TIA Portal - overlaying tags s AT

  • středa, 03 leden 2018 16:41

Co to vlastně je, tohle klíčové slovo AT v deklaraci proměnných instančního datového bloku? Znamená vlastně jiný "pohled" na proměnnou a ukážeme si jak jej použít.


Není špatné si nejprve něco přečíst v helpu TIA Portal, nebo stačí kdekoliv na supportu Siemens zadat výraz "overlaying tags" a máte k dispozici další vysvětlení. Ovšem ideální je si vše zkusit, je to záležitost na pár minut. Děkujeme kolegům (JS) za vysvětlení této funkce, neboť jsme ji vlastně ani neznali. Ovšem jistě nejsme sami, proto tento článek.

overlaying 01


V deklaraci proměnných zkušební funkce FB_ABC (FB13) za proměnnou na kterou se chceme "dívat" i jinak, vytvoříme další datový typ "AT". Vidět je to přesně na řádku 11 a 12. Pokud ale tuto možnost "AT" v nabídce datového typu nemáme je nutné ...

overlaying 02


... ve vlastnostech bloku zrušit atribut optimalizovaný přístup.

overlaying 03


Takto vše vypadá, na proměnnou MyInt na řádku 12 se chceme "podívat" také po jednotlivých bitech, proto máme na řádku 13 tu samou proměnnou ale s klíčovým slovem "AT" a rozloženou na pole jednotlivých bitů 0 až 15. Nezabírá to nic více v paměti, jak je vidět ve sloupci offset. A pokud potřebujeme zobrazit třeba integer po jednotlivých bajtech, tak potom řádek 6, 7, 8 a pole dvou bajtů.

overlaying 04


Jednotlivé bity nám TIA Portal hezky nabídne v roletovém menu, a pracujeme s nimi běžným způsobem uvnitř funkce FB13.

overlaying 05


Asi takto. Funkci FB_ABC (FB13) jsme vytvořili jen pro ukázku. V podstatě vynásobí proměnnou A proměnnou B a výsledek s použitím mezipaměti vrhne do výstupní proměnné C. Právě na MyInt se můžeme podívat jak na integer, tak na jednotlivé bity.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

overlaying 06b


Ještě ukázka zápisu pohledu na jeden bajt výstupní proměnné. TIA Portal vše nabízí přehledně v menu, není nutné nic hledat.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

overlaying 08b


Funkce FB_ABC (FB13) s deklarovaným datovým blokem. Na jednotlivé bity vnitřní proměnné již nedosáhneme výše uvedeným způsobem, ale musíme použít takovou klasiku, nebo syntaxi s %, jak jsme si ukazovali v některém z minulých článků.

overlaying 07


Overlaying tags s instrukcí AT na krátkém videu.

https://www.youtube.com/watch?v=qHL1H0qsObk&feature=youtube


Závěr: 

S funkcí "Overlaying tags with AT" se dá dělat spousta věcí. Může být pole, UDT struktura atp. Dokonce se dá deklarovat i několik pohledů za sebou. Je to podstatně vhodnější, než ve starém Step7 offsety a absolutní adresování typu LB0, LW2.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Siemens Overlaying tags with AT, více najdete tady.
TIA Portal pro Simatic S7-1200/1500, více tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209