Aplikace S7Scout Apps pro iOS

  • pondělí, 21 leden 2019 16:18

Další z aplikací pro použití s PLC Simatic má název S7Scout a pochází ze stejné dílny jako minule zkoušená Gorilla. Je to v podstatě taková VAT tabulka proměnných „vaťák“.


Ihned z kraje je nezbytné poznamenat, že aplikace je primárně určena jako nástroj pro PLC Simatic řady S7-300/400. Proto taky to upozornění na to, že používá RFC1006 protokol a vyžaduje správné nastavení TSAP. Zdálo by se tedy, že připojení k nové řadě Simatic nebude možné, ale uvidíme. Použijeme PLC S7-1200 a IO periferii PROFINET.
Aplikace není zdarma, ale opět za symbolickou cenu 0,99 USD, na App Store nás stála 25 Kč.

s7scout 01


Připojení do PLC sítě přes Wi–Fi a jako první po spuštění je nezbytné nastavit parametry spojení. Stačí IP adresa a TSAP. Přednastavené parametry pro novou řadu PLC Simatic nefungují, můžete zkoušet různé varianty a čekat až „Test connection“ proběhne úspěšně, nebo zjistit jak to má být správně.

s7scout 11


Podle hardwarové konfigurace je možné správné TSAP zjistit, jak to zkuste objasnit za domácí úkol, nastavovat se v TIA Portal nemusí nic. A výše uvedený komunikační protokol S7-1200/1500 umí, stačí nahlédnout do katalogu.

s7scout 10


Pak test připojení proběhne v pořádku a spojení je navázáno a sestaveno.

s7scout 12


Spojení OK, tak můžeme zjistit, co aplikace umí a co ne. Pozor nezapomeneme, že aplikace je vytvořena pro řadu Simatic S7-300/400.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

s7scout 02b


Právě proto v menu „PLC“ bude většina položek nefunkčních. Je to samozřejmé, programové bloky, sériová čísla, diagnostický buffer a další jsou u řady S7-300/400 k dispozici na jiných místech než u S7-1200/1500. Jedině objednací číslo program zobrazil. Přepínání módu, tedy uvedení CPU do stopu a znovu do chodu, také není funkční.

s7scout 13


To nakonec tolik nevadí, uvidíme jak si poradí se zobrazením a editací proměnných v PLC.

s7scout 04


Vytvořili jsme takovou „VAT tabulku“ proměnných s různou syntaxí a až na drobné detaily fungovalo vše bezvadně, spojení je svižné, jede to překvapivě rychle, nakonec to uvidíte na závěrečném videu. Drobná poznámka, nelze editovat adresu proměnné, tedy pokud se uklepnete je nutné řádek napsat znovu a ten špatný smazat.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

s7scout 14b


Přímo online. Jakmile ovšem přepneme z menu jinou obrazovku a vrátíme se zpět, musíme sledování znovu spustit.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

s7scout 04b


U každé proměnné ve „VAT tabulce“ můžeme přepínat formát, viz binární výstupní bajt QB30 na tabletu a na LED výstupního modulu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

s7scout 05b


Čtyři položky v menu aplikace, nejdůležitější „Settings“ nastavení spojení a „Watch table“ tedy VAT tabulka. Nic víc a nic míň.

s7scout 06


Podívejte se na naši videoukázku:
https://www.youtube.com/watch?v=k5uTBEF5k2s&feature=youtube


Závěr:

Stejně jako předchozí aplikace Gorilla se ani tato zřejmě dále nevyvíjí, je to škoda, neboť takových mobilních nástrojů pro PLC Simatic moc není. Uvidíme, jak budou fungovat další od jiných programátorů.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Z AppStore aplikaci stahujte tady.
Web výrobce zde.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209