Aplikace GorillaEasy Apps pro iOS

  • pondělí, 07 leden 2019 08:30

Jedna z dalších aplikaci pro připojení mobilního zařízení k PLC Simatic se jmenuje GorillaEasy a funguje bezchybně, hlavně ten nativní driver.


Aplikace se jmenuje GorillaEasy od firmy PIAS. Není zdarma, ale cena 25 Kč nebo 0.99 USD je zanedbatelná. Existuje i verze zdarma s názvem Gorilla, ovšem ta umí jen připojení k nějakému definovanému vzdálenému zařízení jako demo. Aplikace je optimalizována pro mobilní telefony, symbol vlevo dole, na tabletu funguje taky s jednou drobnou připomínkou, jak uvidíme dále.

gorillas7 01


Pro vyzkoušení tentokrát zvolíme opět router Wi–Fi, CPU Simatic S7-1200 a IO periferii připojenou k PLC přes PROFINET.

gorillas7 02


Výrobce uvádí připojení k S7-300, S7-400, S7-1200 a S7-1500 přes Ethernet. Aplikace používá přímý driver, tedy není nutná žádná aktivace webového serveru a podobně a s tím spojené nějaké omezení. Podporuje běžnou syntaxi. K dispozici je jen jedna zobrazovací stránka s pěti tlačítky a jedním sliderem pro celočíselnou proměnnou.

gorillas7 10


Asi takto, stykač připojen na jeden z výstupů je pouze pro demonstraci spínání, prostě efekt cvaknutí. Ovládání ostatních vstupů a výstupů vidíme na LED.

gorillas7 05


Nastavení driveru je velmi jednoduché, pokud se trefíte s těmi několika parametry, jede to na první dobrou. Pro mladší čtenáře co neznají moc starší řady PLC S7-300/400 tak u té je nutno nastavit jinak číslo slotu.

gorillas7 06


Protože se nedá počet proměnných nijak rozšířit, stačí pro nastavení v aplikaci jedna stránka. CPU, tlačítka a slider.

gorillas7 11


Jak bylo uvedeno, jednoduchá aplikace si poradí s běžnou syntaxí, tlačítka se dají libovolně popsat.

gorillas7 12


Následně na obrazovce tabletu vše vypadá takto online, tagy s hodnotou logické "H" jsou zelené. Tady si můžete všimnout právě té neúplné kompatibility s tablety, jak jsme zmiňovali na začátku, obraz nelze roztáhnout na celou obrazovku. Je to ale detail.

gorillas7 14


Slider máme konfigurovaný jako celý výstupní bajt, takže 255 rozsvítí všechny LED na výstupním modulu periferie.

gorillas7 03


Digitální vstup konfigurovaný na velkém tlačítku barvou textu indikuje hodnotu.

gorillas7 04


V menu „Data“ běží status definovaných proměnných.

gorillas7 13


Celkový pohled. Citelně chybí políčko pro zadávání celočíselné proměnné, ten slider je sice fajn, ale možnost naklepnout tam přímo číslo u 16bitové proměnné prostě není. To číslo 255 nelze nijak přepsat, jen tažením slideru.

gorillas7 07


Ideálně je to vidět na videoukázce:
https://www.youtube.com/watch?v=OD7BpNsAPcI&feature=youtube


Závěr:

Aplikace bezva, jen škoda že se dále nevyvíjí a že není možné koupit nějakou verzi, která by uměla více stránek a více tagů. Podle webu výrobce to ale na nějaké aktualizace nevypadá, i samotný web je velmi neaktuální.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Z AppStore aplikaci stahujte tady.
Web výrobce zde.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209