Bezpečnostní snímač otáček a zastavení až do SIL 3

  • úterý, 26 duben 2022 09:44

Tento nový modul PSR-MM30 pro bezpečné sledování rychlosti a nulových otáček nahrazuje starší PSR-RSM4. Podíváme se jak jej nastavit a použít.


Žlutý modul šířky 22,5, určen k montáži do rozvaděče. Disponuje vstupy pro bezkontaktní snímače otáček, encoder, ovládání, a reléovými i tranzistorovými výstupy.
Kompletní elektronický katalog bezpečnostních prvků pak najdete zde.

mm30 01


Schematický diagram modulu zde, detaily pak v manuálu, který najdete tady.

mm30 12


Připojení encoderu, což je takové nejběžnější snímání otáček jak u jednotlivých zařízení, tak u CNC obráběcích strojů, je přes konektor RJ45.

mm30 02


Kromě encoderu modul umí také snímání rychlosti nebo dráhy pomocí bezkontaktních snímačů. Vstupy MI1 a MI2 můžou hlídat otevření dveří, nebo zábran u stroje, no a vstupy I1 až I3 pak mají softwarově přiřazeny různé hodnoty maximální rychlosti.
To je zvlášť důležité při hlídání rychlosti přes encoder na motoru, kde mezi motorem a třeba vřetenem je vícestupňová převodovka. Podle zařazeného převodu pak nastavíme správnou bezpečnou rychlost na vřetenu.

mm30 13


Podle manuálu je význam LED jasný. Nejvyšší je napájení, dále rychlost > maximální nastavená a spodní LED rychlost < než minimální.

mm30 03


Teď trochu odbočíme. Nějak budeme muset encoder roztočit a regulovat otáčky. Zkusíme si vyrobit nějaký přípravek.

mm30 10


Ještě nějak sespojkovat motor s encoderem, ideální se ukázala smršťovací bužírka. :)

mm30 11


Asi takto to pak vypadá, stejnosměrný motorek napájíme z regulovaného zdroje. Ovšem připojení encodereu ještě upravíme.

mm30 04


Na jedné straně Siemens encoder se standardním 12 pin konektorem musíme připasovat na RJ45 konektor. S těmito informacemi to není problém.
Dá se ale modul připojit ke stávajícímu stroji pomocí "Y" adaptéru, který se dodává přesně na konkrétní zapojení jak Siemens encodérů, tak dalších.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

mm30 14b


Pro nastavení PSR-MM30 modulu je nezbytné instalovat PSRmotion Software, přece jen některé parametry v nastavení musíme upravit ke konkrétnímu zařízení. Software je pro uživatele ke stažení tady zdarma.

mm30 20


Modul PSR-MM30 propojíme s notebookem přes USB, což zde funguje bezchybně.

mm30 06


Například encoder, počet pulsů a také zmiňované hranice pro over-speed dle digitálních vstupů I1..I3 a použité převodovky.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

mm30 21b


V dalším nastavení upozorníme na položku Encoder - voltage monitoring. Původně jsme si mysleli, že napájení encoderu si vyrábí modul sám a jeho velikost se přepne pro TTL nebo HTL dle nastavení, ale kdepak. Vzhledem k možnosti připojení k encoderu z CNC stroje přese zmiňovaný "Y adaptér musíme napájet encoder z externího zdroje. Není to problém, i v případě použití modulu u jednoúčelového zařízení, musíme přizpůsobit signály encoderu na RJ45, kde pak jednoduše připojíme i napájení encoderu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

mm30 22b


Pak už si jednoduše simulujeme, co potřebujeme. Je poměrně důležité vědět, jak modul funguje a pak jej můžeme přesně nastavit pro konkrétní aplikaci.

mm30 05


My jsme si ještě překontrolovali tranzistorové výstupy MO1 a MO2, které jsou částečně uživatelsky nastavitelné.

mm30 07


Při připojeném notebooku máme možnost kontrolovat online monitorování rychlosti a nastavení stavu jednotlivých signálů.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

mm30 23b


Koukněte na videoukázku, jak to má vypadat. Two minutes video. :)

https://www.youtube.com/watch?v=B2IaAKWrdfk&feature=youtube.


Závěr:
Sledování rychlosti u zařízení a strojů je z bezpečnostního hlediska klíčové. U obráběcích CNC mašin tohle dělá většinou řídicí systém, ale u jednoúčelových mašin a stroječků jsou tyto moduly přesně to pravé, neboť výměna či osazení řídicího PLC nějakým bezpečnostním systémem není levná záležitost. Mnohdy tyto moduly dobře vyhoví potřebným nárokům na bezpečnost stroje.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Bezpečnostní spínače a senzory najdete zde.
Phoenix Contact Česká Republika.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209