• Blaja
  • PLC automaty
  • eWON Flexy průmyslový modulární modem pro vzdálenou správu ve startovací sadě

eWON Flexy průmyslový modulární modem pro vzdálenou správu ve startovací sadě

  • středa, 01 listopad 2017 06:55

Jako kompletní startovací sadu můžete mít tento flexibilní modem eWON Flexy pro vzdálenou správu PLC, HMI a dalších zařízení. Proto se podívejte, co vše dostanete, ale hlavně jak se připojíte například ke vzdálenému PLC Simatic S7-1200 a HMI Siemens. Vše jsme pro vás vyzkoušeli.

Jak již název napovídá, Flexy znamená celkové přizpůsobení požadavkům aplikace a zákazníka pro maximální využití celé sestavy modemu eWON. K těmto modemům je k dispozici velké množství různých manuálů, popisů a dalších textů, je důležité se orientovat v tom, co potřebujete a co zrovna ne. Proto vám ukážeme v podstatě to nejdůležitější pro sestavení zabezpečeného spojení mezi notebookem s TIA Portal a vzdáleným PLC Simatic S7-1200 a HMI KTP400. Je totiž vhodné začít od začátku s malou sestavou, a pokud si tu rozchodíme, jednoduše pak přidáváme další potřebné moduly do základní části.


Jak to vypadá? Takto. Celý Flexy modem se skládá ze základní jednotky, která může být v několika verzích, do které se zasouvají jednotlivé moduly podle toho, s čím a jak potřebujete komunikovat. Tedy WAN, Wi-Fi, sériové porty a pro vzdálené ovládání také moduly digitálních vstupů a výstupů. Rozměrově si řekne o 80 x 89 x 134 mm, napájení 12- 24 V DC.

Disponuje těmito komunikačními protokoly: MODBUS/RTU, MODBUS/TCP, Unitelway, DF1, PPI, MPI (S7), PROFIBUS (S7), FINS Hostlink, FINS TCP, EtherNet/IP™, ISO TCP, Mitsubishi FX, Hitachi EH, ASCII. V oblasti alarmů zvládá hlídání analogových i dvoustavových hodnot, meze: horní varovná-kritická, spodní varovná-kritická, logování alarmů do modemu nebo posílání přes FTP, hlídání alarm cyklů: ALM - vznik alarmu, RTN - návrat hodnoty do povolené meze, ACK - potvrzení alarmu, END - ukončení alarmu. Další parametry a vlastnosti najdete na webu prodejce Foxon zde.

ewon flexy1 01


Základní  jednotky existují ve třech verzích, s integrovaným LAN ethernetovým přepínačem, dále LAN portem a MPI portem a opět LAN portem a sériovou komunikací. Každá z nich ještě může být v jednoduché verzi jen jako Gateway (označení začíná 1), nebo plné s možností routování (označení začíná 2). Do každé jednotky je možné vložit čtyři moduly, jejich kódování viz níže.

ewon flexy1 02


Moduly pro vložení do základní jednotky jsou nabízeny v osmi verzích, 2x sériový port, ethernet WAN, DI/AI/DO jednotky, GSM, Wi-Fi, PSTN a USB. Je vhodné kouknout do manuálu, některé moduly se dají vložit jen do určitých slotů, jiné zase do každého. Vše je ovšem mechanicky klíčováno, takže to nelze pokazit, leda byste na to šli silou malého lva.
Ve startovací sadě ovšem všechny tyhle moduly pochopitelně nejsou, její obsah najdete zde.

ewon flexy1 04


Detailnější informace o jednotlivých eWON Flexy modulech i s označením a slotem, do kterého je možné modul vložit. Digital/analog modul 3401 se již nevyrábí, je nahrazen typem 3402. Modul pro GSM je nyní doplněn také o verzi LTE.

