• Blaja
  • MaR
  • Elektronický jistič WAGO 24VDC s aktivním omezením proudu

Elektronický jistič WAGO 24VDC s aktivním omezením proudu

  • pondělí, 28 září 2015 04:00

Nové elektronické jističe - distributory 24VDC řady EPSITRON® 787-16xx WAGO se od ostatních výrobců liší trochu jinými vypínacími charakteristikami. Zatímco standardní produkty této WAGO řady nabízí charakteristiku vzdáleně podobnou běžnému jističi, výrobky s aktivním omezením proudu mají vypínací křivku úplně jinou.

Proto jsme oba typy těchto "jističů" pro Vás vyzkoušeli, na videoukázce změřili a ukázali hlavní rozdíly obou vypínacích charakteristik třeba pro porovnání, nebo jednodušší rozhodování, který produkt použít na konkrétní aplikaci.


 

Vlevo distributor bez aktivního omezení, 8x 2-10A rozměrově 42x127x142mm, dvě vstupní svorky musí ten proud udržet. Vpravo pak menší 4x 0.5–6A s aktivním omezením a menším rozměrem 45x90x115mm, přesto maximální vstupní proud 24A.

WAGO EPSITRON


Štítky obou přístrojů kromě typu zařízení obsahují ještě informaci ohledně signalizačních LED.

WAGO EPSITRON


Proudové omezení pro jednotlivé kanály nastavitelné po šesti krocích rotačními přepínači, u každého je ještě prosvětlené LED tlačítko.

WAGO EPSITRON


Připojení je jasné, pořádný dvojitý plus přívod, dvojitý mínus jednotlivé výstupy a na svorkách S1 až S3 signalizace do PLC. S3 bitový jednostavový výstup, S1 a S2 pak vstup/výstup s "komunikačním protokolem" pro funkční blok v PLC programu.

LED na jednotlivých tlačítkách pak signalizují zapnutí zelenou, aktivní přetížení bliká zelená, vypnutí po přetížení bliká červená a zároveň je nutné počkat určitou dobu na teplotní zotavení spínače do blikání oranžové. Pak teprve je možné tlačítkem opětovně zapnout výstupní napětí jednotlivého kanálu.

WAGO EPSITRON


Signalizace je opravdu primárně pro PLC nebo LED signálku, nemá kontakt, takže unese jen 25mA. Vstup S1 umožňuje opětovně zapnout všechny aktivované kanály, nebo zapnout a vypnout libovolné kanály. Na základě tohoto komunikačního rozhraní lze modul použít také jako elektronické relé, které dokáže zátěž jednoduše spínat prostřednictvím řídicího PLC.

WAGO EPSITRON


Pomocí vstupu/výstupu se takto nějak "baví" distributor s PLC, tuto funkci ale není nezbytné využívat, my si ji ukážeme v dalším článku. Aktuálně jsou funkční bloky pro programátory k dispozici pro PLC systémy Siemens, CoDeSys, Schneider Electric, Rockwell a Mitsubishi.

WAGO EPSITRON


Nejdůležitější věc je vypínací charakteristika jističe - distributoru, verze bez aktivního omezení. Je vidět, že při malém přetížení distributor vypne klidně až za 100sekund, například při 2,5A pro 2A nastavení, do deseti sekund potřebuje přístroj zatížení téměř 5A pro nastavených 2A. Vybavovací čas se pohybuje v rozmezí 20ms–100s. 

Je to vidět přesně na videoukázce v závěru. 

WAGO EPSITRON


Tady jsme už ale někde jinde, jistič s aktivním omezením. Čas pro vypnutí je 16ms–5s, pro maximální omezení 3-3,5A nastavené 2A hodnoty. Tato charakteristika je přijatelnější pro vyrovnání jednorázových proudových nárazů.

V praxi se ovšem stále ve spoustě zařízení používají jističe bez limitace proudu, což samozřejmě není ideální.

WAGO EPSITRON


Vypínací časy v tabulce ukazují vypnutí pro různé zátěže aktivního omezení.

Oba jističe mají velkou spínací kapacitu (50.000/65.000µF), takže se prakticky nestane, že zařízení vypne dříve než naběhne. 

WAGO EPSITRON


Nezbývá než si charakteristiku vyzkoušet. Samozřejmě že nebudeme provádět detailní měření, to již udělal mnohokrát výrobce u sebe, jen si pro představu zkusíme jistič zatížit a sledovat vypnutí podle charakteristiky.

WAGO EPSITRON


Distributor bez aktivního omezení, nastaven na 2A. Při zatížení do 4A opravdu trvá vypnutí 100 vteřin, ještě vyšší zátěž ale již vybaví jistič do deseti sekund.

WAGO EPSITRON


Jistič s aktivním omezením a nastavení na 2A v zatížení.

WAGO EPSITRON


Bliká červená - výstup vypnut po přetížení a přístroj čeká na tepelné zotavení (krásný výraz). 

WAGO EPSITRON


Už bliká oranžová, i když to na oranžovou moc nevypadá, a je možné výstup opět aktivovat.

WAGO EPSITRON


Asi nějak takto. Ideálně je to vidět na naší videoukázce, vypnutí a rozdíl mezi oběma typy jističů.

WAGO EPSITRON


 

Elektronické jištění WAGO bez/s aktivním omezením proudu.

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně


Závěr:

Výhodou nových elektronických jističů WAGO je spolehlivé odjištění, přidanou hodnotou je pak schopnost informovat o stavu či ovládat spínání jištěných okruhů z PLC. Jističe v řadě 787-16xx nabízejí jednoduchou distribuci napájení z jednoho zdroje a odjištění každého kanálu zvlášť. Dodávají se ve dvou, čtyř a osmi kanálové variantě.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

WAGO elektronické jističe - katalogové listy, manuály, podporahttp://www.wago.cz/search/index.jsp?_ts=1439210609396&action=search&q=787-166*&hf=50    

Online kataloghttps://eshop.wago.com/JPBC/0_5StartPage.jsp;jsessionid=751B00E04146B35D7507F071E0DE2653?zone=6        

Blaja automation portal

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209