eWON Flexy rozšiřovací modul vstupů a výstupů FLX3402

  • pátek, 03 listopad 2017 07:37

Z množství rozšiřujících modulů pro eWON Flexy jsme vybrali pro ukázku vstupní a výstupní modul FLX3402, tedy  rozšíření modemu o čtyři analogové vstupy, osm digitálních a dva výstupní reléové.


Tento modul 8DI- 4AI-2DO můžeme vložit do kteréhokoliv slotu v základní jednotce eWON Flexy. Napoví i označení modulu FLX3402, tedy písmeno X. Červené DIP přepínače slouží ke konfiguraci analogů. Pro každý modul najdete na webu výrobce zde samostatný pdf soubor s parametry a hlavně návodem co a jak. Například právě u těchto IO modulů je nezbytné přečtení manuálu, neboť potřebujeme znát hlavně syntaxi jednotlivých tagů, ale to uvidíme dále.

ewon flexy2 01


Vše jsme si opět připojili na naší sestavy a uvidíme, jak nám bude tahle jednotka fungovat. Je potřeba ihned ze začátku upozornit, že se nejedná o rozšiřující IO pro PLC, ale pro modem eWON Flexy.

ewon flexy2 02


Na základní jednotce najdeme kromě napájení také dva digitální vstupy a výstupy, ovšem pro větší aplikace to může být málo, nehledě na absenci analogů pro připojení například snímačů teplot, polohy a podobně. Právě to nám elegantně umožní rozšiřující modul.

ewon flexy2 07


FLX3402 8DI- 4AI-2DO máme ve třetím slotu základní jednotky. Všimněte si i grafického značení možných pozic na modulu v BU (základní jednotce).

ewon flexy2 08


Pro zapojení IO platí určitá pravidla, hlavně spojení nulových potenciálů, které jsou oddělené od vlastního napájení. Opravdu, pokud nepropojíme společný nulový potenciál digitálních vstupů, nebudou tyto funkční. Stejné platí pro analogy.

ewon flexy2 10


Celou konfiguraci a nastavení musíme udělat v samotném eWON Flexy, buď přímým připojením na místě, nebo dálkově. To pak stačí kliknout na název modemu a jsme ve webovém serveru modemu.

ewon flexy2 11


Začíná přituhovat, vstupy a výstupy na eWON Flexy nefungují samostatně ihned jako u PLC, ale musí se konfigurovat přes IO server. Tento server je jiný pro diskrétní vstupy na eWON, jiný pro vstupy na připojením PLC a jiný pro další periferie. Server pro modem není nutné na rozdíl od PLC nijak nastavovat.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

ewon flexy2 12b


Ale IO server pro připojené PLC S7-1200 je již něco jiného. Nejdůležitější je adresa PLC, zde záleží na typu připojení, při použití ethernetu ISOTCP následuje IP adresa a pozor, údaj TSAP, což je ten 03.01. Pro S7-1200 je to takto, 01 znamená slot PLC. Pro jiné nastavení nám spojení nefungovalo. Z uvedeného vyplývá, že v eWON Flexy nemáte možnost číst jen vstupy na fyzickém modemu, ale také z připojených PLC, a to nejen vstupy, ale téměř celou oblast.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

ewon flexy2 13b


Podobně jako u HMI i zde potřebujeme po nastavení IO serveru definovat tagy, tedy odkud nebo s čím chceme pracovat. Protože původní server byl jen pro PLC S7-300/400, informace o časovačích a čítačích v S7-1200 není přes C a T dostupná. Museli bychom jít na to přes datové bloky jednotlivých prvků.

ewon flexy2 14


U každého tagu si můžeme uvolnit alarm. Nastavení typů alarmů je velmi široké a najdete je ve zvláštním menu.

ewon flexy2 15


Tohle je velmi důležitá tabulka "Tag Setup" definovaných tagů se syntaxí IO adresy. Jak je vidět, kromě fyzického výstupu PLC S7-1200 můžeme dokonce definovat přístup i na periferii ET200S, která je připojena k S7-1200. Dále na IO základní jednotky a také na externí modul v základní jednotce eWON. Na výstup Q1ext jsme vyzkoušeli také alarm a pro výstupní byte QB0 na PLC máme uvolněn realtime graf.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

ewon flexy2 16b


Už to jede online, u Q1ext tagu nám aktivita alarmu svítí a ikonka u QB0 informuje o možnosti mrknout na realtime graf.

ewon flexy2 17


Digitální vstupy na rozšiřujícím modulu nemají samostatnou indikaci, ale aktivitu minimálně na jednom z nich signalizuje LED DI, stejně jako LED AI. Oba výstupy mají ale vlastní stavovou LED, zde indikuje sepnut výstup Relé 2.

ewon flexy2 06


Realtime graf pak vypadá takto.

ewon flexy2 18


Tak ještě ukázka alarmového hlášení, ovšem v definování alarmů máte možnost nastavit upozornění na alarm e-mailem, SMS, SNMP Trap anebo FTP. Pro každý alarm se vše dá nastavovat samostatně, takže možnosti jsou poté obrovské. O to ovšem u vzdálené správy jde.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

ewon flexy2 19b


Videoukázka práce s eWON Flexy modemem.

https://www.youtube.com/watch?v=Fc4UB2_nRWE&feature=youtube


Závěr: 

Vzhledem k možnostem vložení různých druhů dalších modulů do základní jednotky, by vše vydalo na další samostatné články. Pro to ale máte k dispozici takové množství manuálů a návodů na uvedení do provozu pro každý modul a různé sestavy. Věříme že jsme vám základ trochu objasnili, dále již záleží na skutečné aplikaci. Pro situace, kdy potřebujeme jen vzdálený přístup k jednomu nebo několika PLC a základní služby, asi nebudeme pořizovat eWON Flexy variantu, ale vyhoví bohatě například eWON Cosy. Naopak jakmile by se jednalo o větší monitoring, rozsáhlejší síť PLC připojených právě do jednoho modemu, IP kamery, HMI panely a hlavně třeba sériové komunikace, již je tady eWON Flexy. Uživatel má ale vždy poslední slovo. Další rozšiřující informace vám poskytne prodejce modemů eWON, společnost FOXON z Liberce, která také zajišťuje technickou podporu pro produkty eWON.

 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Prodejce eWON Flexy společnost Foxon Liberec, kontakt zde.
eWON Flexy Starter Kit, detaily tady.
eWON Flexy, podrobnosti zde.
Základní detailní popis eWON Flexy je tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209