Propojení měniče Danfoss MicroDrive a software MCT10

  • pondělí, 20 červenec 2015 04:00

K nastavení nebo zálohování parametrů z měničů řady MicroDrive nestačí jen měnič a software. Bude to chtít ještě něco navíc.

Není vždy nezbytné pomocí software zálohovat parametry měniče, pokud se jedná o jednoduchý měnič a změny se týkají pouze několika parametrů, nastavíme je klidně ručně z nějakého panelu, jestliže je ale u měniče k dispozici. My si vyzkoušíme a ukážeme, jak je tohle vyřešeno v měniči Danfoss řady MicroDrive.


VLT® Micro Drive je měnič kmitočtu pro všeobecné použití, který může regulovat motory na střídavý proud do výkonu 22 kW. Jedná se o malý pohon s maximální silou a spolehlivostí. Pro naši konkrétní jednoduchou aplikaci máme měnič pro výkon motoru 7,5kW a je to poslední z velikostní řady M3, větší výkon je pak již rozměrově ve vyšší řadě M4. Jestliže se Vám zdá, že je měnič nějaký malý, tak to je možné, ale ze spodní strany má ventilátor, který zajišťuje chlazení. Přirozenou cestou by se těch 7,5 kW v tomto velikostním modulu asi neuchladilo. Výkonový přívod a odvod je ze spodní strany, stejně jako připojení brzdného odporu, ovládací svorky pak pod krytem z přední strany. Pro komunikaci je měnič vybaven rozhraním RS485 a ovládá také protokol Modbus RTU. Osobně nám chyběl ještě aspoň jeden programovatelný digitální výstup. Měnič totiž disponuje programovatelnými pěti digitálními vstupy, jedním analogovým výstupem, dvěma analogovými vstupy a jedním reléovým výstupem.

MicroDrive Danfoss

K nastavení měniče, zálohování a práci s parametry je k dispozici na webu výrobce software MCT 10 (Motion Control Tool Software). Tento nástroj je k dispozici zdarma v základní verzi, pro bezproblémovou instalaci stačí jen CD key, který najdete u odkazu ke stažení, nebo na obrázku.

MicroDrive Danfoss


Měnič můžeme nastavit samozřejmě ručně z panelu klávesnice (kupuje se zvlášť), na jednoduchém displeji vlevo skupina a číslo parametru, vpravo pak velkým písmem hodnota parametru. Tento konkrétně určuje, co bude na analogovém výstupu měniče, žádaná hodnota otáček (kmitočtu).

MicroDrive Danfoss


Protože měnič MicroDrive nemá RS232 ani USB, jen RS485, budeme potřebovat nějaký převodník k PC. Místo doporučovaného ADAMa jsme zvolili podstatně levnější variantu, USB/RS485 kabel s FT232R čipem, odkaz v závěru.

Osobně jsme si jej dovezli od prodejce REGMET Valašské Meziříčí.

MicroDrive Danfoss


Ovladač pro kabel stáhneme jednoduše z webu výrobce čipu a jeho instalace je bezproblémová jak pod Windows XP, tak Windows7 Profi 64bit.

MicroDrive Danfoss


Ovladač pro kabel vytvoří v PC USB COMport, který je nutné nastavit v software MCT10.

MicroDrive Danfoss


Následně naprosto jednoduše software najde na sériové síti připojený měnič.

MicroDrive Danfoss


Jakákoliv komunikace PC a měniče je signalizována žlutou LED nad svorkami RS485 rozhraní měniče a také na LED v USB převodníku.

MicroDrive Danfoss


Práce s parametry měniče je obvyklá, nevymyká se běžným zvyklostem, takže se v tom orientujete během několika okamžiků.

MicroDrive Danfoss


Na displeji měniče je možné zobrazit několik nejdůležitějších parametrů jako zadaná rychlost, skutečná frekvence, výstupní proud a další.

MicroDrive Danfoss


Software MCT10 ještě disponuje slušnou komparační funkcí, takže můžeme porovnat jak online a offline parametry, tak také stažené offline data mezi sebou.

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

MicroDrive Danfoss


Celý menší rozvaděč s měničem Danfoss vyrobila společnost "Rozváděče Vsetín s.r.o.", výrobce rozvaděčů nízkého napětí a výtahových rozvaděčů.

MicroDrive Danfoss


Závěr:

Proč RS485? Jednoduše pro to, že u těchto měničů není prostor pro dvě komunikační sběrnice, nebo ještě USB. Právě RS485 je pro tento účel bezproblémová a protože měnič umí na těchto svorkách protokol Modbus RTU, je možné tyto měniče přes stejné svorky připojit k PLC a ovládat přímo z PLC programu, bez nutnosti pořizovat třeba Profibus nebo Profinet modul. Jak měnič MicroDrive prakticky k PLC Simatic S7 připojit, je už ale jiná kapitola. 

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Danfoss VLT® Micro Drive: http://www.danfoss.com/Czech_Republic/BusinessAreas/DrivesSolutions/Frequency+Converters/VLT+Micro+Drive.htm

Převodník USB/RS485 s čipem FTDI: http://www.regmet.cz/ostatni.htm

Rozváděče Vsetín, s.r.o.: http://www.vrvs.cz/rozvadece-nn   

 

 

BLAJA automation portal

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209