V takové pořádné bedně dorazí digitronové hodiny, s novými 50 mm velkými digitrony a v nádherném uměleckém provedení. To vše od českého výrobce Dalibora Farného ze Zlínska.
První vybalení a nastavení, než se usadí na místo jim určené. Nenechejte se zmást, hodiny mají procesor, Wi–Fi modul pro připojení do internetu a na cloud výrobce, přes který probíhá veškeré nastavení. Stačí aplikace do mobilu s iOS a vše si nastavíte z ruky. Samozřejmě že to jde i manuálně a bez internetu, ale to není ono.
Každý výrobek má svůj jedinečný výrobní kód, momentálně jich bylo vyrobeno minimálně 400 (stovky kusů), většina se prodává do USA a tam slouží hlavně jako designový prvek na recepcích hotelů a v přijímacích halách různých společností. U nás jich najdete zatím patnáct, plus tyhle. :)
Výrobek se neustále vyvíjí, tohle je podsvícení, realizováno RGB ledkami, což znamená, že si nastavíte barvu, jakou chcete. Je to vidět na závěrečné videoukázce. Tohle podsvícení má své fanoušky na úplně jiných místech na zemi. Všechny funkce se dají nastavovat a samozřejmě také vypínat.
Stačí k tomu registrace do cloudu výrobce, nastavení je pak možné jak přes webové rozhraní, což není tak elegantní, tak hlavně přes mobilní zařízení s iOS. Naše hodiny jsou online.
Zatím jediná nastavovací obrazovka, možnosti barevného podsvětlení jsou široké, ale vypnuté. Mimochodem barva ff4200 je téměř přesně barva svitu digitronů.
Zajímavé nastavení jsou vidět na videoukázce, hlavně změna na digitronech. Scheduler je vynikající, prostě na noc hodiny vypnete, aby zbytečně nesvítily, když nikde nikdo není. Mimochodem na hodiny dostanete 10 let záruku. Za zmínku stojí ještě čistící interval pro katody digitronů, každých třicet minut začnou digitrony rychle po sobě zobrazovat všechna čísla pod dobu třiceti sekund. Je to velmi efektní, viz videoukázka.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Tak jakmile je vše nastaveno, šup s nimi na místo k tomu určené.
Shora z boku je také efektní pohled a ani není potřeba vědět, kolik je hodin.
Všechno kromě elektronických součástek je ruční práce. Jak se digitrony nyní vyrábí a hlavně jak se s výrobou před lety začínalo, si prohlédněte na webu výrobce, odkaz v závěru. Začátky nebyly vůbec, ale vůbec jednoduché.
Mezi druhou a třetí elektronkou zleva je hůře vidět otočný knoflík pro ruční nastavení hodin.
Vypadá to ve finále asi takto.
Dýchne na nás trochu nostalgie, vy starší pamatujete jistě prodejnu v Rožnově "U Sedláčka" na křižovatce, což bylo jediné místo v Československu, kde se daly koupit integrované obvody a součástky za trochu rozumné ceny, byly to totiž ty "druhojakostní", které ale po elektrické stránce neměly chybu, ale nevyšly třeba na teplotu, nebo byly mechanicky poškozeny. Jezdili tam amatéři z celé republiky.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Mrkněte na video jak to vypadá v reálu i s nastavení některých funkcí:
https://www.youtube.com/watch?v=9oOT4jd7mTo&feature=youtube
Závěr:
Děkujeme výrobci a přejeme hodně úspěchů v dalším vývoji a prodeji tohoto veskrze uměleckého díla.
A věřte, že prostě pohled na ty přeblikávajíci oranžové sekundy, minuty a hodiny je nepřekonatelný. A můžete přidat něco v komentářích níže.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Výrobce Dalibor Farny tady tady.
Historii vývoje a výroby těchto digitronů najdete zde.