Workshop condition monitoringu a sběru dat

  • pondělí, 16 duben 2018 15:59

Společnost FOXON letos pořádá sérii praktických workshopů k uvedenému tématu napříč celou republikou. "Turné" je ve druhé polovině, a protože 11. 4. byla jedna ze zastávek v Luhačovicích v hotelu VEGA, navštívili jsme jej, a přečtěte si krátkou ukázku a i pozvánku, jak to vše probíhalo.


V Pozlovicích v blízkosti lázeňských Luhačovic v hotelu VEGA byla další zastávka série workshopů "FOXON Academy Tour 2018", zaměřených tentokrát na condition monitoring a sběr dat. Témata přednášek byla vybrána pečlivě a rozdělena do čtyř bloků.

workshop 01


Aby vše bylo vidět i prakticky, byly k dispozici demonstrační kufry se zapojením sítí PROFIBUS a PROFINET, a vše běželo online synchronně s přednáškou.

workshop 02


Po krátkém úvodu, o co vlastně jde, přiblížil první blok oblast využití OPC serveru jako komunikační platformu pro condition monitoring. Po instalaci doplňku z OPC serveru do MS Excel jsou data přístupná v běžném počítači jako tabulky a grafy pro velmi jednoduché sledování stavů zařízení. Praktické ukázky byly z konfigurace OPC serveru pro čtení dat z PLC SIMATC S7, elektroměru, switche a frekvenčního měniče.

workshop 03


Další blok byl z našeho pohledu nejzajímavější, monitoring sítí PROFIBUS a PROFINET v praxi. V záplavě různých nástrojů pro tyto činnosti FOXON používá produkty společnosti PROCENTEC, které vyhovují asi nejvíce. Ovšem dvojnásob platí, a nejen u PROFINETU, že je potřeba trochu vědět, co naměřené hodnoty znamenají, a umět je vyhodnotit.
Zajímavé jsou statistiky ze stovek a stovek měření PROFIBUS linky, že 90 % všech potíží způsobuje špatná instalace, tedy kabely, zapojení atd. Byly k nahlédnutí fotografie nejextrémnějších problémů na které při měření technici FOXONu narazili. Jen namátkou, do PROFIBUS konektoru jednou dírou vede fialový správný kabel a linka pokračuje druhým výstupem obyčejnou bílou dvojlinkou. Nějakou dobu to dokonce fungovalo. Mimochodem, pro jednodušší sledování PROFIBUS linky vyvinuli a vyrábí ve FOXONu vlastní hardware AB tester, který v rámci možností dokáže do gateway posílat data o stavu této sítě.

Pro PROFINET sítě opět platí zase jiné pravidla, jak pro aktivní, tak pro pasivní diagnostiku a také nástroje. Opět statistika chyb z prakticky provedených stovek měření říká, že poměr potíží způsobených instalací a nastavením proti uváděným předpokladům 10/90 se pohybuje 50/50.

workshop 04


Třetí část byla věnována bezdrátové komunikaci a condition monitoringu. Pro sběr dat FOXON používá gatewaye nejprve od různých výrobců, v poslední době hlavně CloudGate a také vlastní vyvinutou a vyráběnou GATEWAY FIOT, do které se připojí senzory a vše, co je potřeba sledovat. Zbytek je na správném sběru dat a vyhodnocení. Mimochodem, do německé CloudGate vyrábí FOXON vlastní hardwarový modul pro IQRF, se kterým komunikuje například zmiňovaný PROFIBUS AB tester.

workshop 05


Poslední část byla věnována projektu FIOT, All-in-One Smart Maintenance FOXON Mobile System, tedy právě sběru a vyhodnocení dat z nižších úrovní. Vše jede na platformě ThingWorx, která se ukázala pro tyto úlohy jako nejvýhodnější. Viděli jsme ukázku od FOXONu před pár lety na Amperu, ovšem jak se to celé posunulo kupředu, nás překvapilo. Od jednoduché ukázky na jednom rozvaděči nyní FOXON zastřešuje tímto nástrojem celé celky v automobilce ŠKODA a ukázky z praxe byly neuvěřitelné.

workshop 06

 

Závěr:

Tento workshop se řadí k těm nejzajímavějším, které jsme viděli. Rozhodně stojí za to, a protože celá Tour ještě nekončí, tak jestli máte jeden volnější den, přihlaste se. Jednotlivé termíny a místa najdete na odkazu zde, nebo v závěru.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Program a termíny FOXON Academy Tour 2018 tady.
Společnost FOXON s.r.o. kontakt zde

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209