Dálková správa LOGO! 8

  • úterý, 04 listopad 2014 03:00

Logo automaty Dálková správa LOGO! 8.


Komunikační možnosti nového LOGO! 8 jsou velmi široké, tak si vyzkoušíme dálkovou správu tohoto malého modulu, samozřejmě se zabezpečeným VPN spojením.

LOGO!V8 + REX100

Sešly se nám na stole dvě novinky letošního podzimu, Siemens LOGO! 8 a odlehčený router pro VPN dálkovou správu Helmholz REX 100. Takže vyzkoušení "spolupráce" mezi oběma přístroji se přímo nabízelo.


Takto už to funguje, dálková správa LOGO 8 a REX 100. Než to ale uvedete do tohoto stavu, podíváme se, co vše je nutné udělat a nastavit.

LOGO!V8 + REX100


Nejprve zapojení LOGO 8 a IP adresy. Jak jsme psali v článku ohledně REX 100 a PLC Simatic S7-1200, je správné nastavení důležité i z hlediska porozumění principu komunikace. VPN spojení zajistí serverová služba myREX24.net a připojení z PC pak utilita shDIALUP. Více v předchozím článku.

LOGO!V8 + REX100


Instalace  shDIALUP přidá na PC podporu pro TAP-Windows Adapter. Bez toho VPN tunel nebude fungovat.

LOGO!V8 + REX100


Po spuštění služby shDIALUP a připojení na server myREX24.net aktivujeme náš REX 100, server s ním naváže VPN spojení. Pokud je spojení založeno a aktivní - žlutá LED, je to asi tak vše, co budeme potřebovat.

LOGO!V8 + REX100


Nyní zbývá spustit software LOGOsoft Comfort V8 a nastavit komunikační kanál. Pokud jste správně instalovali shDIALUP najdete v možnosti spojení kromě původního síťového adaptéru také TAP-Windows Adapter.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

LOGO!V8 + REX100


Celkem rychle dosáhneme spojení na naše LOGO 8.

LOGO!V8 + REX100


Vše funguje stejně jako při přímém spojení s LOGO 8, online režim a další možnosti.

LOGO!V8 + REX100


Přenos programu do LOGO 8 již ale není tak rychlý jako při přímém spojení, než se vše přes myREX24.net server přežene, chvíli to trvá.

LOGO!V8 + REX100


Zatím se v dáli na LOGO! 8 pomalu sune ukazatel nahrání programu do modulu. Není to ale zase taková čekárna, náš malý prográmek se tam tlačil necelých 15 vteřin.

LOGO!V8 + REX100


Klidně si vyzkoušejte LOGO 8 na dálku shodit a znovu nastartovat.

LOGO!V8 + REX100A už vše znovu jede jak má. Zbývá otázka přístupu na integrovaný webový server LOGO! s využitím web2go služby, která nevyžaduje žádný shDialup a funguje z každého PC, nebo mobilního zařízení.

LOGO!V8 + REX100Což si určitě zkuste, tento VPN přístup přes internetový prohlížeč na integrovaný webový server LOGO 8 přes web2go službu. Ta je aktivována automaticky při nastavení zařízení na myREX24.net a platí pro ni stejné přihlašovací údaje jako při použití shDIALUP. Jen je potřeba ji trochu nastavit v případě, že nevidíte označenou ikonku, která informuje o dostupnosti spojení.

LOGO!V8 + REX100Musíme totiž našemu REX 100 nějak říci, pro jakou IP adresu má toto spojení nastavit. Nyní jsme totiž měli na REX 100 připojeny 3 zařízení, 2x PLC a jednou LOGO! 8.

LOGO!V8 + REX100Pak už vše funguje z prohlížeče na webový server jako po másle. No není to taková rychlovka jako u přímého připojení, ale dá se to bezproblémů používat, na rozdíl od S7-1200. Funguje to samozřejmě i ze smartů s připojením na internet a s nějakým internetovým prohlížečem.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.  

LOGO!V8 + REX100


Závěr: 

Základem všeho je dobrá funkce serveru myREX24.net, účet na něm a patřičný router REX 100. Pak už se dá dosáhnout dákově na spoustu různých zařízení. Jak bylo uvedeno výše, pokud využijete web2go službu serveru myREX24.net, nepotřebujete nic instalovat a můžete realizovat VPN spojení jak z PC, tak z mobilních smart zařízení, přímo na integrovaný server LOGO! 8. Ovšem pozor na ochranu dat, třeba ztrátu mobilu a s tím spojený přístup do zařízení neoprávněným osobám.  

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Technická podpora Helmholz v ČR: http://www.helmholz.cz/kontakt

 Web2go služba: https://web2go.myrex24.net/        

Download manuál REX 100: http://www.helmholz.cz/rex-100

      

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209