• Blaja
  • Různé
  • Několik střípků z Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně

Několik střípků z Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně

  • neděle, 09 říjen 2016 06:06

Mezinárodní strojírenský veletrh je nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě, návštěvnost je vysoce odborná, přes sedmdesát procent návštěvníků ovlivňuje rozhodování o investicích, třetina patří k vrcholovému managementu. My se sice vymykáme této ofiko statistice, ale několik střípků z naší návštěvy patří všem.


Lineární pohony FESTO, zajímavá novinka. Lineáry jsou za sebou na rovné ploše ve čtyřech sekcích, co to umí, mrkněte na našem videu. Nejedná se o mechanicky uzavřený systém jako třeba Beckhoff, ale každý vozík klidně kdykoliv odeberete rukou nebo přidáte další. Pohony oválných dopravníků jsou obyčejné, celý fígl je v lineární části. Chce to vidět.

msv2016 01


MSV Brno 2016: FESTO elektrické lineární pohony

https://www.youtube.com/watch?v=yxTssRSHvPU&feature=youtube


Ne úplná novinka, ale všichni kdo se zabývají robotikou tohle znají, KUKA omniMove. Menší vozík se pohyboval ve všech směrech a kola se přitom otáčela jen dopředu nebo dozadu, neboť nejsou natáčivé. Ale vybaveny po obvodu šikmými rolnami, viz obrázek. Pokud byla kola zakryta a neviděli jste na obvod, bylo neuvěřitelné sledovat, jak může vozík jet ve směru osy kola. Až video ukázalo v čem je ten vtip.

msv2016 02


MSV Brno 2016: KUKA omniMove © oficial KUKA video

https://www.youtube.com/watch?v=0lHltWN_RgY&feature=youtube


Než se přesuneme dále, u firmy SCHNEEBERGER, výrobce kvalitních lineárních vedení, byl k vidění tento nenápadný "stroječek". Piezokeramické pohony obou os zajistily ve spolupráci s vedením opakovatelný pohyb maximální rychlostí 50mm/sec s přesností 0,0001mm, tedy desetinu mikronu. Vše za sklem a ve vakuu. Kam ta technika spěje.

msv2016 03


Pokud Vás vloni zaujala nová opce v NC systému SINUMERIK 840Dsl Run MyRobot, letos nám pěkně povyrostla v praktickou ukázku řízení obráběcího centra a KUKA robota. Mimochodem, všimněte si monitoru, obraz je z kamery v obráběcím prostoru a ta se vůbec nezamlží od chladicí kapaliny, má speciální sklo.

msv2016 10


SINUMERIK 840Dsl na jedné obrazovce vše pohromadě řízení robotu a CNC stroje. Taky je monitor u tohoto modelu 840sl větší, panely pro SINUMERIK obecně přešly na širokoúhlý formát.

msv2016 11


KUKA robot, bylo to monstrum, které unese 250kg, mrkněte na video, tam je to vidět. Pohybuje se to jako Terminátor.

msv2016 12


MSV Brno 2016: SIEMENS Run MyRobot SINUMERIK 840Dsl v praxi

https://www.youtube.com/watch?v=bd0Ug4dBFdE&feature=youtube


Na závěr trochu odlehčení. Pro návštěvníky SIEMENS expozice byl připraven kout pro skenování, zrovna je tam ta slečna, a robotická ruka pak nakreslila Váš naskenovaný portrét.

msv2016 15


Jasně že jsme to vyzkoušeli, výsledek je takový jaký je. Na vloženém malém obrázku je vidět, jak to robot kreslil odshora dolů podélnými čárami. Naše nejmladší doma na to koukla a prohlásila ihned, kdo to je.

msv2016 16


MSV Brno 2016: SIEMENS skenování, identifikace a tisk s KUKA

https://www.youtube.com/watch?v=K2UeuPip3bs&feature=youtube

 

Jaroslav Blažek


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209