Regulátory Domat MiniPLC

  • neděle, 05 srpen 2012 04:00

domauto.png Regulátory Domat MiniPLC.

Volně programovatelné regulátory MiniPLC firmy Domat Control System nabízejí výhody otevřeného systému již na řídicí úrovni. Podporují řadu protokolů pro systémy řízení budov a snadnou obsluhu pomocí PC nebo mobilních zařízení.

Domat MiniPLC

Tyhle malé PLC regulátory disponují dále integrovaným webovým serverem, což usnadňuje ovládání a řízení. Je ideální pro výměníky, kotelny nebo vzduchotechniky do cca. 400 I/O bodů propojené v síti – ať už do systému SCADA nebo jen s přístupem přes webový prohlížeč. Příkladem zařízení o této velikosti může být výměníková stanice s několika topnými větvemi a ohřevem teplé užitkové vody, penzion se zdrojem tepla, vzduchotechnickou jednotkou a několika desítkami pokojů nebo vytápění a klimatizace rezidenčního objektu, kde je navíc ještě možné integrovat další technologie, jako vyhřívání bazénu, venkovní osvětlení, zavlažovací systém a podobně. 


Regulátory Domat se dodávají ve dvou verzích (IPLC201 a IPLC301) a obsahují tato rozhraní:

- 1x RS485 pro připojení I/O modulů (např. protokolem Modbus.
- 2x RS232 / 2x RS485 pro GSM modem pro alarmové SMS nebo integraci dalších systémů (např. M-Bus).
- Ethernet pro komunikaci s dotykovým displejem nebo napojení na řídicí stanici – nativní (TCP/IP) či pomocí standardu OPC.

Pro montáž do dveří rozvaděče se dodává rámeček FRAME.

Domat MiniPLC 


Pro další z rozšíření je možné mimo jiné využít výkonnou podstanici na platformě PowerPC, Ethernet, 2x RS485, 2x RS232, displej, tlačítka, web, programování v prostředí SoftPLC. Napájení 10..35 VDC / 24 VAC. Montáž na DIN lištu, rozměry 90 x 58 x 105 mm.

Pro montáž do dveří rozvaděče se opět dodává rámeček FRAME. 

Domat MiniPLC 


Domat Control System nabízí kompletní řadu periferií - čidla teploty, vlhkosti, tlaku, kvality vzduchu (VOC, CO2, ozón) a osvětlení se standardními výstupy pro venkovní i vnitřní použití. Termostaty pro vzduch i vodu, bezpečnostní prvky a další komponenty, které poskytují spolehlivé údaje vyšším vrstvám systému. Dále elegantní pokojové
ovladače a čidla i v zákaznickém provedení a ventily do DN150 pro horkou vodu, vzduch i chladicí směsi nabídku doplňují. 

Domat MiniPLC 

Všechny regulátory a ovladače jsou díky otevřenému protokolu Modbus RTU a širokému rozsahu napájecího napětí vhodné nejen pro řídicí systém Domat, ale i pro integraci do jiných řídicích a vizualizačních systémů. Nově v sortimentu jsou regulátory UB200 pro řízení radiátorů a chladicích panelů. Ty komunikují protokolem BACnet MS/TP.


K měření vnější i vnitřní teploty slouží řada pasivních čidel s montáží na stěnu, rozměry 90 x 107 x 26 mm. Čidlo obsahuje měřicí prvek Pt1000.

Domat MiniPLC 


Pro sběrnici DALI, slouží pro připojení do systému převodník DALI/Modbus TCP. Převodník M090 ovládá až 64 předřadníků světel, skupiny a scény. Pro snadné uvádění do provozu a diagnostiku je přímo v převodníku webový server, jehož funkce umožňují prohledávat sběrnici DALI, hledat nové předřadníky, ovládat světla manuálně atd, takže pro uvedení sběrnice DALI do provozu, je potřeba jen webový prohlížeč. Tento převodník je plně kompatibilní s regulátory MiniPLC a SoftPLC runtimem. Možnost napájení PoE usnadňuje instalaci.

