• Blaja
  • Software
  • Fetch Data Collector je software pro čtení a ukládání dat z PLC do CSV

Fetch Data Collector je software pro čtení a ukládání dat z PLC do CSV

  • středa, 04 listopad 2020 09:35

Program Fetch čte vlastně data z průmyslových routerů Ewon Flexy, které jsou připojeny do průmyslové PLC sítě, a ukládá je do ODBC kompatibilní databáze nebo CSV souborů. My si vyzkoušíme a ukážeme, jak to funguje.


Data jsou proměnné z připojených řídicích systémů PLC a zařízení, které máme připojeny do routeru Ewon Flexy 205 přes jeho vestavěné ovladače. Tato data čte program Fetch vzdáleně přes internet a službu Talk2M nebo lokálně přes síť Ethernet. Takže Ewon Flexy nemusí sloužit jen pro vzdálenou správu PLC, ale také pro tento záznam dat.

fetchdata 01


Ewon Flexy 205 má RJ45 switch pro LAN síť, tedy tu, kde jsou připojena naše PLC, a nastavenou pevnou IP adresu, aby nám nedošlo ke konfliktu adres. Připojení do internetu zajistí rozšiřovací Wi–Fi modul, který je nastaven pro přidělení IP adresy DHCP serverem.
Informace a seznam všech rozšiřovacích modulů pro Ewon Flexy najdete tady.

fetchdata 02


My si ve výsledku zaznamenáme do Excel tabulky z připojených PLC teplotu, vlhkost, stavy digitálních výstupů a nějaké další proměnné. Online hodnoty máme také na HMI panelu.

fetchdata 03


Tohle bude výsledek našeho testu, Excel tabulka s daty, kde si již s nimi můžeme dělat, co chceme a potřebujeme.

fetchdata 04


Pro dálkovou správu a připojení k PLC je nutné instalovat software eCatcher, tedy „kačera“. Protože jsme se dálkové správě PLC s modemem Ewon již velmi detailně věnovali trochu dříve, proto pro nastavení a zprovoznění routeru Ewon a služby Talk2M si přečtěte náš článek zde.

fetchdata 10


Správné nastavení a VPN spojení ověříme v našem účtu služby Talk2M.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

fetchdata 11b


Není to tak úplně jednoduché, jsou nezbytná nastavení v samotném Ewon routeru, která se provádí přes webové rozhraní. Vše, co nyní v nastavení routeru uděláme, není nutné pro dálkovou správu PLC, tedy připojení do Simatic přes TIA Portal. Je to potřeba právě jen pro čtení a záznam dat z PLC. Tato data musíme nejdříve dostat do routeru, ta se tam ukládají, a pak je můžeme softwarem Fetch přečíst a exportovat do CSV formátu nebo zmíněné databáze.
Kupodivu nejprve je vhodné si nastavit správný čas v routeru. Doporučuji použít nějaký NTP server, neboť není příjemné, když se časové značky v záznamech liší od skutečného času, což se při ručním nastavení stane raz dva.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

fetchdata 12b


Data z PLC čteme do routeru přes vestavěný I/O server. Nenechte se zmást možností nastavit interval čtení na 1 sekundu nebo i méně, defaultní hodnota 2 sekundy není pro nic za nic, při kratších časech Ewon nestíhá správně číst proměnné a "koktá".
Opět podrobnosti v nastavení PLC adres a syntaxe tagů jsou v minulém článku tady.
Pro čtení dat z instalovaného rozšiřujícího I/O modulu Ewonu a dalšího hardware čtěte článek zde.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

fetchdata 13b


Máme seznam proměnných z obou PLC, ty nám musí žít.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

fetchdata 14b


Důležité nastavení uvolnění logování historie a nastavení logovacího intervalu. Našich třicet sekund stačí pro vyzkoušení, prakticky si nastavíme tuto hodnotu podle toho, co chceme zaznamenávat.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

fetchdata 15b


Také nesmíme zapomenout uvolnit záznam historie do DataMailboxu, jinak nic do Excelu nedostaneme. To je vše důležité v nastavení Ewon routeru.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

fetchdata 16b


Tak a jdeme na instalaci samotného software Fetch Data Collector. Stáhneme si jej z webu prodejce Foxon zde.

