TIA Portal - synchronizace času v HMI z CPU

  • neděle, 03 prosinec 2017 17:33

Absolutně jednoduchá a nic nevyžadující synchronizace systémového času v HMI s časem CPU. Žádné area pointer a systémové bloky v PLC, datové formáty a job úlohy. Nic takového.


Jedno CPU1212FC a jeden starší HMI touch panel KTP400 Basic color PN. Bude potřeba čas v HMI automaticky synchronizovat se systémovým časem v CPU. Připomínáme, že různých možností této synchronizace existuje několik, v závěru článku najdete odkaz na Siemens support s tímto řešením.

tia timesync 01


Tohle bude výsledek, nahoře špatný čas na HMI a dole jeho synchronizování s časem v CPU. Kromě již zmíněných cest jako přes systémový FB a area pointer oblasti si ukážeme jiné velmi jednoduché řešení. Za upozornění na tuto možnost děkujeme kolegům (JS), vůbec jsme nevěděli, že něco takového jde.

tia timesync 02


V HW konfiguraci TIA Portal kromě standardního spojení všech účastníků, definujeme další, tentokrát HMI_Connection_1. Využijeme k tomu pravé tlačítko myši a volbu vytvoření nového spojení. My už je na obrázku máme hotovo a zvýrazněno, HMI musí být ve stejném projektu jako CPU, ale to je snad samozřejmost.

tia timesync 03


Samotné okno vytvoření HMI_Connection_1 vypadá takto. Jakmile se spojení vytvoří, automaticky se objeví v nastavení spojení v projektu HMI.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

tia timesync 10b


Zbývá nastavit jen položku pro synchronizaci času na Slave.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

tia timesync 04b


Ve vlastnostech HMI a jeho spojení najdeme a překontrolujeme vytvořené HMI_Connection_1. A to je všechno. Skutečně.

tia timesync 05


Nyní stačí na obrazovku umístit pole Date/time se systémovým časem. Jedno celkové jen pro čtení a další dvě zvlášť datum a čas i s možností editace.

tia timesync 06


Jestliže vše správně nahrajeme do HMI a CPU, stačí v CPU online změnit datum a během deseti minut je změna projeví v HMI. Deset minut je totiž perioda synchronizace. Tedy deset minut nebo začátek komunikace, což je pro většinu aplikací dostatečné.

tia timesync 07


Právě pro aktualizaci času jsme si vytvořili tlačítka na systémové funkce HMI, abychom nemuseli restartovat HMI, stačí jen přerušit spojení. V případě že čas není v pořádku, nastavíme správný na displeji a tlačítkem přeneseme správný čas do PLC. Všechny funkce na tlačítkách jsou systémové, tedy do PLC nevede ani jeden tag. Kromě stavu výstupního byte na CPU, abychom viděli, jestli nám komunikace žije.

tia timesync 08


Synchronizace nastavení času HMI na krátkém videu.

https://www.youtube.com/watch?v=kHotsnj7zi0&feature=youtube


Závěr: 

Zajímalo by mně, kolik z Vás tohle vědělo, já vůbec. Klidně nám napište, jestli tuhle funkci znáte, nebo je pro Vás také příjemné překvapení.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Siemens support nastavení času HMI, několik variant příkladů najdete tady.
TIA Portal pro Simatic S7-1200/1500, více tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209