Domat MiniPLC 


Celý systém je samozřejmě možné rozšířit pomocí I/O modulů Domat Control System (nebo jiné I/O moduly na sběrnici Modbus RTU) podle potřeby. Podle složitosti algoritmu je na MiniPLC možné připojit asi 300 až 400 fyzických I/O. Nejpoužívanější z modulů je kompaktní vstupně-výstupní modul MCIO2, který obsahuje tyto rozšíření:

8 AI (Ni1000, Pt100, Pt100, 0..10 V)
8 DI (24 V DC/AC)
6 AO (0..10 V)
8 DO (relé 230 V / 5 A, 6x spínací, 2x přepínací)

Domat MiniPLC


Podstanice MiniPLC mohou v síti Ethernet komunikovat mezi sebou, ale i s podstanicemi IPCT.1, vybavenými osmipalcovými dotykovými displeji, takže je možné budovat topologie přesně podle potřeby.

Webové stránky pro ovládání se tvoří v grafickém programu, takže není nutné znát programování v HTML. Do stránek se vkládají objekty se zobrazenými hodnotami, editory hodnot, přepínače, obrázky, alarmy, grafy, časové programy atd.

Domat MiniPLC 


Pro tvorbu řídicích algoritmů, tedy programování systému, slouží balík programů SoftPLC. V podstanicích jsou nainstalovány runtimy, které spouštějí projekt. Runtime může běžet i jako služba systému, takže např. nezávisí na přihlášení uživatele. Součástí runtime jsou i komunikační drivery jak pro I/O moduly Domat Control System, tak pro další standardní protokoly (Advantech, Modbus RTU, Modbus TCP, BACnet, M-Bus, OPC klient) i pro některé cizí regulační systémy včetně JCI N2 Bus, Saia, Landis & Gyr P-bus, RWP, PRU atd.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

Domat MiniPLC 

Projekt se tvoří v inženýrském a vývojovém prostředí – IDE v blokové logice, která poskytuje komfortní prostředek pro rychlou tvorbu aplikací. Tvorbu aplikačního programu je možné si vyzkoušet i bez PLC: vývojové prostředí umožňuje emulační režim, kdy se program vykonává přímo v editoru a je možné ručně nastavovat hodnoty vstupů i bez připojených I/O modulů. Velmi příjemné je i dálkové připojení: po spojení s PLC se v editoru zobrazují aktuální hodnoty všech proměnných, které lze dokonce zobrazovat v trendech. To je užitečná pomůcka pro odladění regulace, které lze takto provádět i na dálku – přes Internet.

Editor obsahuje komfortní knihovnu funkcí pro větrání, vytápění a klimatizaci. V knihovnách bloků jsou bloky základní analogové i digitální, matematické funkce včetně goniometrických a logaritmických, PID regulátory, časové programy (binární, vícestavové i analogové), čítače, alarmové bloky a speciální funkce.


V procesní podstanici může být – stejně jako
v MiniPLC – povolen webový server, takže i bez vizualizačního počítače můžeme dálkově přistupovat k procesním datům, nastavovat žádané hodnoty, sledovat trendy atd., a to v dynamizované vektorové grafice. Podstanice může komunikovat po síti Ethernet s dalšími podstanicemi nebo s regulátory MiniPLC a sdílet data – venkovní teplotu, blokování od čtvrthodinového maxima, signály potřeby energií a další, a to – díky protokolu TCP/IP - i v rozlehlých sítích v rámci firmy, města nebo Internetu.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

Domat MiniPLC 


Závěr:

Jádrem řídicího systému jsou procesní stanice Domat Control System s runtime RcWare SoftPLC, volně programovatelnou PLC / DDC aplikací s bloky univerzálními i specifickými. Podstanice s dotykovou obrazovkou se ovládají pomocí grafického rozhraní.

Regulátory jednotlivých místností jsou určené primárně pro řízení topení a chlazení s možnou návazností na ostatní technologie prostoru (osvětlení, žaluzie, okna, přítomnost). Mohou buď pracovat autonomně, nebo být připojeny na primární regulátor Domat, vizualizaci, jiný řídící systém komunikací ModBus nebo ethernetovým rozhraním do internetu/intranetu.   

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Domat Control System: http://domat-int.com/

Katalog produktů Domat: http://products.domat-int.com/ 

Katalogové listy všech produktů Domat: http://domat-int.com/data-sheets 

Kontakt, podpora: http://domat-int.com/about-us/contacts    

Fórum ohledně Mini PLC Domat: http://forum.rcware.eu/

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209