• Blaja
  • Různé
  • Ethernetový průmyslový switch 5 portů, unmanaged

Ethernetový průmyslový switch 5 portů, unmanaged

  • neděle, 17 červen 2018 18:11

Od společnosti Helmholz jsme na letošním veletrhu Amper viděli tuto pětiportovou novinku průmyslového switche. Nyní je již na trhu a doputovala k nám pro krátké seznámení.


Skutečně pět portů, až si klademe otázku, jak se to na tak malý prostor vejde, ale vidíte sami. Rozměrově si tento přístroj řekne o 59 x 76 mm, hloubka pak pouhých 32mm. není tedy problém s instalací do skřínek, malých rozvaděčů, tedy  všude tam kde konstrukce nemá moc prostoru a nejen to. O tom bude ale řeč dále.

5switch 01


My jsme k tomuto přístroji dostali pro informaci další novinku, čtyřportový nastavitelný PROFINET switch třídy B (což je ten v pozadí), který doplňuje již vyráběnou osmiportovou verzi, o které jsme psali na podzim zde. Liší se jen rozměry a počtem portů, jinak je vše stejné.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

5switch 02b


Parametry nebudeme složitě vypisovat, lépe je zveřejnit stránku z manuálu. Pro úplnost informací upozorňujeme, že se jedná o Ethernetový přepínač, ne o ofiko PROFINET, i když pro běžné připojení třeba PLC a HMI panelu zřejmě nebude problém. Na tyhle věci se klidně používají i switche bez oficiální PROFINET podpory, občas i neprůmyslové.

5switch 03


Je vidět že manažovatelný switch je přece jen trochu větší, i když na první pohled se rozdíl lehce přehlédne. Ale i tak je to výkon a tyto přepínače Helmholz patři konstrukčně a rozměrově mezi to nejlepší co se dá pořídit.

5switch 04


Není moc co zkoušet, ale přece jen, jedno PLC S7-1200, jedno HMI a dvě PROFINET periferie (TB20 + IM153). Nějak to na ukázku propojíme aby to fachčilo a svítilo.

5switch 05


Hotovka, tyhle věci jedou na první pokus. Více než elektrické zapojení je u těchto jednoduchých switchů důležitá mechanická konstrukce a rozměry. A samozřejmě také cena, která je velmi příjemná jak pro unmanaged tak i pro managed switche a konkrétně vám ji nabídne zastoupení Helmholz u nás.

5switch 06


U takové jednoduché topologie se s tím můžeme vyhrát a přehazovat si účastníky do jednotlivých portů jak je libo. Ovšem u složitější je právě potřeba rozdělit síť do několika jednotlivých segmentů (pomocí switchů), aby počet účastníků na segment nebyl extrémně veliký. Mimochodem, právě o tom a o datovém toku přes jednotlivé účastníky na PROFINET byla řeč na workshopu ohledně diagnostiky PROFINET sítí.

5switch 07


Tohle je v podstatě nejdůležitější obrázek. Pokud by měl switch konstrukční připojení ze spodní strany, tak PROFINET konektor bude silně zasahovat do kabelového žlabu, které se pro běžné přístroje dávají cca 120..130 mm od sebe. A na výšku při jiné konstrukci switche nemusí vejít vše třeba do 120 (150) mm hluboké skřínky. Proto je při volbě vhodného přepínače nutné přihlédnout i k mechanickému provedení.

5switch 08


Pro zajímavost jsme nechali našeho pomocníka zapojit i nový čtyřportový manažovatelný PROFINET switch a kabely tak různě přeskládali.

5switch 10


Fungovalo to samozřejmě stejně, periferie i HMI panel.

5switch 11


Pokud se vám líbí náš pomocník, klikem na obrázek si jej zvětšíte. :)
Klikněte na obrázek pro zvětšení

5switch 12b

 


Videoukázka 5-port switch Helmholz.
https://www.youtube.com/watch?v=EnRWmEG3ZTw&feature=youtube

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Helmholz Česká republika, kontakt tady
Detaily a manuál 5 portů switch zde
4/8 portů managed PROFINET switch náš článek tady

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209