• Blaja
  • Různé
  • Siemens Desigo řídí technologie stadionu v Hradci Králové

Siemens Desigo řídí technologie stadionu v Hradci Králové

  • čtvrtek, 07 září 2023 07:21

Systémy Siemens Desigo s využitím vizualizační platformy Desigo CC kompletně monitorují a řídí osvětlení a všechna HVAC zařízení, která zajišťují vytápění, ohřev teplé vody, větrání a chlazení v celém areálu fotbalového stadionu Malšovické arény, včetně technologie elektrické požární signalizace.


Provozovatelem nové Malšovické arény je společnost FC Hradec Králové, a.s., jejíž jediným akcionářem je Statutární město Hradec Králové. Kapacita nového stadionu pro fotbalová utkání je 9300 diváků, přičemž všechna místa jsou určená k sezení a všechna jsou krytá. Součástí je také velkorysý VIP prostor s kapacitou 500 míst a 16 tzv. sky boxů s kapacitou 210 míst.

desigo hk 01


Dominantou a typickým znakem hradeckého stadionu byly od roku 1975 osvětlující stožáry, kterým pro jejich tvar neřekne nikdo jinak než lízátka. Lízátka jsou nedílnou součástí stadionu i nadále, jen jsou umístěna o něco blíž k sobě i hrací ploše. Každé lízátko má na výšku 54 metrů, váží 43 tun a využívá LED technologii. Hrací plochu osvětlují také reflektory ze střechy tribuny, čímž je zajištěna maximální kvalita a rovnoměrnost osvětlení po celé ploše.

desigo hk 02


Na vše dohlíží vizualizační platforma Desigo CC, ve které má obsluha k dispozici připravené režimy, např. pro samotné utkání nebo jiné aktivity. LED svítidla jsou řízena prostřednictvím komunikačních linek DALI z automatizačních stanic řady Desigo PXC3.

desigo hk 03


Regulátory řídicího systému Siemens Desigo jsou rozmístěny v celkem 18 rozvaděčích a vedle osvětlení monitorují a regulují také TZB/HVAC technologie:
- Dvě větve na sekundárním okruhu předávací stanice tepla – první větev zajišťuje topnou vodu pro systém vytápění, topnou vodu pro výměníky ve vzduchotechnických jednotkách a také přípravu teplé vody. Druhá větev zajišťuje vyhřívání trávníku.
- Zdroj chladné vody, tzv. chiller, který je umístěn na střeše objektu, je do systému měření a regulace integrován prostřednictvím komunikačního rozhraní Modbus. Dále fancoily pro chlazení, otopná tělesa a podlahovka pro vytápění vnitřních prostor. Celkem je v objektu instalováno 63 kusů IRC prostorových regulátorů, které zajišťují individuální regulaci jednotlivých místností a vytváří maximálně komfortní vnitřní prostředí při energeticky co nejefektivnějším provozu.
- Desítky vzduchotechnických jednotek ve všech prostorech stadionu: regenerace a wellness, prádelna, šatny (domácí tým, hosté, rozhodčí), posilovna/fitness, mix zóna a presscentrum, VIP multifunkční zóna, sky boxy, administrativní prostory, sport bar, fanshop.

desigo hk 04


Siemens ve spolupráci s partnery pro realizaci zvolil pro moderní řešení systémů měření a regulace (MaR) novou generaci primárních regulátorů Desigo PXC4/PXC5/PXC7. IRC regulace zajišťují prostorové regulátory RDG200KN, které jsou dohlíženy prostřednictvím IRC automatizačních stanic PXC3. Pro celý systém měření a regulace jsou důležité i vstupní a výstupní periferie – dodávka Siemens zahrnuje stovky těchto periferií: senzory teploty, senzory relativní vlhkosti, senzory tlaku, bezpečnostní a havarijní termostaty, servopohony ventilů nebo servopohony vzduchotechnických klapek.

desigo hk 05

Podle kategorizace UEFA stadion splňuje podmínky pro nejvyšší kategorii 4, která zde umožňuje pořádat mezinárodní utkání včetně vyřazovací části Ligy mistrů a Evropské ligy.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Siemens, s.r.o.,Communications

Připojte se k nám na Facebooku zde.
Sledujte naše novinky na Twitteru tady.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209