• Blaja
  • Různé
  • Robot na sklizeň jahod může trénovat ve virtuálním prostoru

Robot na sklizeň jahod může trénovat ve virtuálním prostoru

  • pondělí, 03 červenec 2023 07:26

Na rodinné farmě Ráječek u Brna na letošní úrodě jahod (video v článku) testují novou generaci robotů FRAVEBOT. Roboty jsou vybaveny řídicím systémem SIMATIC S7-1500 a dalšími technologiemi Siemens a mají za úkol sklízet zralé jahody a monitorovat zdravotní stav rostlin a plodů. Navigace robotu je simulována a trénována na digitálním dvojčeti v prostředí NVIDIA Isaac (video v článku), AI pro detekci chorob a škůdců se cvičí na digitálním dvojčeti rostlin a plodů v prostředí NVIDIA Omniverse.
Uvniř článku videa.


Budoucím trendem zemědělství je udržitelné pěstování plodin s méně zdroji a bez použití chemických přípravků. Aby zemědělci mohli vyhovět těmto novým nárokům a požadavkům, musejí úzce spolupracovat s průmyslem, který jim dokáže poskytnout potřebné nástroje. FRAVEBOT (Fruit and Vegetable Robot), který monitoruje a sklízí jahody, je výsledkem spolupráce společností Fravebot (dříve Optisolutions), Siemens, rodinné farmy Ráječek a řady odborníků na pěstování ovoce a zeleniny.

fravebot 01


Ve sklenících farmy Ráječek se prohánějí hned dva FRAVEBOTy: FRAVEBOT Scout monitoruje zdraví jahodníků a plodů a samozřejmě také jejich zralost a pohybuje se po skleníku rychleji, zatímco FRAVEBOT Harvestor pomáhá se sklizní a vyjíždí pouze tam, kde je potřeba.

fravebot 02


Siemens pro projekty FRAVEBOT zajišťuje rozhraní s fyzickým světem. V tomto konkrétním případě zákazník z oboru zemědělství, který potřebuje pomoct se sklizní anebo s monitoringem rostlin, najde na platformě Siemens Xcelerator už konkrétní řešení: technologie Siemens ve spolupráci s výrobcem grafických čipů Nvidia a software od společnosti Fravebot, která je jedním z partnerů Siemens na této platformě. Zákazníkovi je tak k dispozici kompletní řešení, které potřebuje, aniž by musel poptávat více různých dodavatelů. Na jedno kliknutí získá funkční řešení se zárukou, že bude fungovat, navíc doložené i konkrétní referencí.

fravebot 03


Zcela unikátním rysem řešení od Fravebotu je trénování robota v prostředí digitálního dvojčete. To zatím neumí žádný ze zahraničních konkurenčních projektů a je to přístup, který vzbuzuje velký ohlas i v akademických kruzích zabývajících se výzkumem aplikací moderních technologií v zemědělství.
Tým vývojářů ze společnosti Fravebot umí generovat tzv. syntetická data a v omniversu, které běží na Nvidia grafických kartách, nasimulovat jednotlivé řádky jahod. Díky tomu, že simulační nástroje dnes umí simulovat i fyzikální zákony (například tíhu jahod), je možné dopředu natrénovat neuronové sítě robotu bez toho, že by se musel pohybovat v reálném prostředí. Tím se výrazně urychlí proces vývoje robotu a současně se i ušetří náklady, poněvadž učení robotu v reálném prostředí je vždy drahé.
Video virtuálního skleníku pro trénink:

https://www.youtube.com/watch?v=w9VmvCuKvwU&feature=youtube


Druhá generace FRAVEBOTů je vybavena novými technologiemi Siemens. FRAVEBOT je postaven na vyšší verzi řídicího systému SIMATIC S7-1500 (předchozí verze využívala SIMATIC S7-1200) doplněného o modul TM NPU (neural processor unit). Pro zajištění běhu neuronových sítí je modul S7-1500 TM NPU vybaven TensorBoxem 520A – průmyslovým PC s integrovaným čipem založeným na technologii Nvidia Xavier Nx.

fravebot 05


Jahodový robot obsahuje i několik úplných novinek z portfolia Siemens. Především jde o 5G router Scalance MUM856-1, který umožňuje například reálný přenos videa snímaného kamerou do centrálního řídicího systému. Spolu s wifi 6, která je nabízena v totožném formátu, navíc dovoluje rychlou komunikaci a vzdálenou správu pomocí SINEMA Remote Connect – klienta pro centrální správu všech VPN připojení.
Další novinkou je RobotLibrary – technologická knihovna umožňující programování a řízení robotu jen za využití TIA Portalu a interpreteru na straně robotu, čímž odpadá nutnost dvou programovacích prostředí.

fravebot 06


Kromě jahod a rajčat lze všechny varianty robotického farmáře FRAVEBOT využít pro pěstování a sklizeň řady dalších plodin. Jediným omezením je nutná existence skleníkové infrastruktury, tzn. kolejí, po kterých se robot pohybuje, a dobré je mít i kvalitní nástroje na monitorování prostředí ve skleníku, protože sledování vzájemné vazby mezi patogenem s prostředím, ve kterém se rostliny nalézají, přináší mnoho velmi cenných informací.  Vedle ovoce a zeleniny mohou v budoucnosti využívat FRAVEBOTy i pěstitelé okrasných rostlin, především květin, u nichž velmi záleží na vzhledu a neporušenosti.

fravebot 07


Jahodový robot při sklizni ve skutečném skleníku.

https://www.youtube.com/watch?v=1XJnwhG3Uhc&feature=youtube


Všechny modely zemědělských robotů od společnosti Fravebot, nástupnické firmy společnosti OptiSolutions, které jsou nasazeny na farmě Ráječek, jsou již v předprodukční fázi vývoje. A brzy se již začnou vyrábět verze produkční. Počítá se s prodejem hlavně do zahraničí do skleníkových velmocí, jako je Nizozemsko, Kalifornie nebo Španělsko.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Siemens, s.r.o.,Communications

Připojte se k nám na Facebooku zde.
Sledujte naše novinky na Twitteru tady.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209