Skutečně pět portů, až si klademe otázku, jak se to na tak malý prostor vejde, ale vidíte sami. Rozměrově si tento přístroj řekne o 59 x 76 mm, hloubka pak pouhých 32mm. není tedy problém s instalací do skřínek, malých rozvaděčů, tedy všude tam kde konstrukce nemá moc prostoru a nejen to. O tom bude ale řeč dále.
My jsme k tomuto přístroji dostali pro informaci další novinku, čtyřportový nastavitelný PROFINET switch třídy B (což je ten v pozadí), který doplňuje již vyráběnou osmiportovou verzi, o které jsme psali na podzim zde. Liší se jen rozměry a počtem portů, jinak je vše stejné.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Parametry nebudeme složitě vypisovat, lépe je zveřejnit stránku z manuálu. Pro úplnost informací upozorňujeme, že se jedná o Ethernetový přepínač, ne o ofiko PROFINET, i když pro běžné připojení třeba PLC a HMI panelu zřejmě nebude problém. Na tyhle věci se klidně používají i switche bez oficiální PROFINET podpory, občas i neprůmyslové.
Je vidět že manažovatelný switch je přece jen trochu větší, i když na první pohled se rozdíl lehce přehlédne. Ale i tak je to výkon a tyto přepínače Helmholz patři konstrukčně a rozměrově mezi to nejlepší co se dá pořídit.
Není moc co zkoušet, ale přece jen, jedno PLC S7-1200, jedno HMI a dvě PROFINET periferie (TB20 + IM153). Nějak to na ukázku propojíme aby to fachčilo a svítilo.
Hotovka, tyhle věci jedou na první pokus. Více než elektrické zapojení je u těchto jednoduchých switchů důležitá mechanická konstrukce a rozměry. A samozřejmě také cena, která je velmi příjemná jak pro unmanaged tak i pro managed switche a konkrétně vám ji nabídne zastoupení Helmholz u nás.
U takové jednoduché topologie se s tím můžeme vyhrát a přehazovat si účastníky do jednotlivých portů jak je libo. Ovšem u složitější je právě potřeba rozdělit síť do několika jednotlivých segmentů (pomocí switchů), aby počet účastníků na segment nebyl extrémně veliký. Mimochodem, právě o tom a o datovém toku přes jednotlivé účastníky na PROFINET byla řeč na workshopu ohledně diagnostiky PROFINET sítí.
Tohle je v podstatě nejdůležitější obrázek. Pokud by měl switch konstrukční připojení ze spodní strany, tak PROFINET konektor bude silně zasahovat do kabelového žlabu, které se pro běžné přístroje dávají cca 120..130 mm od sebe. A na výšku při jiné konstrukci switche nemusí vejít vše třeba do 120 (150) mm hluboké skřínky. Proto je při volbě vhodného přepínače nutné přihlédnout i k mechanickému provedení.
Pro zajímavost jsme nechali našeho pomocníka zapojit i nový čtyřportový manažovatelný PROFINET switch a kabely tak různě přeskládali.
Fungovalo to samozřejmě stejně, periferie i HMI panel.
Pokud se vám líbí náš pomocník, klikem na obrázek si jej zvětšíte. :)
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Videoukázka 5-port switch Helmholz.
https://www.youtube.com/watch?v=EnRWmEG3ZTw&feature=youtube
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Helmholz Česká republika, kontakt tady.
Detaily a manuál 5 portů switch zde.
4/8 portů managed PROFINET switch náš článek tady.