Simulátor PLCSIM V13 pro TIA Portal V13

  • čtvrtek, 13 březen 2014 03:00

soft.gif Simulátor PLCSIM V13 pro TIA Portal V13.

Nejen STEP7 V13 je pro zájemce zdarma k vyzkoušení ve trial verzi na webu podpory Siemens, nainstalujte si také simulátor a nepotřebujete už žádné PLC.

PLCSIM simulátor TIA V13

Vyzkoušíme si nejen simulátor pro PLC řady S7-1500, ale také jak dostat projekt z S7-1200 do S7-1500, abychom pro vyzkoušení nemuseli nic tvořit, nebo mohli použít ověřené programové bloky z řady S7-1200. Kde a jak si TIA V13 stáhnout a instalovat jsme si ukázali minule, takže nyní se můžeme věnovat jen praktickým ukázkám.   


Do nového projektu vrazíme tu největší a nejvýkonnější CPU1518-4PN/DP, která nyní v řadě S7-1500 existuje od letošního jara jako novinka.

PLCSIM simulátor TIA V13

Abychom nemuseli nic psát, nějaké zkušební prográmky, vezmeme projet naší S7-1200 a zkusíme jej dostat do S7-1500. Pro tyto úkony nemůžeme využít funkce copy/paste.

PLCSIM simulátor TIA V13

Ale můžeme spustit TIA Portal 2x, a následně v jednom projektu kopírovat data do schránky, ve druhém pak vložit.

PLCSIM simulátor TIA V13

Takhle můžeme přenést mezi projekty jednotlivé segmenty PLC programu, bloky, datové bloky a také tabulku symboliky. Je to jeden ze způsobů, i když náročnější na "železo" a paměti PG/PC.

Jen potom nezapomenout původní TIA zavřít. 

PLCSIM simulátor TIA V13
Musíme připomenout, že pro porovnávání a přenos bloků programu offline se dá využívat funkce "referenční projekt", která nám umožní otevření dvou programů najednou, jejich porovnání a kopírování.


Tímto způsobem jsme si do S7-1500 přenesli celý PLC program, zbývá jej před nahráním do CPU jako obvykle zkompilovat.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

PLCSIM simulátor TIA V13

Jestliže máme simulátor řádně instalován, jeho ikona už není šedá, ale má aktivní barvu, stačí jen simulaci spustit. Jako u klasického Step7 simulátor "urve" spojení na veškerý instalovaný interface.

PLCSIM simulátor TIA V13

Okno simulátoru jede ve dvou režimech zobrazení, tohle malé, nebo klasické velké, jak uvidíme v závěru.

PLCSIM simulátor TIA V13

Nahrajeme projet a HW konfiguraci do PLC, jestliže nastavíme správně komunikační interface, TIA najde naše CPU na označeném portu.      

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.    

PLCSIM simulátor TIA V13

Online režim PLC programu již pak vypadá úplně stejně, jako s fyzickým CPU. Drobné rozdíly existují, ale nejsou pro nás podstatné.

PLCSIM simulátor TIA V13

Také nejnovější CPU1518-4 PN/DP Siemens se online tváří, jako by nám říkalo pane. Sestavu jsme ještě doplnili o jednu kartu vstupů a výstupů, na samotném CPU totiž žádné nejsou.

PLCSIM simulátor TIA V13

Ještě pro formalitu VAT tabulka proměnných na živo.

PLCSIM simulátor TIA V13


Na závěr rozšířené okno samotného simulátoru, obdobně jako u Step7 můžete vytvářet vlastní sekvence spínání a tabulky proměnných.

PLCSIM simulátor TIA V13Závěr: 

Celý STEP7 V13 včetně simulátoru je již slušně živý, není to žádná velká čekárna, pokud to ovšem nebudete provozovat na PG/PC stroji za pár korun. Úplně ideální je čtyřjádro s SSD diskem, tam už to šlape jak má. Nám to jelo dobře i na plotnovém "hadru" a ještě ve virtuálu. Mrkneme po neděli v Brně na Ampéru, jak jim to sviští na Siemens strojích, aspoň si to porovnáme.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Download software TIA Portal V13: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/78793685     

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209