LOGO! TTL encoder a vysokorychlostní čítač

  • úterý, 19 duben 2022 07:10

Připojíme k LOGO! encoder a zkusíme měřit impulsy? Téměř každé PLC má funkci vysokorychlostního čítače v základnějším vybavení, tak si ukážeme, jak je na tom modul LOGO!.


Sestava trošku složitější. Inkrementální encoder TTL, k němu převodník TTL/HTL, neboť LOGO! nemá vstupy 5 VDC ale 24 VDC, ovládání motorku encoderu z LOGO! a nějaké tlačítka pro start, stop a reverzace.

logo counter 01


Jako obvykle pro srozumitelnost hlavní údaje vyneseme na displej LOGO!. Aktuální hodnotu čítače, nastavenou předvolbu a info o stavu motorku. Navíc pak počet cyklů za sekundu LOGO!.

logo counter 02


Motorek napájíme cca 3,5 VDC, abychom otáčky neměli tak veliké, to by nám čítač nic nepočítal, jak uvidíme dále.

logo counter 03


Pro začínající uživatele a ty kdo nemají zkušenosti s TTL encodéry. Dvě stopy fázově posunuty, horní obrázek jeden směr, dolní druhý směr. Impulsů na otáčku 1024.
Pro úplnost dodáme, že jinak fungují sinus-cosinus encodery a úplně jinak pak absolutní encodery.

logo counter 05


Úplně první ověříme že nějaký rychlejší čítač naše LOGO! vůbec podporuje a s jakými parametry, tedy vstupy a maximální čítací frekvence. LOGO! nabízí 5 kHz, například Simatic S7-1200 pak mnohonásobně vyšší, koukněte na náš test tady.

logo counter 10


Pak už je to jasné vstup I3 encodéru musí být zapojen přímo do čítače, jinak to čítač nestíhá. Dále čítač má svou hodnotu v 32-bitovém čísle, takže s touto hodnotou nelze nijak zvlášť pracovat, LOGO! neumí 32-bitovou aritmetiku.
Je to jen "logický modul" LOGO! ale i tak disponuje velkou spoustu funkcí.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logo counter 11b


Využijeme paměť čítače, abychom po opětovném zapnutí měli informaci o předchozím stavu čítače k dispozici. Můžeme s pomocí LOGO! třeba odměřovat dráhu - polohu a tam se paměť hodí. Pro to není nezbytné používat encoder, stačí jen mechanické kolečko a bezkontaktní snímač nebo snímače.

logo counter 12


Tento encoder není pro praktické použití úplně to pravé, je to vadný kus jen na pokusy a hlavně má pro náš přímý náhon od motorku vysoké rozlišení. Zkuste si spočítat, při jakých otáčkách dosáhneme maximální povolené frekvence.

logo counter 04


Vše je hezky vidět na videoukázce a pro začínající uživatele nabízíme jednu z možností přepínání podsvícení displeje LOGO! z kláves C1 a C4 na LOGO!.

logo counter 13


Celý prográmek funguje následovně. Motorek roztočí snímač, ten napočítá do 50000 a pak zastaví. Počká cca 1,7 sekundy, vynuluje čítač a znovu roztočí motorek. A tak stále dokola. Koukněte na přejezd, ten je vždy cca 400 impulsů. Motorek totiž ovládáme přes dvě relé za sebou.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logo counter 14b


Videoukázka, funkce vysokorychlostního čítače. One minute video. :)

https://www.youtube.com/watch?v=QdFopBQBnjk&feature=youtube.


Závěr:
Pět kHz limit není nic moc, ale pořád lepší než nic. Pokud se podíváte výše na záznam z biografu (osciloskopu), kde je časovka 40 mikrosekund, lehce dopočítáte frekvenci něco přes 6 kHz a čítač stále fachčí. Takže limit 5 kHz je jasně spolehlivý a čítač klidně vezme i něco navíc.
Příště si ukážeme, jak změřit otáčky enkoderu.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

LOGO! materiály najdete zde.
Siemens Česká Republika.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209