HMI-SCADA Windows aplikace pro PLC LOGO!8

  • pondělí, 15 květen 2023 09:00

Aplikaci ODRID HMI pro mobilní iPhone zařízení jsme si již ukázali a od ní je jen skok k možnosti spustit ji na běžném PC se systémem Windows, jako takový malý SCADA systém. Tato možnost také existuje a my si ukážeme jak.


Tak na našem noťasu nám běží verze HMI pro Windows. Je potřeba připomenout, že tato aplikace umí nejen LOGO8! ale i další PLC Simatic a i jiné výrobce.

odrid3 01


Není to úplně ideální, projekt je potřeba udělat v rozlišení jak se bude na PC používat, nelze po spuštění měnit aplikaci podle velikosti oken, ale to zase tak nevadí. My jsme tímto získali jednoduchý "zobrazovací a editační" systém pro připojení k PLC, což není málo.

odrid3 02


Na PC funguje všechno jako na aplikaci v iPhone.

odrid3 03


Pro spuštění souborů pro mobilní zařízení na PC je nutné si stáhnout z webu výrobce aplikaci HMI Droid pro Windows. Nyní v opravené verzi 3118, zde ale ještě screen z verze 3112, která měla chybku v zobrazení proměnných jako text, což si ukážeme.

odrid3 10


Aplikace pro Windows, tedy takový "runtime" (jak jej budeme dále nazývat), se také jen spustí exe souborem z adresáře. Software vyžaduje soubory v pracovním adresáři, kde je také hledá, pokud tam nejsou, runtime nejede. V tomto adresáři musí být všechny soubory, které aplikace používá, obdobně jako u mobilní verze.

odrid3 11


Vývojové prostředí HMI Droid Studio (stejné jako pro mobilní verzi), kde si uděláme naše obrazovky. My jsme si jednoduše sloučili naše mobilní obrazovky do jedné.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

odrid3 12b


Tohle je funkce, která v předchozí verzi měla drobné chybky, zobrazení proměnné jako text z textového souboru run.txt.

odrid3 13


Textový soubor má jen dva řádky, začátek je vždy hodnota proměnné a za ní to co se má zobrazit. Tedy v tomto případě na jeden bit text STOP nebo při změně bitu RUNNING.

odrid3 14


Ve vývojovém prostředí je bezvadná funkce "Test run", která spustí to, co máme naprogramováno a pokud na síti najde i PLC zobrazí přímo hodnoty proměnných.

odrid3 15


Funguje to bezvadně asi takto. Podotýkám, že jsme pořád jen ve vývojovém prostředí HMI Droid Studio, zatím se nejedná o žádný "runtime".

odrid3 16


Aby někdo nemohl panel, soubor, upravit nebo vymazat, stačí panel ochránit heslem.

odrid3 17


Poté, jak je vidět, jsou všechny editační příkazy ve vývojovém prostředí šedé, neaktivní.
Barvu pozadí jsme si mezitím upravili na šedou.

odrid3 18


Tak a spustíme si "runtime" tedy opět jen exe soubor. Pokud při spuštění "runtime" něco nejede jak má, je vhodné si zobrazit cestu k pracovnímu adresáři a zkontrolovat přítomnost všech souborů.

odrid3 20


A taky samozřejmě verzi "runtime". Vývojáři z firmy nám potvrdili, že mají velmi mnoho podnětů, návrhů oprav či vylepšení od uživatelů, takže další verze vychází brzy. Prostě software žije, vyvíjí se, není to žádná mrtvá aplikace, což je více než dobře.

odrid3 21


Takto jsme s technickou podporou výrobce řešili v "runtime" chybné zobrazení proměnných jako text. Je vidět že Test run fungoval bezchybně, ale "runtime" ne.

odrid3 24


Nová, opravená verze 3118, jež funguje v tomto směru bezchybně. Můžete vidět, jak jsou jednotlivá slova rozdělená na bajty.

odrid3 22


"Runtime" máme v adresáři podle verze 3118, neboť se nic neinstaluje, stačí spustit ten jediný exe soubor a "runtime" ihned jede.

odrid3 23


Videoukázka chodu Odrid HMI na Windows online. One minute video. :)

https://www.youtube.com/watch?v=dVUY73ZVXEQ&feature=youtube.


Závěr:
Veškerý ODRID HMI software běží téměř na jakémkoliv PC, tedy i na "šrotu" ze šuplíku, není nijak náročný na grafiku a procesor. Takže odložený starší notebook najde uplatnění jako takový HMI panel zdarma.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Kontakt a web výrobce IDEA-Teknik najdete zde.
Kompletní manuál potom tady.
Siemens Česká Republika, produkty a služby.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209