• Blaja
  • MaR
  • Zobrazovače signálů ITP14 a ITP15 displej a bargraf

Zobrazovače signálů ITP14 a ITP15 displej a bargraf

  • pondělí, 17 říjen 2022 10:06

Univerzální 4-místný nebo bargraf zobrazovač signálů 0-5 mA, 0(4)-20 mA, 0(2)-10 V, s montáží do otvoru 22,5 mm, což je nejběžnější upevnění ovladačů strojů a zařízení. Navíc každý s tranzistorovým výstupem, tak si ukážeme, jak to funguje a nastavuje se.


Pro montáž do otvorů 22,5 mm jsou tvar a rozměry víceméně jasné, součásti balení jsou podložky a matice.
Zobrazovače dodává třinecká firma Ria Control, kontakt zde.

riaitp 01


Tyto indikátory se vyrábí v dalších variantách, pro přímé připojení teplotního čidla jak termočlánku tak Pt100, dále ve dvou barvách displeje, s komunikací RS485. Kompletní portfolio zobrazovačů najdete tady.
Tlačítka nahoru, dolů a prog, slouží k nastavení zobrazovače o čemž bude více informací dále. Přístroj je dlouhý 65 mm, takže se vejde do hloubky 80 mm a více.

riaitp 02


Tvar a připojovací svorky jsou stejné pro všechny typy zobrazovačů.
Detaily a všechny manuály ke stažení najdete na webu výrobce tady. Výrobce je německý, firma Akytec z Hannoveru.

riaitp 03


Všechny indikátory mají podobné parametry, takže stačí k informaci jedna tabulka. Zajímavý je tranzistorový programovatelný výstup na každém zobrazovači.
Nyní se nabízí otázka, jak se indikátor nastaví, na vstupní signál a zobrazované data.
U těchto přístrojů existují dvě možnosti, software, nebo nějaké menu. Zde výrobce zvolil menu a to je velmi dobře. Nastavovací menu je srozumitelné, jednoduché a velmi rychlé. Kam se hrabe nějaký software s kabelem, USB driverem a instalací. Právě nastavovací menu si ukážeme trochu více.

riaitp 04


ITP15, bargraf, vstup 0...10 VDC. Indikuje nulu a také maximum. Viditelný z dálky, například indikaci polohy regulační smyčky.

riaitp 05


A přidáme i zobrazovač, ten je nyní také nastaven pro vstup 0...10 VDC, stupnice ukazuje hodnotu v rozmezí 0...100.

riaitp 10


Teď se dostaneme k nastavení indikátorů. Pro bargraf ITP15 se přes tlačítka dostaneme do menu a přesně podle manuálu si nastavíme bargraf jak potřebujeme. Tohle je příklad pro vstupní signál 0...10 V. Možná se to zdá složité, ale právě naopak, je to velmi jednoduché, stačí to jednou zkusit a je vám to jasné. Otázka několika desítek sekund. Navíc ke každému přístroji dostanete v balení kompletní český návod, i když my máme screeny z anglické pdf verze z webu výrobce.

riaitp 11


U zobrazovače je to trochu jiné a menu větší, ale také uživatelsky jednoduché. Opět ukázka nastavení, tentokrát druhu vstupního signálu v parametru in.t.
Zobrazovač má možnost nastavení zobrazované hodnoty v rozsahu -999...9999 (řádek 7 di.Lo a řádek 8 di.Hi) pro rozsah vstupního signálu, což je velmi široká oblast. Momentálně jsme si nechali rozsah 0...100.

riaitp 12


Téměř limit nejvyšší hodnoty pro vstup 9,90 V.
Je nutné upozornit, že údaj na indikátoru je jen číslo, hodnota (nastavená v rozsahu parametry), není to velikost vstupního napětí. Indikátor je indikátor a ne měřící voltmetr.

riaitp 13


Bargraf již signalizuje hodnotu plného rozsahu, indikátor hodnotu 100, respektive 99,9. Velmi záleží na nastavení polohy desetinné tečky, jak uvidíme dále.

riaitp 14


Zobrazované číslo si automaticky mění polohu desetinné tečky, což může být trochu překvapující, ale vyplývá to z logiky věci. Zobrazovací rozsah je nastaven na 0...100 pro vstup 0...10V. Tedy hodnota 2 odpovídá 0,2 V na vstupu. a zobrazuje se na desetinná místa.
Zobrazení polohy desetinné tečky se dá jak nastavit tak i úplně vypnout.

riaitp 15


Proměnná velikosti 31 odpovídá napětí na vstupu 3,2 V. Opět se zobrazuje i s desetinnými místy.

riaitp 16


Tak a kousek jsme přetekli, a desetinná tečka se nám opět automaticky posunula, ovšem hodnota 101 odpovídá nastavenému zobrazení 100. Lehké přetečení indikuje i bargraf.

riaitp 17


Každý přístroj má také jeden digitální výstup DO+ a DO-, na který zapojíme zatím jen signalizaci. Výstup je programovatelný a varianty záleží na provedení indikátoru.

riaitp 20


Výstup tvoří jeden tranzistor, optočlen, unese 200 mA, což pro 24 V odpovídá 5 W zátěže, tedy stykači s malou spotřebou. Pozor na přepólování. Zajímavý by byl i údaj o přetížení výstupu, ale nemáme k dispozici.

riaitp 21


Tento výstup a jeho nastavení u zobrazovače ITP14 lze využít kromě signalizace také k menší regulaci. Není to žádný PID regulátor, ale pro některé aplikace bude dostačující. Navíc je možné ještě upravit regulaci i časovým zpožděním v parametru td na vstupu zobrazovače.

riaitp 22


My jsme si nastavili limit na 40 a uvidíme, jak se bude výstup tvářit.

riaitp 23


Funguje to bezvadně. Pro drobné aplikace s výhodou, že nikdo nemůže nastavení změnit, pokud neotevře skřínku nebo ovládací panel. Běžně se po montáži totiž nikdo na ovládací prvky nedostane.

riaitp 24


Všechny informace a nastavení najdete v manuálech zde a funguje také QR kód na těle přístroje, stačí jej naskenovat třeba mobilem a ihned jste přímo u manuálů pro konkrétní typ.

riaitp 30


Koukněte na krátkou videoukázku jak to všechno funguje. One minute video. :)

https://www.youtube.com/watch?v=bQvWb3o0IM8&feature=youtube.


Závěr:
Montáž do otvoru pro běžné ovladače je vždy bez komplikací, stačí procvaknout díru. Jen pozor na zástavnou hloubku, do nízkých krabic typu XAL samozřejmě nevejde.
Výborný digitální výstup pro signalizace ale i pro jednoduchou regulaci. Varianta indikátoru s připojením Pt100 nebo termočlánku může přímo regulovat teplotu přes 5W stykač.
Škoda že nejde měnit v menu ještě jas displeje, nebo jeho barva. To je ale subjektivní věc, důležité je správně zobrazovat a vyhodnotit údaj, který potřebujeme, což pro tyto indikátory není problém.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Kontakt na dodavatele a prodejce najdete zde.
Manuály přímo u výrobce Akytec jsou tady.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209