ewon flexy1 09a


Začneme základní sestavou eWON Flexy. Hlavní jednotka s 4x LAN switchem, do ní vložíme WAN síťový modul. Pojmy jako LAN a WAN, můžou být u některých zařízení jiné. V podstatě se vždy jedná o to samé, pouze každý výrobce používá to svoje. Takže například "Machine LAN" znamená vlastně LAN, tedy síť, kde jsou fyzicky připojeny stroje s PLC. Pojmem "Company LAN" se někdy rozumí síť WAN, tedy síť, kde připojíme eWON do internetu. Veřejná IP adresa není samozřejmě nutná. Obě sítě nejsou nijak spojeny, ale umí routování.

ewon flexy1 05


Na stole máme naši dílenskou sestavu, PLC S7-1200 s periferií IM151, dále HMI Siemens panel KTP400 a ethernetový přepínač. V síti není router, tedy ani DHCP server, každé zařízení má svou jedinečnou IP adresu, obdobně jako to bývá na strojích ve fabrice. Do této LAN sítě jsme ještě připojili náš eWON Flexy modrým kabelem. A připojení do internetu, tedy jiné sítě, obstaral černý kabel do modulu v prvním slotu.

ewon flexy1 06


Proto úplně první je nezbytné rozmyslet si topologii a IP adresy. Jakmile se v tom spletete, obtížně se pak chyba hledá. Proto máme tento nákres topologie s IP adresami tak, jak nám vše fungovalo. Připomene si také pojmy, které se můžou splést. Talk2M je služba která jede na internetovém serveru a vytváří VPN spojení mezi vzdáleným PLC a Talk2M serverem. eCatcher je software, který spustíme na PC, ten se připojí k účtu na serveru Talk2M a sestaví VPN tunel z PC do serveru Talk2M a dále do požadovaného PLC. Tohle je velmi důležité. I když router a DHCP server přidělí ethernet modulu IP adresu (nebo si ji nastavíme podle správce sítě), nebudeme její hodnotu dále potřebovat. LAN adresu eWONu (192.168.1.121) naopak potřebovat dále budeme a musíme si ji nastavit. Z výroby je totiž přednastavena na 10.0.0.53, zjistíme ji také nahlédnutím do manuálu.

ewon flexy1 09


Pro nastavení LAN adresy v eWON Flexy slouží utilita výrobce eBuddy, ale my si nastavení ukážeme klasicky přes webový server eWONu. Pro méně zkušené uživatele je nutné upravit IP adresu síťového rozhraní v notebooku, abychom byli ve stejné síti s modemem eWON Flexy.

ewon flexy1 10


Pak již je to jednoduché, přes webové rozhraní stačí změnit tovární LAN adresu na naši požadovanou, uložit a znovu se připojit.

ewon flexy1 11


WAN adresu ponecháme buď na DHCP serveru, nebo ji nastavíme podle správce sítě.

ewon flexy1 12


Ještě je vhodné si poznamenat, eventuálně upravit, název našeho eWON modemu. A to je zatím vše.

ewon flexy1 13


V používaném PC s TIA Portal musíme pro vytvoření VPN spojení mít instalovánu utilitu eCatcher, lidově řečeno "kačera". Je to zdarma a raz dva.

ewon flexy1 20


"Kačera" je nutné spojit s naším účtem na serveru Talk2M. Jestliže účet nemáme, jednoduše jej vytvoříme. Jeho provoz je pro jedno aktivní připojení zdarma, nemusíte mít žádné obavy. My jsme jej taky neměli.

ewon flexy1 21


Pro vytvoření účtu po nás server vyžadoval jen tyto údaje a aktivaci jsme provedli přes odkaz v aktivačním emailu, bylo to zase raz dva.

ewon flexy1 22


Připojíme se "kačerem" na náš nový účet na serveru Talk2M. Je vidět, že nemáme v našem účtu přiřazený náš eWON Flexy modem. Tak přidáme nový.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

ewon flexy1 23b


Tady budeme potřebovat znát jeho jméno, jak jsme upozornili výše.

