Měnič Sinamics V90 a servomotor Simotics 1FL6

  • pátek, 19 únor 2016 02:00

Společnost Siemens rozšířila základní provedení jednoosého servopohonu, který obsahuje měnič Sinamics V90 a servomotor Simotics S-1FL6 o 230V měniče a motory s nižším kroutícím momentem a momentem setrvačnosti.

Díky různým velikostem měničů a výškám hřídele lze tak nyní tento systém použít v celé řadě aplikací, kde to doposud nebylo možné.


Kromě populární 400V verze s vyšším momentem setrvačnosti („High Inertia“/HI) jsou nyní součástí základního servosystému i 230V měniče a motory s menší osovou výškou a nižším momentem setrvačnosti („Low Inertia”/LI). Měnič V90 má integrovány polohovací funkce pro široký rozsah aplikací, možnost přímého připojení brzdného odporu, dále spínání brzdy motoru přímo z měniče. Po softwarové stránce disponuje vylepšenou funkcí autonastavení a potlačení rezonancí v pohonu, vstupem pro absolutní encoder s rozlišením 20bitů, nebo inkrementální encoder TTL 2500 S/R 13-bitů. Lakované elektronické moduly systému Sinamics V90 zajišťují mimořádnou odolnost měniče. Díky nabídce celkem osmi velikostí měničů a sedmi různých osových výšek s výkonem od 0,05 do 7,0 kW je systém vhodný pro jednofázové a třífázové sítě.

Technické parametry SINAMICS V90 LI:

Výkonový rozsah: 1AC  0.05 kW…0.75 kW, 3AC  0.05 kW…2 kW

Vstupní napětí: 1AC 200 V…240 V (-15 %/+10 %), 3AC 200 V…240 V (-15 %/+10 %)

Sinamics V90

K měniče V90 jsou přímo určeny synchronní motory s permanentními magnety Simotics S-1FL6, se kterými vzhledem k nižšímu momentu setrvačnosti je možné efektivně a úsporně realizovat celou řadu úkolů souvisejících s řízením pohybu. Pozornost je soustředěna především na dynamický pohyb například při polohování, dopravě a navíjení či odvíjení v mnoha různých aplikacích. Náklady uživatelů na provoz stroje dále snižuje řada zabudovaných funkcí a kvalitní řízení rychlosti a točivého momentu. Pohon dokáže využít až 300% přetížení při dynamických úlohách.

Sinamics V90


Tento typ měniče V90 nyní doplňuje ucelenou řadu nízkonapěťových měničů pro veškeré pohonové úlohy, přičemž V90 je přímo předurčen pro jednoduché polohové aplikace. Pohon s V90 pokrývá rozsah výkonů od 0.4 kW to 7.0 kW.

Sinamics V90


Tabulka přehledně ukazuje rozsah výkonů a momentů jednotlivých servo motorů 1FL6, ke kterým je vždy uveden vhodný typ měniče V90 ve čtyřech velikostech FS. Tato optimální kombinace motoru a měniče je v rámci Integrovaného systému pohonů (IDS) a přináší vyšší výkon pohonu.

Sinamics V90


Motory 1FL6 mají vysoké krytí IP67 s olejovým těsněním kolem hřídele, jejich konektory jsou vyrobeny z vysoce kvalitní oceli a mají bajonetový uzávěr pro rychlé připojení a odpojení kabelů.

Sinamics V90


K drobné úpravě a nastavení parametrů přes klávesnici slouží Integrovaný Basic Operator Panel (BOP) na čelní straně měniče. Pro základní nastavení a uvedení do provozu je výhodné použít software V-Assistant, který je k dispozici zdarma na webu podpory Siemens.

Sinamics V90


Co všechno a jak lze k měniči V90 a motoru 1FL6 připojit je názorně vidět na naší grafice. Kromě již uvedeného slot pro paměťovou kartu umožní snadné klonování parametrů měniče a komunikace pohonu s řídicím systémem vyšší úrovně je možná prostřednictvím protokolu Modbus/USS.

Klikněte na obrázek pro zvětšení.

Sinamics V90


V-Assistant se k měniči připojí jednoduše přes mikro USB port, pracuje se s ním podobně jako v nástroji Starter.

Sinamics V90


Kromě základního nastavení jsou nastavitelné také polohovací funkce pro každou aplikaci. Nepotřebujete velký a objemný Starter, tento nástroj zcela vyhoví pro jakékoliv nastavení.

Sinamics V90


Měnič V90 je standardně vybaven bezpečnostní funkcí STO, bezpečné odepnutí momentu, která také zabraňuje neočekávanému roztočení motoru, a zvyšuje tak bezpečnost stroje i obsluhy. Tuto funkci lze využívat bez jakýchkoliv dalších přidaných komponent.

Sinamics V90


Ovládání pohonu kromě základních funkcí má přednastaveny také kombinace, v defaultním nastavení ovládání PTI umožňuje připojení například S7-1200 s digitálními výstupy pro směr a polohu, v parametru p29014 je přednastavena napěťová úroveň 24VDC. PTI vstupy měniče jsou funkční až do frekvence 1MHz.

Sinamics V90


Sinamics V90 pro Simotic S-1FL6 servomotory, High Inertia (HI), tedy s vyšším momentem setrvačnosti ve čtyřech velikostech.

Technické parametry SINAMICS V90 HI:

Výkonový rozsah: 3AC  0.4 kW…7 kW

Vstupní napětí: 3AC  380 V…480 V (-15 % / +10 %)

Sinamics V90


Závěr:

Lehce nastavitelný systém Sinamics V90 je ve stylu plug & play. Nabízí optimalizovaný servopohon snadno připojitelný k řídícím systémům Simatic, které se vyznačují vysokým stupněm spolehlivosti. Využití například pro manipulátory, balící a etiketovací stroje, montážní automaty, válcovací stroje a navíječky s odvíječkami.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Servopohony Sinamics V90: www.siemens.com/sinamics-v90

Software V-Assistant: https://support.industry.siemens.com/cs/ww/en/view/109476649  

BLAJA automation portal

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209