• Blaja
  • MaR
  • Bezpečnostní závory řady SF4C s nadstandardními funkcemi

Bezpečnostní závory řady SF4C s nadstandardními funkcemi

  • úterý, 10 březen 2015 03:00

Světelné závory hrají významnou roli při ochraně lidí před pohyblivými částmi strojů. Inovativní světelné závory SF4C nabízejí všechny bezpečnostní funkce v jednom produktu.

Samotné nasazení bezpečnostních světelných závor však nestačí. Systém je třeba doplnit o tlačítka „Nouzové zastavení“ a kontakty bezpečnostních dveří. Dalším nezbytným krokem je bezpečnostní propojení řídící jednotky, motorů a pneumatiky. Hlavně pro menší výrobní provozy tvoří tyto vícepráce relativně vysoké náklady.


Světelné bezpečnostní závory SF4C s roztečí paprsků 10 a 20 mm a LED displejem splňují bezpečnostní třídu 4 (PLe, SIL3). Ochranná výška dosahuje 640 mm. Tyto závory disponují dalšími speciálními funkcemi jako Muting, pevná nebo plovoucí funkce Blanking, korekce dopadajícího světla v extrémních světelných podmínkách, nebo zabezpečení heslem.

Panasonic SF4C


Inovativní řešení při použití bezpečnostních závor řady SF4C umožňuje tlačítko nouzového zastavení i kontakt bezpečnostních dveří zapojit přímo bez nutnosti použití bezpečnostního PLC. Přídavné kontakty potřebné pro sledování výkonových relé lze také připojit přímo k bezpečnostní závoře.

Panasonic SF4C


Při zastavení stroje se třemi světelnými závorami zapojenými v kaskádě bylo ještě donedávna třeba šesti bezpečnostních relé. Díky použití SF4C klesne jejich počet na třetinu, čímž klesají na třetinu nejen pořizovací náklady, ale také náklady a čas na zapojení a zprovoznění.

Panasonic SF4C


Světelné závory SF4C mají vlastní červené, a zelené signálové LED světlo ovládané přes externí vstup, čímž je eliminována nutnost nasazení standardního světelného majáku.

Panasonic SF4C


V praxi to pak může vypadat třeba takto, přičemž detailní informaci o stavu závory poskytuje číselná segmentová signalizace na samotné závoře.

Panasonic SF4C

 

 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Manuály, katalogy SF4C: http://www3.panasonic.biz/ac/e/fasys/sensor/safety/sf4c/

Panasonic Electric Works Česká republika, kontakt a podpora: https://www.panasonic-electric-works.com/eu/index.htm        

Blaja automation portal

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209