ewon flexy1 24


Nyní zbývá jen aktivace eWON Flexy modemu. Ideální je to pomocí aktivačního klíče, ten kopírujeme do schránky, nebo si jej někde poznačíme.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

ewon flexy1 25b


Nyní se musíme přihlásit opět do samotného modemu a přes "Wizarda" vložit do modemu aktivační klíč. To je vlastně to, podle čeho se poznají náš fyzický eWON Flexy s naším eWON Flexy konfigurovaným v našem účtu Talk2M. Tahle aktivace se provede jen jednou, pak již o sobě zařízení ví neustále.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

ewon flexy1 26b


Fyzický eWON Flexy okamžitě po aktivaci vyzkouší sestavit a otestovat VPN spojení na Talk2M. Podařilo se mu to na první pokus.

ewon flexy1 27


Tak a v "kačerovi" vidíme náš eWON Flexy modem jak je online připojen do internetu. Je aktivní spojení mezi modemem a serverem Talk2M. Možná se vám to zdá trochu komplikované, ale věřte, že se jedná o nastavení, které se většinou provede jen jednou.

ewon flexy1 28

Tak a nyní přes položku vlastnosti definujeme, co nám na LAN síti eWON Flexy modemu fyzicky visí, tedy na co se chceme připojit.


Definujeme naše PLC S7-1200 s jeho IP adresou a HMI panel. V podstatě přidáme jen jméno a platnou IP adresu, viz obrázek topologie na začátku článku.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

ewon flexy1 30b


A je to, jak praví Pat a Mat. Povel "připojit" naváže spojení s námi definovanými účastníky, S7-1200 a HMI.

ewon flexy1 31


Na konec jedna maličkost, opět zkušení uživatelé to znají. "Kačer" vytvořil VPN síťové spojení, ale v TIA Portal jej podle toho názvu neuvidíme. V podrobnostech najdeme popis, že se jedná o TAP-Windows Adapter V9. Zapamatovat!

ewon flexy1 40


V TIA Portal je to již jako obvykle, pro online přístup vybereme TAP-Windows Adapter V9 a jedem online.

ewon flexy1 41


Můžeme běžně pracovat jak se vzdáleným PLC tak s HMI panelem, tedy upload a nahrávat změny do PLC nebo HMI. Vzhledem k rychlostem připojení je to jako bychom byli u sestavy fyzicky na dohled.

ewon flexy1 42


Jako bonus jsme vyzkoušeli na dálku také zálohu z HMI panelu. Stačí znát jeho typ a IP adresu a následně tyto údaje zadat do nástroje ProSave.

ewon flexy1 51


ProSave okamžitě našel vzdálený HMI panel.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

ewon flexy1 52b


A bez potíží za kratší čas provedl zálohu celého HMI panelu do souboru, tak jak jsme požadovali.

ewon flexy1 53

 


Videoukázka práce s eWON Flexy modemem.

https://www.youtube.com/watch?v=xp5o1TLebr8&feature=youtube


Závěr: 

Původně jsme se ani nechtěli věnovat nastavení tak podrobně, ovšem v množství manuálů a různých popisů jsme se i my občas trochu ztratili, tak proto. Odkazy na dva nejdůležitější pdf soubory pro práci s eWON Flexy najdete níže. A jako další bonus si příště ukážeme rozšíření sestavy eWON Flexy o modul digitálních/analogových signálů. Pokud pochopíte, jak funguje základní spojení s eWON Flexy, pak můžete do sestavy přidávat co je libo a věnovat se jen detailnímu nastavení funkce každého modulu.

 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Prodejce eWON Flexy společnost Foxon Liberec, kontakt zde.
eWON Flexy Starter Kit, detaily tady.
eWON Flexy, podrobnosti zde.
Základní detailní popis eWON Flexy je tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209