• Blaja
  • Různé
  • 3D tisk stojánku na mobil, užijme si trochu zábavy.

3D tisk stojánku na mobil, užijme si trochu zábavy.

  • pondělí, 17 duben 2017 14:55

Vyrazili jsme omrknout 3D tiskárnu u kolegů ve společnosti Ibitek-Czech s.r.o. a protože se na návštěvu nechodí s prázdnou, vybavili jsme se několika stl soubory, což jsou hotové podklady pro 3D tisk.


Prvotní myšlenka co vlastně nechat vytisknout se změnila na urputné vyhledávání mezi stovkami různých potřebných a nepotřebných věcí na serveru thingiverse, který se věnuje tématu 3D tisku a hlavně na něm najdete hotové produkty uživatelů včetně fotografií, návodů na sestavení a dalších vychytávek. Nakonec zvítězily klasické stojánky na mobil do kanceláře, takže šup s daty na flešku a hupky dupky k IBITEK-Czech s.r.o. To co vytiskneme, si nejprve prohlédneme v 3D modelu a pak už "práci strojům".

ibitek3Dtisk 01


3D tiskárna Průša pořízená jako stavebnice. Když si to postavíte sami, lehčeji pochopíte, jak celá věc funguje. Nechali jsme vytisknout zatím první vrstvu, což je to bílé na desce a kontrolovali velikost.

ibitek3Dtisk 02


Projevili jsme přání jiné barvy, tak došlo po odzkoušení k výměně bílé cívky tavného tiskového materiálu za červený. Barev je k dispozici tolik, kolik si pořídíte.
Moc jsme si nevymýšleli (i když různobarevné kombinace by se jistě našly), abychom dostali ke sledování tisku i kafe.

ibitek3Dtisk 03


3D tisk vždy jede po vrstvách, takže sledujeme, jak nám stojánek utěšeně přibývá. Utěšeně není to správné slovo, výstižnější je výraz zvolna. Celý tisk totiž trvá několik hodin, tento díl se tiskl přibližně 3,5 hodiny.

ibitek3Dtisk 04


Na ovladači tiskárny se dá nastavit rychlost, jak uvedli kolegové těch 182% je ještě OK, při vyšší rychlosti tisková hlava již občas přeskakuje polohu.

ibitek3Dtisk 05


Je vidět, že už se nám produkt opět trochu zvětšil. Maká to pěkně, dá se na to koukat. Všimněte si, jak to tiskne úsporně vytvářením dutých částí.

ibitek3Dtisk 06


A je hotovo. Upřímně řečeno, nečekali jsme celé ty tři hodiny na konec, nechali jsme to v rukou kolegů. K předání výrobku došlo večer v patřičném zařízení při "moku z Plzně".

ibitek3Dtisk 07


Tady máme hotový stojánek za světla další den ráno. Nikde jsme jej večer při návratu z předávání neztratili ani nerozsedli.

ibitek3Dtisk 10


Microsoft mobil do stojánku pasuje jako by tam měl být od nepaměti. Ovšem drobný konstrukční detail, při zatlačení na horní okraj má tendenci se převrátit, proto to bude chtít drobnou technickou úpravu. Je to první kus, tak trochu toho "DO-DO" systému neškodí.

ibitek3Dtisk 11


Variabilita tohoto stojánku je veliká, otvory slouží k eventuálnímu protažení nabíjecího kabelu.

ibitek3Dtisk 12


Věci se mají dělat do páru, tak ještě nám kolegové vytiskli jeden stojan pro milovníky jablečných přístrojů. Tam je ovšem nabíjecí kabel nutností, "jabkaři" se nesmí vymknout na dlouho z dosahu elektrické zásuvky.

ibitek3Dtisk 14


Videoukázka tisku a variability stojánku.

https://www.youtube.com/watch?v=3GdRQsY1e7c&feature=youtube


Závěr:

Aspoň trochu víme, jak věci fungují. Na odkazech v závěru najdete detaily a stl soubory pro námi vytisknuté produkty.
Velký dík kolegům z firmy Ibitek-Czech s.r.o. Vsetín, za jejich vstřícnost a trpělivost.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Realizace IBITEK-Czech s.r.o. kontakt tady.
Uvedený smartphone stand na thingiverse je zde.
iPhone 6/6s stand na thingiverse pak tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209