Manažovatelný 4-portový Profinet switch

  • pondělí, 07 březen 2016 02:00

Novinka loňského podzimu, manažovatelný Profinet switch 4x100 Mbps Helmholz zajímavého designu se spoustou funkcí, který vyhoví ve velké většině aplikací. Některé konkrétní vlastnosti si ukážeme později, nyní ale pojďme na krátké seznámení.

Manažovatelný, či spíše pro lepší srozumitelnost nastavitelný switch pro Profinet není vždy jednoduchý. Většinou se jedná o větší víceportové přepínače, které ne vždy využijeme naplno. PN-switch společnosti Helmholz na to jde z opačného konce. Malý, jednoduchý se všemi potřebnými funkcemi. Nic zbytečného navíc. PN-switch samozřejmě funguje také bez jakéhokoliv nastavení, stačí jej vybalit z krabice a připojit do Profinet (Ethernet) sítě.


Celá konstrukce je vestavěna do profilové lišty z hliníkové slitiny s upevněním na DIN. Jak je vidět porty jsou umístěny z čelní strany, takže se vše vejde hezky do skříně mezi kabelové žlaby a připojení RJ45 konektorůje pak jednoduché a nikde nic nepřekáží. DC napájení (cca 250mA) je vyvedeno na malou svorkovnici ze spodní strany. Rozměrově si switch řekne o 59 x 75 x 35mm. K dalšímu nastavení slouží vestavěný webový server, nebo GSDML soubor, další konfigurace možná přes příkazové řádky (Telnet, SSH). Přepínač dále nabízí LLPD, DCP, SNMP diagnostické alarmy, zrcadlení portů, statistiky a synchronizaci času přes SNTP. V neposlední řadě ovládá Media redundancy protokol, funguje jako klient na portech 1+2.

Zbytek technických detailů na odkazu v závěru článku.

PN-switch Helmholz


Že se jedná o novinku, napoví i výrobní číslo 338 na boční straně konstrukce. Uvedený firmware 1.00 je možné upgradovat přes zmíněný webový server, samozřejmě vždy jakmile bude k dispozici.

PN-switch Helmholz


Konstrukce switche do profilové lišty je elegantní a praktická. Stačí odstranit boční kryt a ihned je vidět, jak je vše uvnitř poskládáno.

PN-switch Helmholz


Celá sestava dvou plošných spojů se jednoduše vysune z lišty ven. Dovolili jsme si přepínač rozdělat, abyste viděli, jak je vše uděláno, že se jedná opravdu o trochu složitější zařízení.

PN-switch Helmholz


Pak už stačí jen správně dodržet opačný postup a celou sestavu zasunout do správných drážek.

PN-switch Helmholz


A připevnit zpět boční zákryty. Berte výše uvedené obrázky jako zajímavou ukázku konstrukce, prakticky se nepředpokládá nějaké rozdělávání uživatelem.

PN-switch Helmholz


Pokud potřebujeme využít některou z manažovatelných funkcí v Profinet aplikacích, stačí pro konfiguraci GSDML soubor.

PN-switch Helmholz


Asi takto, například přepínač zapojený v "ring" topologii s MRP. 

PN-switch Helmholz


Přes uvedený GSDML soubor jsou dostupné všechny potřebné funkce v projektu.

PN-switch Helmholz


Také nastavení IP adresy. My jsme si něco z těchto funkcí prakticky ukázali například v článku ohledně Media Redundancy Protocolu (MRP) tady.

PN-switch Helmholz


Dáváme-li přednost nastavení přes vestavěný webový server, stačí běžný internetový prohlížeč. Webový server dostal zcela nové jádro a dokáže se mimo jiné velmi dobře přizpůsobovat různým oknům prohlížeče. Po prvním přihlášení je ale nutné změnit přihlašovací údaje, tvorba uživatelů s různými přístupovými právy, jak jsme zvyklí s adaptéry REX, zatím není možná.

PN-switch Helmholz


Není ani nezbytné nastavení nějak vymýšlet, jednoduše jej připojíme do obvodu a vše funguje. Rozdělíme si Profinet linku tak jak potřebujeme, třeba podle obrázku do hvězdy.

PN-switch Helmholz


V samotném přepínači je přes webový server přístupné veškeré nastavení ve čtyřech hlavních záložkách, v první "Systém" máme všechny volby viditelné v levé části.

PN-switch Helmholz


Menu záložky "Agent" nabízí kromě jiného informace o hardware a firmware přístroje.

PN-switch Helmholz


V menu "Switch" najdeme vše související s aktivitou samotného přepínače.

PN-switch Helmholz


Menu "Statistics" je jasné, kontrola kolik nám toho přes switch proteklo.

PN-switch Helmholz


Na fyzické digitální vstupy IN1 a IN2 na svorkovnici napájení jsme nezapomněli, u této firmwarové verze nejsou zatím funkční, dočkáme se v průběhu letošního roku možnosti aktivovat/deaktivovat některé porty. Dále vývojáři Helmholz slibují rozšíření parametrů nastavitelných přes webový server, synchronizovat interní čas přes Profinet (to bude užitečné) a pokud potřebujete více portů, přibude větší, osmiportová verze switche.

PN-switch Helmholz


Závěr: 

PN-switch Helmholz je naprostá novinka a kromě zmíněných funkcí vypadá design přístroje opravdu velmi hezky, i když to asi není hlavní důvod k použití. Souvisí ovšem s jeho konstrukcí, kdy se Vám přístroj vejde třeba do mezisvorkovnice a čelní připojení nenutí ke krkolomnému ohýbání Profinet kabelů na malém prostoru. Při ceně 299,-EUR budete podobný přístroj na trhu těžko hledat.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Krátký manuál PN-switche: https://www.helmholz.com/dnl/PROFINET-Switch_Flyer_EN_11-2015.pdf 

Kontakt a doplňující informace: http://www.helmholz.cz/kontakt  

Další produkty Helmholz: https://www.helmholz.com/news.prodneu,75_76.html 

 

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209