• Blaja
  • Software
  • Aplikace S7 Remote pro ovládání PLC Simatic z mobilu

Aplikace S7 Remote pro ovládání PLC Simatic z mobilu

  • úterý, 18 únor 2020 14:02

Pro připojení mobilu na PLC Simatic existuje celkem dost různých aplikací, ne všechny jsou ideální a ne všechny fungují jak mají. Tentokrát jsme vyzkoušeli appku S7-Remote.


Nejedná se o nic složitého, Simatic S7-1200 s IM151 periferií, dále na stejné síti s Wi-Fi přístupem modul LOGO! a HMI panel. A samozřejmě patřičná appka v mobilu.

s7remote 01


Aplikaci pro iOS stáhneme z App Store, není zdarma , my jsme zaplatili 149,-Kč (včetně DPH :)). Výrobce uvádí podporu také pro LOGO! tak uvidíme.
Asi před rokem jsme těchto aplikací vyzkoušeli u nás (koukněte do rubriky software) několik s různými výsledky, bezvadně jednoduchá a funkční byla GorilaEasy, článek zde, na druhé straně téměř dokonalá pak byla Teslascada, článek tady.

s7remote 11


Celá appka má čtyři položky v menu dole a to nastavení, PLC status, připojení a ovládání. Pro úplnost dodáváme, že PLC status moc nefachčil, v nastavení přepínač tmavého módu byl z části mimo obrazovku, což je vidět i na obrázku. To ale nebyly žádné podstatné věci. Vývojář appky nám obratem sdělil, že PLC status u této verze jede zatím jen u starších PLC.

s7remote 12


Zmíněný tmavý mód aplikace, mimochodem obrazovka ovládání modulu LOGO!.

s7remote 02


Nastavení PLC, v podstatě stačí jen IP adresa, nic více. A samozřejmě typ PLC.

s7remote 13


Jak avizoval popis aplikace, všechny běžné Siemens PLC jsou k dispozici, Manual znamená možnost upřesnit rack a slot PLC.

s7remote 14


Nadefinovány dvě PLC, vždy ale může fungovat jen jedno připojení, buď LOGO! nebo S7-1200.

s7remote 16


Obrazovka pro LOGO! připojení. Co se týče ovládacích prvků, k dispozici jsou všechny standardní, dále vlastní ikonky a hlavně vlastní obrazovky, kde se již dá nastavit i velikost zobrazovacích polí a jejich poloha. To je jasně velká výhoda.

s7remote 21


Takto vypadá pak definovaná obrazovka přímo na mobilu ve spojení s LOGO! Dva kulaté ovladače ON a OFF zapínají barvu podsvětlení v LOGO!.

s7remote 04


Výběr tagu přesně ví, jaké PLC je vybráno a tomu nabízí syntaxi pro adresaci proměnných, není nutné přemýšlet jak se adresuje v LOGO! VM oblast.

s7remote 22


Data na mobilu a displeji LOGO! jsou platná a synchronizována. Proměnná 412 je do LOGO! zapsána z mobilu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

s7remote 03b


Ještě ukázka tmavého podsvětlení aplikace.

 

s7remote 05


Obrazovka pro S7-1200, kulatý ovladač ovládá přímo digitální výstup na periferii IM151, dále čteme teplotu v kanceláři a ikona složky naviguje na vlastní uživatelskou obrazovku.

 

s7remote 25


Ta je zde, a na ní klasická rovnice, která se řeší v PLC. Je vidět, jak na uživatelských obrazovkách je možné nastavovat pozici a také velikost zadávacích polí. Oranžový text je zadán jen jako samostatný text pro poznámky nebo značení.

 

s7remote 26


Opět takhle to vypadá naživo, HMI má stejné tagy jako mobilní aplikace.

 

s7remote 06


Co se týče vytvoření a editace tagu do PLC, možnosti nastavení jsou na mobilní aplikaci dost široké, dokonce textové pole umí zobrazit desetinou tečku u integer proměnné a k ovladačům je možné připojit předdefinované ikony - image. Dále umožní změnu barvy podle hodnoty a tak dále.

 

s7remote 27


I když proměnná teploty má hodnotu 204, na obou přístrojích máme zobrazeno 20,4 °C.

 

s7remote 07


Prvek přepínač vyžaduje potvrzení funkce zapnutí nebo vypnutí, jen v němčině.

 

s7remote 08


Zapnuto, digitální výstup IM151 sepnut a stykač také.

 

s7remote 09


Jedna z věcí, která je neobvyklá ale výborná proti ostatním aplikacím. Celé nastavení si můžete uložit buď do cloudu nebo přímo do mobilního telefonu. Také samozřejmě znovu do mobilu nahrát, třeba kolegovi co se mu nechce nic vymýšlet.

 

s7remote 31


Koukněte na krátké video jak nám to fachčilo:

https://www.youtube.com/watch?v=O-cAcMt6EKk&feature=youtube


Závěr:

Investice do S7 Remote aplikace stojí za to, odpustíte si čtyři dvanáctky a máte několik večerů co dělat, než si všechno vyzkoušíte. Uplatnění je již na každém uživateli, driver do LOGO! je velké plus, neboť právě s LOGO! se realizuje mnoho drobných aplikací, které si přímo říkají o doplnění kontroly přes mobilní telefon.
A rozměrově malý Wi-Fi DHCP server je otázkou několika stovek.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Aplikace S7 Remote, popis na App Store je zde.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209