• Blaja
  • Různé
  • Ruční elektrický automat na odizolování a nalisování koncovek na vodiče

Ruční elektrický automat na odizolování a nalisování koncovek na vodiče

  • neděle, 01 březen 2020 15:47

V jednom cyklu a v čase menším než 2 sekundy tento nástroj Crimphandy od Phoenix Contact odizoluje vodič a namáčkne na něj koncovku. Kdo neviděl, neuvěří.


Celý automat je v praktickém kufříku, nejde jen o samotný přístroj, ale o příslušenství jako baterie, nabíječka, nástroj pro mechanické uvolnění zaseknutého mechanismu, koncovky a kleště pro zastřižení vodiče.

chandy 01


Je akorát do ruky s váhou necelého půl kilogramu, pohání jej lithium-iontová baterie 7,4 V. Pracovní takt menší než 2 sekundy, na jedno nabití namáčkne až 2000 koncovek. Ovšem opatrně, jak uvidíme dále, jedná se o excelentní mechanické provedení a rozhodně není vhodné jej pouštět z ruky na podlahu. Jinými slovy pozor na mechanické pády a poškození zařízení, do kapsy bych jej v žádném případě nedával, nebezpečí pádu je tam vysoké.

chandy 02


Každý tento automat je jen na jeden průřez vodiče, je to na něm jasně napsáno a také tyto dva kontrolní otvory slouží k ověření průměru drátu.

chandy 03


Zastřižený vodič jednoduše vložíme do otvoru přístroje ...

chandy 05


... a během okamžiku je vodič zbaven izolace a namáčknuta koncovka. Paráda.

chandy 06


Koncovky potřebuje nástroj v páskovém provedení, ideálně od Phoenix Contact, není to ale podmínkou. Zkoušeli jsme i pásek jiného výrobce, ovšem ten měl umělohmotnou část koncovky o cca 0,5 mm vyšší a pásek již nešel založit do přístroje.

chandy 07


Detail mechanismu, který vše provede: odstraní izolaci, nasune koncovku a zamáčkne ji. Po vytažení hotového vodiče se vrátí mechanismus do výchozí polohy.

chandy 08


Lithium-iontová baterie je umístěna v tubusu přístroje. Blikání zelené LED signalizuje připravenost k provozu.

chandy 10


Kromě zelené LED jsou na přístroji další dvě a podle tabulky zjistíte možný problém, stav nebo nabití baterie. Tyto kombinace svitu LED jsou důležité, opravdu se nejedná o nějaké super jednoduché zařízení a uživatel potřebuje vědět, že má třeba vyměnit pásek s koncovkami, nebo použít menší či větší průřez vodiče.
Nám se stalo také, že jsme použili drát 0,75 mm, rozdíl velikosti izolace mezi 0,5 je velmi malý, lehce se spletete a přístroj se „kousnul“. Pak přišla tato tabulka s následným popisem odstranění chyby velmi vhod. 

chandy 11


Také nás při práci s tímto nástrojem napadlo, proč na něm nejsou nějaké kleštičky nebo něco, abychom nemuseli neustále sahat do pro další nástroj na zastřižení drátu. A jsou, je možné dokoupit víčko pro zbytky izolace s instalovanými kleštěmi.

chandy 12


Neměli jsme možnost vyzkoušet třeba přístroj 0,75 mm s vodičem 0,5 mm, zda koncovka pořádně drží.
Jak je vidět na našem videu, čtvercové namáčknutí koncovky na vodič drží extrémně dobře, nepodařilo se nám jej utrhnout.

chandy 13


Naše 2 minuty video s prací s tímto přístrojem a testem zamáčknutí koncovky.

https://www.youtube.com/watch?v=5QSWNRs7fLU&feature=youtube


 Závěr:

Nelze opomenout cenu, která, jak jistě mnozí z vás tuší bude vysoká. Připravte si několik desítek tisíc, ale na druhé straně si je potřeba uvědomit pro koho je asi přístroj určen.
My jsme si s ním výborně pohráli a fungoval bezchybně, pokud jsme neudělali chybu my v manipulaci. Když nám jej kolegové z Phoenix Contact předváděli, tak se vlivem špatného vodiče mechanismus také zasekl, ale právě pro tyto případy je v sadě i zmíněný nástroj pro mechanické uvolnění a vytažení vodiče. Takže jsme také vyzkoušeli i LED diagnostiku, když se to kousne. :)
No a zda si třeba tento přístroj pořídíte do firmy nebo ne, to není to podstatné.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Support a soubory ke stažení k tomuto CRIMPHANDY najdete tady
Phoenix Contact Česká republika zde.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209