PLC simulátor pro TIA portal V13 SP1

  • pondělí, 28 prosinec 2015 03:00

Podobně jako aktualizace pro software TIA Portal je občas nutné něco podobného udělat i se simulátorem PLCSIM, který, i když se jedná o samostatný software, upgrade taky potřebuje. V opačném případě Vás může hezky potrápit.

Naposledy jsme se o simulátoru pro PLC Siemens řady S7-1200/1500 v prostředí TIA Portal zmínili v článku na jaře 2014, odkaz v závěru. Mezitím ale všechny softwarové části TIA doznaly různých upgrade a pak se stane, že simulátor potřebujete a on nefunguje. Zároveň s opravou si ukážeme, jak si poradí s importem živého projektu z TIA V13 s jinými komponenty než Siemens. Dobře je to vidět i na naší videoukázce v závěru.


PLCSIM tedy simulátor pro prostředí TIA Portal se nespustí, místo toho na Vás vyjukne jen takové okno. Nevěřte poslednímu řádku o opravě instalace, ale vězte, že nejsou v souladu softwarové verze komponent TIA Portal. Simulátor je totiž, i když to tak nevypadá, naprosto samostatný nástroj, který může, ale také nemusí být instalován. V každém případě to chce aktuální softwarovou verzi PLCSIM.

PLCSIM V13 SP1

Nejen že PLCSIM verze 13 potřebuje SP1, ale taky poslední update. Jsou to dvě různé instalace. Verze update jsou u různých produktů různé, proto vždy zkontrolujte poslední na webu podpory Siemens, odkaz v závěru článku.

Stažení software je ovšem podmíněno vlastním účtem u Siemens a přihlášením.

PLCSIM V13 SP1

Poté stačí jednotlivé softwarové změny řádně instalovat. Pokud začnete od V13, následně pokračujeme SP1 pro V13 a na závěr tento update 1.

PLCSIM V13 SP1

Simulátor spustíme po instalaci pro kontrolu ikonou na ploše, otevře se vždy v malém okně. Přece jen proti předchozí verzi jsou vidět nějaké změny.

PLCSIM V13 SP1

Vyzkoušíme si, jestli se ostrý projekt na stole bude v simulátoru chovat stejně a jakým způsobem jej dostaneme do simulátoru. Pro zajímavost máme tento ostrý projekt vytvořen v TIA Portal V13 včetně Helmholz komponentů. PLCSIM je ovšem v TIA V13+SP1, kde o nějakých jiných periferiích není v HW katalogu ani vidu ani slechu. Tak uvidíme, jak si s tím TIA Portal poradí. 

PLCSIM V13 SP1

Software okamžitě pozná, že v otvíraném projektu jsou cizí komponenty a nejprve zahájí automatickou instalaci GSD souborů.

PLCSIM V13 SP1

Následně nabídne upgrade projektu z TIA Portal V13 do V13 SP1. O původní verzi nepřijdete. Celý proces trvá pár minut.

PLCSIM V13 SP1

Projekt je upgradován a otevřen bez chyby.

Klikněte na obrázek pro zvětšení.

PLCSIM V13 SP1

TIA Portal výborně instaloval použité GSD soubory do svého hardwarového katalogu. Nemusíte mít obavu, že v konfiguraci bude jen šedé políčko a nemožnost jakýchkoliv změn, jak to občas bývalo dříve. Spolehlivě se instalovala celá knihovna I/O periferií TB20 a také nový čtyřportový PROFINET switch. Ten si představíme v některém dalším článku.

PLCSIM V13 SP1

Kromě spuštění simulátoru přes link na ploše, je v TIA Portal ještě přímá možnost přes aktivovanou ikonu v liště TIA. Pokud není PLCSIM instalován, je tato ikona šedá, neaktivní. Samozřejmě při startu simulátor urve veškeré spojení z TIA Portal na používané interface, stejně jako to dělá simulátor ve Step7 V5.5.

PLCSIM V13 SP1

Cesta pro nahrání projektu se pak nastaví standardně, jen jako interface použijeme S7-1200/1500 simulátor.

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

PLCSIM V13 SP1

Přechod do online režimu je stejný jako v případě použití skutečného CPU, jen o poznání rychlejší, viz naše videoukázka.

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

PLCSIM V13 SP1

Stejně tak práce s VAT tabulkou proměnných. Simulátor se i při spuštění z TIA Portal otvírá vždy v malém okně, k jeho zvětšení stačí použít ikonu v rohu.

PLCSIM V13 SP1

Výstupy ve skutečné aplikaci se samozřejmě chovají stejně jako v simulátoru. Jinak by to ani nemohlo fungovat, jen je vše opravdu velmi rychlé. Stejný program běhá v obou platformách.

PLCSIM V13 SP1

Ve velkém okně simulátoru máme přece jen větší možnosti ovládání našeho PLC programu. Taky si zde můžeme celý projekt simulace uložit a použít příště. Z dalších možností jsou k dispozici ještě zadávací sekvence.

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

PLCSIM V13 SP1

Na závěr drobná poznámka, i když v informacích o instalovaném software uvidíte, že máte k dispozici S7-PLCSIM V13 SP1, je třeba prohlédnout ještě detailní informace. Tam teprve je vidět, jaký máte instalován update.

PLCSIM V13 SP1

PLC simulátor v TIA Portal V13 SP1 practicky.

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně


Závěr: 

Jistěže pro takovou jednoduchou aplikaci není simulátor ani potřeba, my jej ale budeme využívat na jiné, trochu složitější věci, takže tohle je jen taková malá předehra. Na druhé straně je to použitelný nástroj třeba pro odladění jednotlivých programových bloků, když nemáte k dispozici skutečné PLC.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Updates for PLCSIM V13 SP1:https://support.industry.siemens.com/cs/ww/en/view/109477180    

Článek z jara 2014 o PLCSIM V13:http://www.blaja.cz/software/simulator-plcsim-v13-pro-tia-portal-v13.html       

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209