• Blaja
  • Různé
  • Digitrony nestárnou, oranžové světlo a změna číslic v prostoru jsou designově nepřekonatelné

Digitrony nestárnou, oranžové světlo a změna číslic v prostoru jsou designově nepřekonatelné

  • úterý, 29 leden 2019 10:23

Pro digitrony, kromě průmyslu, bylo mezi "bastlíři" vždy jen jedno hlavní použití. Tak se vraťme na chvíli o pár desítek let zpět, ačkoliv některé věci zůstávají stejné, jen jim dát nový rozměr.

V takové pořádné bedně dorazí digitronové hodiny, s novými 50 mm velkými digitrony a v nádherném uměleckém provedení. To vše od českého výrobce Dalibora Farného ze Zlínska.

nixieclock 01


První vybalení a nastavení, než se usadí na místo jim určené. Nenechejte se zmást, hodiny mají procesor, Wi–Fi modul pro připojení do internetu a na cloud výrobce, přes který probíhá veškeré nastavení. Stačí aplikace do mobilu s iOS a vše si nastavíte z ruky. Samozřejmě že to jde i manuálně a bez internetu, ale to není ono.
Každý výrobek má svůj jedinečný výrobní kód, momentálně jich bylo vyrobeno minimálně 400 (stovky kusů), většina se prodává do USA a tam slouží hlavně jako designový prvek na recepcích hotelů a v přijímacích halách různých společností. U nás jich najdete zatím patnáct, plus tyhle. :)

nixieclock 02


Výrobek se neustále vyvíjí, tohle je podsvícení, realizováno RGB ledkami, což znamená, že si nastavíte barvu, jakou chcete. Je to vidět na závěrečné videoukázce. Tohle podsvícení má své fanoušky na úplně jiných místech na zemi. Všechny funkce se dají nastavovat a samozřejmě také vypínat.

nixieclock 03


Stačí k tomu registrace do cloudu výrobce, nastavení je pak možné jak přes webové rozhraní, což není tak elegantní, tak hlavně přes mobilní zařízení s iOS. Naše hodiny jsou online.

nixieclock 11


Zatím jediná nastavovací obrazovka, možnosti barevného podsvětlení jsou široké, ale vypnuté. Mimochodem barva ff4200 je téměř přesně barva svitu digitronů.
Zajímavé nastavení jsou vidět na videoukázce, hlavně změna na digitronech. Scheduler je vynikající, prostě na noc hodiny vypnete, aby zbytečně nesvítily, když nikde nikdo není. Mimochodem na hodiny dostanete 10 let záruku. Za zmínku stojí ještě čistící interval pro katody digitronů, každých třicet minut začnou digitrony rychle po sobě zobrazovat všechna čísla pod dobu třiceti sekund. Je to velmi efektní, viz videoukázka.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

nixieclock 12b


Tak jakmile je vše nastaveno, šup s nimi na místo k tomu určené.

nixieclock 05


Shora z boku je také efektní pohled a ani není potřeba vědět, kolik je hodin.

nixieclock 06


Všechno kromě elektronických součástek je ruční práce. Jak se digitrony nyní vyrábí a hlavně jak se s výrobou před lety začínalo, si prohlédněte na webu výrobce, odkaz v závěru. Začátky nebyly vůbec, ale vůbec jednoduché.

nixieclock 08


Mezi druhou a třetí elektronkou zleva je hůře vidět otočný knoflík pro ruční nastavení hodin.

nixieclock 09


Vypadá to ve finále asi takto.
Dýchne na nás trochu nostalgie, vy starší pamatujete jistě prodejnu v Rožnově "U Sedláčka" na křižovatce, což bylo jediné místo v Československu, kde se daly koupit integrované obvody a součástky za trochu rozumné ceny, byly to totiž ty "druhojakostní", které ale po elektrické stránce neměly chybu, ale nevyšly třeba na teplotu, nebo byly mechanicky poškozeny. Jezdili tam amatéři z celé republiky.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

nixieclock 10b


Mrkněte na video jak to vypadá v reálu i s nastavení některých funkcí:
https://www.youtube.com/watch?v=9oOT4jd7mTo&feature=youtube


Závěr:

Děkujeme výrobci a přejeme hodně úspěchů v dalším vývoji a prodeji tohoto veskrze uměleckého díla.
A věřte, že prostě pohled na ty přeblikávajíci oranžové sekundy, minuty a hodiny je nepřekonatelný. A můžete přidat něco v komentářích níže.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Výrobce Dalibor Farny tady tady.
Historii vývoje a výroby těchto digitronů najdete zde.

2 komentáře

  • Odkaz Komentáře Přema Holub neděle, 03 březen 2019 18:22 napsal(a) Přema Holub

    Jak jsem to viděl, tak jsem chtěl koupit ty hodiny bráchovi k elektronkovému rádiu. Pak jsem se podíval na cenu. :-D Ale podle toho videa, jak se to vyrábí, je to asi adekvátní cena. Škoda.

  • Odkaz Komentáře Přema Holub neděle, 03 březen 2019 18:22 napsal(a) Přema Holub

    Jak jsem to viděl, tak jsem chtěl koupit ty hodiny bráchovi k elektronkovému rádiu. Pak jsem se podíval na cenu. :-D Ale podle toho videa, jak se to vyrábí, je to asi adekvátní cena. Škoda.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209