IO-Link master na PROFINET i bez PLC

  • neděle, 18 duben 2021 18:10

Použijeme PROFINET coupler pro IO-Link periferie který umožní připojení parametrizačního software přímo přes coupler až do IO-Link masteru. Ani nebude potřeba mít připojeneo nějaké PLC. Zajímavé, tak se koukneme, jak to celé funguje.


Sestava Phoenix Contact Profinet coupleru BK PN TPS - 2403869, a k němu IO-Link master modul  AXL SE IOL4 1088132. Ostatní sloty v nosiči modulů jsou nevyužity. Samozřejmě za IO-Link sestavou můžeme mít jakékoliv další běžné I/O moduly.

pniolink 01


Malý modul IO-Link master - 1088132, má čtyři kanály pro čtyři snímače.

pniolink 02


Jako snímač s IO-Link rozhraním použijeme DK12-11-IO kontrastní snímač od Pepperl+Fuchs. Nic jiného momentálně nemáme k dispozici, ale pro naši ukázku bude stačit.

pniolink 03


Teď si ukážeme princip, jak to všechno funguje, což je důležité. Standardně máme tuto I/O periferii připojenu k PLC, a data ze snímačů čteme přes procesní data v IO-Link masteru modulu. To je standardní řešení pro většinu aplikací. Ovšem když chceme nějaký snímač podrobněji nastavit, změnit některý parametr, stačí se jednoduše s patřičným softwarem IOL-CONF připojit přes I/O PROFINET port. A to je právě zajímavá funkce. Dokonce můžeme I/O periferii použít s tímto softwarem bez PLC jako IO-Link master a nastavovat nebo kontrolovat snímače jak potřebujeme.
Tohle použití software IOL-CONF - 1083065 má ale podmínky ve verzích firmware couplerů. Takže náš PROFINET coupler BK PN TPS musí mít FW 1.31. S nižší verzí firmware se software nedostaneme na jednotlivé IO-Link mastery.

pniolink 10


Jedná se o novinku proto ani novější coupler BK PN TPS nemusí mít tento firmware, náš má HW 03 a FW 1.20. Samozřejmě je možné a i nutné tento firmware aktualizovat. Ukážeme si jak na to, neboť někdy to nemusí být úplně jednoduché.

pniolink 04


Pro aktualizaci firmware ve svých produktech má Phoenix Contact vlastní softwarový nástroj PC WORX firmware updater - 2403718, ten stáhneme zdarma z webu a instalujeme na PC. Jde to bez problémů.

pniolink 11


Po spuštění nejprve nastavíme preference. Pozor, úplně nový coupler nemá přiřazenu a nastavenu žádnou IP adresu, ale tento software nám ji v coupleru nastaví. Jen si musíme rozmyslet jakou. Buď si nastavíme přesně konkrétní, což je náš případ, nebo jen rozsah adres.
Samotný firmware do coupleru stáhneme z webu výrobce v sekci Firmware tady, náš má označení c2403869fw.

pniolink 12


Následně software najde náš coupler a přiřadí mu IP adresu a přečteme si taky aktuální firmware, což je 1.20 a odpovídá údajům na coupleru.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

pniolink 13b


Použijeme správnou ikonu a po chvilce máme firmware aktualizován. Ale pozor, tohle se nemusí podařit napoprvé, což byl náš případ. Aby se nám firmware aktualizoval, musíme v nastavení Windows vypnout firewall. Platilo to u našich Windows7 profi + SP1. Pokud tedy řádek nebude zelený ale červený, vypněte ochranu ve Windows. Nás to ani nenapadlo ale technický support Phoenix Contact zafungoval ihned, je to zřejmě známá věc.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

pniolink 14b


Jakmile máme coupleru přiřazenu IP adresu, můžeme si nastavení a i firmware překontrolovat i přes webové rozhraní coupleru. Pro tuto kontrolou nepotřebujeme žádný software, je to bezvadná funkce.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

pniolink 15b


Tak a teď se můžeme vrhnout na IO-Link nastavení a konfiguraci. Pokud to samozřejmě potřebujeme. Hodně snímačů funguje v továrním nastavení, ale musíme jej vždy k IO-Link masteru aspoň přiřadit.

pniolink 06


Konfigurační software je IOL-CONF se instaluje velmi jednoduše a ihned. Opět ke stažení na webu Phoenix Contact.

pniolink 20


Po spuštění musíme v IOL-CONF náš coupler najít, stačí přes jeho IP adresu.

pniolink 21


A v prvním slotu máme IO-Link master a na jeho první port přidáme náš snímač.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

pniolink 22b


Software samozřejmě podporuje import konfiguračních IODD souborů, jen se to dělá přes ikonu zeměkoule.

pniolink 23


Jsme online a aktualizujeme si zařízení.

pniolink 24


A je to. Máme k dispozici všechna data z připojeného snímače.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

pniolink 25b


Přes menu Cockpit pokud funkci podporuje jak IO-Link master tak IODD soubor můžeme sledovat status procesních dat.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

pniolink 26b


Připojení k nějakému PLC je již standardní záležitost, přes GSDML soubor  nakonfigurujeme patřičný hardware pro konkrétní PLC.

pniolink 05


Závěr:
K nastavení IO-Link zařízení existuje USB IO-Link master, taková klasická krabička se software pro IO-Link zařízení všech výrobců.
S toto sestavou nic takového nepotřebujete, vše se dá nastavit přes tento PROFINET coupler a IOL-CONF. Jak jsme vzpomínali, pokud nám stačí tovární nastavení, stačí jen přiřadit zařízení na jednotlivé porty, nic není nutné nijak nastavovat.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Seznam produktů Phoenix Contact pro systémy PLC a I/O najdete zde.
PHOENIX CONTACT Česká Republika.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209