• Blaja
  • Různé
  • Siemens a Qualcomm vytvořily první soukromou standalone 5G síť v průmyslovém prostředí

Siemens a Qualcomm vytvořily první soukromou standalone 5G síť v průmyslovém prostředí

  • pondělí, 03 únor 2020 07:04

Společnosti Siemens a Qualcomm Technologies, Inc. představily první soukromou standalone 5G síť (SA) v reálném průmyslovém prostředí. Je dostupná v pásmu 3,7-3,8 GHz. Na projektu se podílely obě firmy – Siemens poskytl zkušební podmínky v průmyslovém prostředí a koncová zařízení (např. řídicí systémy Simatic) a Qualcomm dodal testovací 5G síť a příslušné zkušební vybavení.


Síť páté generace byla testována v automobilovém showroomu a zkušebním centru společnosti Siemens v Norimberku. V showroomu jsou k vidění automaticky řízené vozíky (AGV), které se využívají převážně v automobilovém průmyslu. Vyvíjejí se zde, testují a prezentují i nové výrobní možnosti a metody před jejich vlastním zprovozněním u zákazníka. Výrobci automaticky řízených vozíků tak zde například mohou vidět interakci jednotlivých produktů naživo.
V automobilovém showroomu a zkušebním centru mohou Siemens a Qualcomm společně testovat rozmanité technologie v SA 5G síti v reálných provozních podmínkách a vytvářet řešení pro budoucí průmyslové aplikace. Zkušební 5G systém, který společnost Qualcomm Technologies instalovala za méně než tři týdny, zahrnuje infrastrukturu a koncová zařízení. Siemens poskytl příslušné průmyslové prostředí včetně řídicích systémů Simatic a IO zařízení.

5gnet 01


Německá spolková síťová agentura vyhradila pro lokální průmyslový provoz celkovou šířku 100 MHz z pásma 3,7 GHz až 3,8 GHz. Německé podniky si mohou část tohoto pásma každoročně pronajmout a využívat ho výhradně k provozu vlastních privátních 5G sítí s tím, že je zároveň zajištěna optimální ochrana dat. Siemens používá tento princip ve svém showroomu při vyhodnocování a testování průmyslových protokolů, např. OPC UA či Profinet, a při bezdrátové komunikaci pomocí sítě 5G.
Dlouholetá spolupráce Siemens a Qualcomm Technologies se zaměřuje na technologická řešení v oblasti bezdrátové komunikace. Jejím výsledkem bylo mj. portfolio Siemens Scalance pro bezdrátovou komunikaci v průmyslu. Díky zkušenostem Qualcomm Technologies s technologiemi pro sítě páté generace přešla tato spolupráce hladce k vytvoření první soukromé sítě 5G v režimu SA v průmyslovém prostředí. Umožňuje tak vývoj a testování řešení, která mohou být využita při nadcházejícím spuštění fáze Release 16 standardu 5G.

5gnet 02


„Průmyslové sítě páté generace jsou branou ke komplexní bezdrátové síti v oblasti výroby, údržby a logistiky. Vysokorychlostní a mimořádně spolehlivý přenos dat a extrémně nízké zpoždění zvyšují účinnost a flexibilitu průmyslových provozů,“ uvedl generální ředitel provozní společnosti Siemens Process Automation Eckard Eberle. „Ze spolupráce s Qualcomm Technologies máme ohromnou radost a díky ní můžeme dále pokročit ve vývoji a technickém zavádění soukromých 5G sítí v průmyslovém prostředí. Desítky let našich zkušeností nejen s průmyslovou komunikací nám ve spojení s know-how společnosti Qualcomm Technologies otevírají cestu k průmyslovým bezdrátovým sítím budoucnosti.“
„Tento projekt nám poskytne cenné zkušenosti z reálného světa, které můžeme uplatnit v budoucím vývoji, a představuje klíčový milník při zavádění sítí páté generace v průmyslové automatizaci,“ uvedl Enrico Salvatori, senior VP & President společnosti Qualcomm Europe/MEA. „Díky spojení našich možností v oblasti 5G konektivity a rozsáhlého know-how, kterým Siemens disponuje v oblasti průmyslu, můžeme zavádět nové technologie, dolaďovat jednotlivá řešení a dále pracovat na tom, aby se chytrá průmyslová infrastruktura stala realitou.“

5gnet 03


Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Siemens, s.r.o.,Communications

Připojte se k nám na Facebooku zde.
Sledujte naše novinky na Twitteru tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209