE je nastavitelný průmyslový bridge s integrovaným Firewallem

WALL IE je nastavitelný průmyslový bridge s integrovaným Firewallem

  • pondělí, 08 červen 2020 08:20

Tento modul Helmholz určený do průmyslových sítí, disponuje několika režimy, ve kterých může být provozován. Jedná se režimy typu bridge a NAT. S pomocí těchto režimů umí dosáhnout vyšší bezpečnosti dat a slučovat/oddělovat nestejné/stejné segmenty sítě. Co to znamená, jak to funguje a jak se to nastaví - celkem jednoduše - si teď ukážeme.


Přístroj je vestavěn do stejného modulu jako switch a další produkty Helmholz. Jeden port WAN a tři LAN, nastavení před webový server. Napájení 24 V DC, dva digitální vstupy budou funkční později s patřičným firmware.

wallie 01


Dvě IP a dvě MAC adresy na boku přístroje, nemusíte ani otvírat manuál. Přístroj umí propojení Bridge a NAT a filtrování dat pro nastavení bezpečnosti komunikace.

wallie 02


Hlavní vlastnosti WALL IE na oficiálním videu Helmholz.

https://www.youtube.com/watch?v=41GGzQiHmVY&feature=youtube


Prakticky to v režimu NAT funguje takto. Síť Company neboli kancelářská, s připojením do internetu, IP adresy 192.168.0.50 a 53, což jsou například dva kancelářské PC. Síť s PLC a dalšími průmyslovými zařízeními 192.168.1.123 a 101 tedy Phoenix Contact spouštěč (1.123) pro AC motory a PLC Simatic S7-1200 (1.101). A potřebujeme PLC síť spojit s kancelářskou s tím, že některá PC budou mít možnost připojení na některá PLC a další zařízení v PLC síti, některá zase můžou být blokována.
WALL IE umí funkci Bridge pro spojení stejných rozsahů IP adres, dále NAT (Basic NAT, NAPT a port forwarding), omezení přístupů přes IP adresy, TCP/UDP protokoly, porty a MAC adresy. Více v parametrech zde.

wallie 10


Takto nám to bliká na stole, AC spouštěč je ten zelený modul a umí monitoring přes vlastní webový server, PLC Simatic není vidět. WALL IE je vpravo, horní port WAN je přímo do internetové PC sítě a LAN pak spojkou do switche v PLC síti. Zbývá nastavit WALL IE tak, aby nám fungovala ta komunikace, kterou potřebujeme.

wallie 04


Ještě si otestujeme pro názornost IP adresy účastníků v obou sítích, vpravo kancelářská, vlevo PLC, kde najdeme naše účastníky 101 a 123.

wallie 11


Celé nastavení WALL IE se odehrává v několika málo menu, první je samozřejmě nastavení IP adres pro WAN a LAN stranu. My si prakticky ukážeme režim NAT, režim BRIDGE je již velmi obdobný včetně nastavení.

wallie 12


Nastavení překladače adres. IP adresy 133 a 134 jsou virtuální, ale budeme na ně přistupovat a musí být v síti volné. Nastavit si je můžeme ale libovolně.
Celá ochrana, firewall, není nějaký program který tam běží a sám vše kontroluje, ale je to systém uceleného nastavení filtrů podle IP adres, MAC adres, protokolů a portů.
Jedna důležitá poznámka, jedná se o přístroj pro ochranu, proto je v továrním nastavení vše deaktivováno, tedy nic neprojde nikam. Blokován je také ping.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

wallie 13b


Jestliže vše aktivujeme a neurčíme pravidla, bude naopak přístupné vše všem, což samozřejmě nechceme.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

wallie 14b


Tady jsme si dále nastavili nějaké filtry pro ukázku, který počítač a kam může. Tyhle nastavení fungují ihned po změně, není potřeba žádný restart nebo cokoliv jiného, stačí jen potvrdit změnu. Jednotlivá pravidla jdou nastavit předem a aktivovat až dle potřeby. Výborná je také možnost vložit komentáře na každém řádku, neboť ne vše si pamatujeme, a pokud nastavení potřebujeme opravit po nějaké době my nebo někdo jiný, je takový dobrý komentář k nezaplacení.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

wallie 15b


V kancelářské síti si na virtuální porty jednoduše pingneme.

wallie 20


Tak vše by mělo být dosažitelné. Adresa 0.133 je přes WALL IE připojena přímo do webového serveru motorového modulu Phoenix Contact a vidíme, jak to funguje.

wallie 21b


Protože PLC Simatic umí také webový server a my jej máme aktivován, také se na něj dostaneme adresou přes WALL IE.

wallie 22


WALL IE aktivní komunikaci z jedné strany na druhou signalizuje žlutou LED ACT.

wallie 06


Na konec to zkusíme na PLC Simatic z TIA Portal. V projektu si jen nastavíme IP adresu napřímo.

wallie 23


Do parametrů online připojení pak vepíšeme naši virtuální adresu 0.134 a je to.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

wallie 24b


Nemáme k dispozici všechny funkce jako při přímém připojení, ale upravovat program, kopírovat jej a sledovat proměnné zatím stačí.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

wallie 25b


Naše videoukázka WALL IE jak na to.

https://www.youtube.com/watch?v=e0f2CWWbiPI&feature=youtube


 Závěr:
Tohle jednoduché nastavení jistě zvládne každý, kdo trochu ví, o co jde. Vyplatí se udělat si obrázek s účastníky a s jejich MAC a IP adresami. Pak jednodušeji nastavíme všechny filtry.

WALL IE vás brání i naopak proti zahlcení sítě. Například, podniková sít spojená s kancelářskou sítí, kde provoz obsahuje velké množství datových paketů. Instalace WALL IE do určité části sítě s nějakým strojem zajistí, že poběží pouze nadřazená komunikace a nic zbytečného kolem, což je výhodné pro sítě, kde je třeba velký datový tok a rychlý provoz.

WALL IE taky výborně připojí vaše zařízení do velké, stávající sítě, kde vám IT správce přidělí nějakou úplně atypickou adresu, nebo adresy a poraďte si.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Manuály a Firmware pro WALL IE na webu výrobce tady.
Kontakt Helmholz Česká republika zde.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209