• Blaja
  • Různé
  • Komunikační procesor pro otevřený přenos dat v průmyslu

Komunikační procesor pro otevřený přenos dat v průmyslu

  • neděle, 11 září 2016 05:04

Společnost Siemens rozšiřuje portfolio produktů pro průmyslovou komunikaci. Rozšířila řídicí systém Simatic S7-400 o komunikační procesor CP 443-1 OPC UA (Unified Architecture), čímž přispívá k dalšímu rozvoji digitalizace průmyslu.


Nový procesor využívá standardizované rozhraní OPC UA pro rychlou a přímou výměnu dat mezi automatizačními komponenty od různých výrobců. Lze jej instalovat jako OPC UA klient nebo jako OPC UA server a propojit tak například Simatic S7-400 se systémy ERP (Enterprise Resource Planning) atp. Nový komunikační procesor najde uplatnění zejména v aplikacích, kde je Simatic S7-400 nasazován nejčastěji, tj. v automobilovém, ropném a plynárenském průmyslu nebo v potravinářství, ale i v oblasti řízení dopravy, např. při automatizaci tunelů. Nový procesor tak tvoří zvlášť významný základ komplexní otevřené komunikace v průmyslových sítích.

opcua 01


OPC UA je standard pro komunikaci mezi různými dodavateli v oblasti automatizace průmyslu. Procesor CP443-1 OPC UA podporuje OPC UA v souladu se specifikací 1.02. Integrované bezpečnostní funkce OPC UA (pro autentifikaci, autorizaci, šifrování a podepisování dat) minimalizují riziko neoprávněného přístupu. Vedle softwaru, průmyslového zabezpečení a služeb představuje průmyslová komunikace jeden ze čtyř základních pilířů koncepce digitálního podniku (Digital Enterprise) společnosti Siemens. Komunikační procesor CP 443-1 OPC UA dále rozšiřuje portfolio produktů pro průmyslovou komunikaci a přispívá tak k dalšímu rozvoji digitalizace průmyslu.

opcua 02


Jako OPC UA server poskytuje procesor data ze systému Simatic S7-400 přímo OPC UA klientům, kterými jsou panely HMI (Human Machine Interface), systémy MES (Manufacturing Execution System) a ERP nebo vizualizace SCADA (pro čtení a zápis dat a monitoring). Uživatelé tak mohou číst např. údaje o průběžné výrobě automobilů a převádět je do systémů řízení výroby ERP. V případě, že je procesor použit jako OPC UA klient, shromažďuje a zapisuje data z a do připojených OPC UA serverů. Tím lze usnadnit komunikaci s řídicími systémy jiných výrobců s  podporou OPC UA. Uživatelé mohou konfigurovat funkce komunikačního procesoru prostřednictvím inženýrského nástroje TIA Portal STEP 7 Professional V14 nebo u stávajících systémů prostřednictvím STEP 7 V5.5.

opcua 03


Závěr:

Nový komunikační procesor CP 443-1 OPC UA s podporou OPC UA standardu.
Otevřené rozhraní systému Simatic S7-400 pro průmyslový ethernet.
Komunikační standard mezi různými výrobci.
Využití v automobilovém, ropném, plynárenském i potravinářském průmyslu.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Více informací o CP 443-1 OPC UA zde.
Programování OPC UA tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209