• Blaja
  • Různé
  • Extrémně odolné spínače v pouštním prachu

Extrémně odolné spínače v pouštním prachu

  • čtvrtek, 05 květen 2016 12:13

V dolech arabského kalifátu Ras Al Chaima panují extrémní teploty a prší jen 14,3 dní v roce. Bezpečnostní spínače, které se zde používají, proto musí být odolné vůči těm nejnáročnějším vnějším podmínkám.

 


Společnost Quarry & Mining se sídlem v arabském emirátu Ras Al Chaima má zajímavý obchodní model. Moritz Kerler, jednatel společnosti, říká: „Projektujeme a vyrábíme zařízení pro důlní výrobu. Naším trhem jsou arabské země a my jim dodáváme pouze ta nejkvalitnější zařízení, přičemž většina nabízených komponent pochází od německých výrobců.“.

steute 01


Se zařízeními od společnosti Quarry & Mining je možno ekonomickým způsobem těžit přírodní suroviny, zpracovávat je a nakládat. Každá součástka v zařízení je však těžce namáhána, jelikož vápencový prach je v dolech přítomen prakticky nepřetržitě. V létě je v Emirátech stálá teplota více než 50 °C ve stínu. Přestože je moře velice blízko, vlhkost zde nehraje žádnou roli. V Ras Al Chaima prší v průměru pouze 14,3 dní v roce – pro srovnání v Německu je to 121 dní. Okolní podmínky jsou proto obrovskou výzvou pro elektronické, ale hlavně bezpečnostní prvky.

steute 02


K dalším partnerům a dodavatelům, kteří spolupracují s Quarry & Mining, patří společnosti jako Aumund (dopravníky), Kleemann (drtiče), Nilos (dopravníkové pásy), Steinert (recyklační linky), Stiebel (ozubená kola) – a Steute. V současném projektu se používá cca 100 kusů „Heavy duty“ spínačů od firmy Steute.  Christian Drewes, technický manager firmy Quarry & Mining, říká: „Musíme zabezpečit pásovou důlní techniku v celkové délce 3,5 km. Dalším úkolem inženýrů je zabezpečit pás proti vystředění a zajistit možnost nouzového vypnutí na jakémkoli místě dopravního pásu.

steute 03


Quarry & Mining používá v tomto důlním zařízení cca 20 spínačů pro sledování vystředění dopravníkových pásů a k zajištění bezpečnosti cca 80 bezpečnostních lankových spínačů, které jsou instalovány po celé délce těžební trasy. Jeden spínač tak může zabezpečit až 200 m pásu (2x100m) a zároveň ochránit, pokud by došlo k přetržení lana.

steute 04


Právě pro takové extrémní podmínky vyvinula společnost Steute řadu ZS 91. Tato řada je k dispozici ve dvou provedeních a to jako bezpečnostní lankový spínač (ZS 91 S) a spínač pro sledování vystředění dopravníkových pásů (ZS 91 SR). Díky vysokému teplotnímu rozsahu – 40 až + 85 °C se dají tyto produkty využít nejen v arabské poušti, ale i v chladných oblastech. Kryt řady ZS 91 je velmi odolný proti mechanickým vlivům a těsný vůči vlhkosti a jemnému prachu (IP 66/ IP 67). 
Bezpečnostní lankový spínač (vpravo) a spínač pro sledování vystředění dopravníkových pásů (vlevo).

steute 05

 

 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Více informací o produktech Steute na webu výhradního distributora: www.rem-technik.cz

REM-Technik s.r.o.
Klíny 35, 615 00 Brno
tel.: 548 140 000
www.rem-technik.cz

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209