fetchdata 20


Na vyzkoušení nebo použití máme jen sedm dní, přesně tolik umožní demo licence.

fetchdata 21


Samotný Fetch software není složitý, je to celkem jednoduché až na nějaké detaily, které si samozřejmě ukážeme. Nejprve definujeme zařízení a připojení k Ewon routeru. Můžeme použít přímé spojení, pokud máme naše PC ve stejné síti s PLC a Ewon routerem, tak jako to máme nyní my. Nebo přečteme data dálkově přes DataMailbox v Ewonu. Vyzkoušeli jsme samozřejmě obě varianty, není patrný žádný rozdíl v rychlosti čtení.

fetchdata 22


Takto vypadá nastavení zařízení pro DataMailbox a můžeme je klidně kdykoliv měnit.

fetchdata 23


Pokud jedeme dálkově, je vhodné si otestovat VPN spojení do služby Talk2M.

fetchdata 24


Potom již stačí vytvořit nějaké úlohy – joby. Ty se skládají ze dvou částí, první je plánování, tedy kdy, a druhá úloha co, a jak. Kdykoliv mimo plán úlohu spustíme ikonou přehrávání vpravo nahoře. Je to pěkně vidět na závěrečné videoukázce.

fetchdata 25


Ukázka nastavení plánování. Přesně v nastavený čas Fetch vykoná úlohu, tedy stáhne data z Ewonu do našeho PC. Při zprovoznění si jasně nastavíme kratší čas a vše otestujeme, jestli máme data opravdu zaznamenána, a pak již opravíme plánovač třeba na období v noci, kdy nám stroj zlobí a my potřebujeme vidět, co se děje.

fetchdata 26


Nejdůležitější nastavení. Vše je celkem jasné, název souboru libovolný, a pokud v něm chceme mít i časovou značku, ponecháme údaje v závorkách. Pozor na oddělovač v CSV souboru, zde je standardně nastavena čárka a data se nám nahrnou do jedné buňky. Jestliže chceme sloupce oddělit, použijeme středník. Nelze bohužel číst z Ewonu sloupec s názvem PLC, proto pokud máme proměnné z více PLC, zahrneme název PLC do názvu tagu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

fetchdata 27b


Nebo použijeme přiřazení tagů do skupin, třeba právě podle PLC. To je ale otázka nastavení v Ewon routeru. Název si pak ponecháme jen jeden, bez časového údaje.

fetchdata 28


Po vykonání úlohy – jobu se v nastavené složce vytvoří  CSV soubor nebo soubory, pokud máme definovaných více úloh.

fetchdata 30


A takto to pak vypadá v reálu po otevření vytvořeného souboru v Excelu nebo jiném software.

fetchdata 31


Koukněte na videoukázku důležitých nastavení a vykonání úlohy s PLC Simatic S7.

https://www.youtube.com/watch?v=0YyHijF9A7o&feature=youtube


 Závěr:

Pokud máte k dispozici Ewon router v dílně nebo na stroji, stojí software za vyzkoušení. Pokud to stihnete do týdne, pomůže i odhalit netypické chování zařízení, nebo sledovat třeba oteplení strojů. No a zbývá připomenout, že se dá takto monitorovat vše, co je možné do Ewon routeru připojit, a také signály z jeho rozšiřujících modulů, ať už digitální nebo analogové.
Pokud hledáte něco ke čtení a ukládání dat z PLC bez nutnosti mít ještě hardware Ewon, existují i samotné softwarové nástroje, přečtěte si článek tady. A nemůžeme vynechat ani klasické SCADA nástroje, které podobné funkce také podporují.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Foxon Česká republika kontakt zde.
Download software Fetch Data Collector tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209