• Blaja
  • Různé
  • Neřízené Ethernetové přepínače EcoLine - gigabitový pětiport

Neřízené Ethernetové přepínače EcoLine - gigabitový pětiport

  • úterý, 27 říjen 2020 06:45

Dalo by se říci, že v oblasti Ethernetových přepínačů se již nedá nic vymyslet, ale není to vždy tak. Ukážeme si jeden switch z široké řady EcoLine přepínačů Weidmüller.


Jedná se o nejmenší variantu přepínače výrobce Weidmüller z řady EcoLine, s pěti RJ45 porty a gigabitovou rychlostí. Typové označení IE-SW-EL05-5GT, objednací číslo 2682210000.

ecoline5gt 01


V této řadě přepínačů najdeme množství variant neřízených switchů, od 5 portových až po 24 portové verze, Gigabit nebo jen Fast Ethernet, tedy do rychlosti 100 Mbps. Seznam produktu EcoLine najdete tady.
V dalších řadách nabízí Weidmueller také řízené přepínače, IP67, varianty s měděným nebo optickým rozhraním a tak dále. Vlastnosti dalších hlavních skupin přepínačů jsou zde.

ecoline5gt 02


Přepínač má duální napájení 12 - 48 V DC přes odnímatelnou svorkovnici, krytí IP30 a velký teplotní rozsah. Udávaná pracovní teplota -40 až 75°C, a to nemluvím o skladovací teplotě, která je ještě o deset °C vyšší.

ecoline5gt 03


Překvapí robustní kovové provedení, jakmile jej vezmete do ruky, je jasné, že se nejedná o žádnou "pouťovku", vše kovové a dobře lícující. Proto ten vysoký rozsah pracovních teplot, v nějaké plastové krabičce by přepínač uvedené teploty nevydržel.

ecoline5gt 04


A rozměr. Menší to již zcela jistě nelze vyrobit, osmiportová varianta je jen o 20 mm hlubší. Při širokém napájecím rozsahu 24 V DC (12 - 48 V DC), potřebuje jen 0,14 A při 24 V DC, takže nehrozí přehřívání, i když jej zavřete do menší skřínky.

ecoline5gt 05


Často v případech volby vhodného přepínače pro vlastní aplikaci záleží na prostoru kde bude switch umístěn. Tento nezabere moc místa ve skřínce a ani na hloubku není nijak extrémní, takže se dá použít i v menší skřínce. Je ale nutné dát pozor na rozměr i s Ethernetovými konektory, neboť ty průmyslové jsou podstatně delší než ty naše.

ecoline5gt 07


Právě tady máme na ukázku tři různé přepínače rozdílného mechanického provedení, takže záleží na umístění a vývodech. Přepínač vpravo potřebuje ještě cca 10 cm pro vývody ze spodní strany (je třeba vhodný k frekvenčním měničům), prostřední zase může být i v málo hluboké skřínce a náš vlevo je takový univerzálek s bonusem jednoho portu navíc.

ecoline5gt 08


Že vše fungovalo na první dobrou, je již samozřejmost.
A poznámka na závěr, jedná se o průmyslové výrobky pro použití v průmyslu, v rozvaděčích pro řízení strojů a podobně. Nejsou primárně určeny pro použití v domácnosti, i když tam samozřejmě fungovat budou. Pro domácí použití existují produkty jiných výrobců a v jiných cenových kategoriích.

ecoline5gt 09

 

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Weidmüller Česká republika kontakty.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209